Embriyo Genetik Haritası Nedir?

PGT uygulaması, tüp bebek tedavi süreçlerinde çok önemli bir yer tutar. Bu uygulama ile embriyonun bir nevi biyopsisi gerçekleşir. Embriyodan bir hücre alınır ve bunun üzerinde bazı genetik analizler gerçekleştirilir. Yumurtanın döllenmesinden sonra 3. Günde embriyoyu meydana getiren hücrelerden bazıları çıkarılır. Normalde bir insanda çift şeklinde olmak kaydıyla 46 kromozom bulunur. Normal yöntemlerle 23 çift kromozomun ortalama 10 tanesi kontrol edilir. Oysa CGH uygulamasıyla beraber bütün kromozom haritası ortaya konulabilir. Tabi burada farklı yöntemler kullanılsa bile en değerli ölçü zamandır. Kısa süre içinde test sonuçlarının ortaya çıkması çok önem arz etmektedir. Çünkü büyüyen embriyonun transferi için zaman kaybının olmaması gerekir.

PGT Fiyatları Ne Kadar?

PGT uygulaması ne yazık ki bir nebze pahalı bir uygulamadır. Bu da anne ve baba adaylarını zorlayan bir durumdur. Hastalar bu tedavinin embriyoya zarar verip vermeyeceğini sıklıkla sorar. Bu süreçte embriyonun zarar görme olasılığı yok denecek kadar azdır. PGT temel olarak tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmaya yönelik bir hamle değildir. PGT öncelikle sağlıklı olan embriyonun daha kolay şekilde seçilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Eğer sağlıklı olduğu analiz edilen bir embriyo varsa çocuğun sağlıklı doğacağı garantidir.

Tüp bebek tedavi süreçlerinde tekrar eden başarısızlıklarda bu yöntem çok idealdir. Ya da anne ve baba adayından en az birinde kromozom hasarları varsa, düşük tehlikesine karşı bu uygulama hayati bir öneme sahiptir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.