İNTERTİLİTE’DE (KISIRLIKTA) DOĞRU BESLENME NASIL OLMALI?

İNTERTİLİTE’DE (KISIRLIKTA) DOĞRU BESLENME NASIL OLMALI?

Bilimsel verilere göre her 10-15 çiftten birinde infertilite gözlenmekte. Sebepleri %40 oranında kadına, %40 oranında da erkeğe ait, kalan %10-20 kısmında ise tespit edilen herhangi bir problem olmayıp açıklanamayan infertilite olarak ifade edilmekte.

İnfertiliteye yol açan tüm nedenleri kontrol altına alamasak da beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyerek şansımızı arttırabilmek mümkün. Doğru gıdaları seçmek ve doğurganlığı azaltan yabancı maddelere karşı duyarlı olmak burada kilit önem taşıyor.

Yediğimiz yemekler kadar neleri yemekten kaçındığımız da doğurganlık seviyemizi etkiliyor. Sağlığı ve üreme fonksiyonlarını destekleyen besinler olduğu gibi, bunları bozacak maddeleri içeren besinler de mevcut.

İsterseniz infertiliteye sebep olan bu maddelere hep birlikte göz atalım.

Soyalı Ürünler

Soyalı besinler bedendeki östrojeni taklit eden bileşenler içerir. Aşırı östrojen doğurganlığı ve anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Kadınların özellikle gebelik planladıkları süreçte ve gebelik sırasında soyalı ürünlerden kaçınması gerekir.

Soya gibi hormon dengesini bozan besinler vücuda alındığında östrojen seviyesi artacak ve diğer hormonları etkisiz hale getirecektir.

Soya sütü, soya eti, soya peyniri gibi besinleri daha sağlıklı ve daha az işlenmiş gıdalarla değiştirmek doğurganlık açısından faydalıdır.

 

GDO’lu Gıdalar

Uzak durulması gerekenlerden biri de GDO’lu besinler.

GDO’lar genetik mühendisliği ile genleri değiştirilmiş organizmalardır. Bu işlemde farklı kaynaklardan alınan DNA molekülleri bir araya getirilerek yeni bir dizi gene sahip moleküller oluşturulur. Bu DNA ardından değiştirilmek istenen organizmaya enjekte edilir.

Bu şekilde daha hızlı büyüyen, haşereye dayanıklı veya üreticinin istediği herhangi başka bir özelliğe sahip GDO’lu gıdalar elde edilir. Doğallığını kaybeden bu gıdaların birçok sağlık sorunu başta olmak üzere infertiliteye de sebep olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Normalden daha büyük boyutlu, geç bozulan, olması gerekenden daha sert ve dayanıklı olan besinler çok yüksek ihtimalle GDO taşımaktadır.

Pestisitler ve Herbisitler

Gıdalara ve çimlere püskürtülen pestisitler ve herbisitler doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmalar bu maddelerin erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünü kadınlarda ise hormon dengesini bozduğunu göstermiştir.

Bu maddelerden korunmanın en iyi yolu mümkün olduğunca organik sebze, meyve, süt ürünü ve etlere yönelmektir.

Marketlerde eti satılan hayvanlar çoğunlukla pestisit içeren yemlerle beslenmektedir. Pestisitlerde bulunan kimyasallar etin yağlı kısımlarında birikir ve yediğinizde sizin vücudunuza geçer.

Ara sıra karaciğer detoksu yaparak vücutta birikmiş toksinleri atmak iyi bir çözümdür. Eğer kilo sorununuz varsa kilo vermek, bol su içmek ve terlemek de yağ hücrelerinde saklanan kimyasallardan kurtulmanızı sağlar.

Rafine Şeker

Bazı şeker türlerinin ne kadar zararlı olduğu artık günümüzde iyi bilinmektedir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, beyaz şeker ve mısır şekeri gibi işlenmiş şekerler kötü şeker kategorisinde iken meyvelerde bulunan şekerler sağlıklıdır. Uzak durmamız gerekenler işlenmiş yani rafine şekerlerdir.

Bu tür şekerler tüketildiğinde kan şekeri bir anda yükselir ve beden kan şekerini dengelemek için insülin salgılar. Zamanla, her gün çok miktarda şeker tüketildiğinde insülin direnci oluşur ve beden salgılanan insüline tepki vermemeye başlar. Bu durum pek çok sağlık problemine ve kadınlarda polikistik over sendromuna yol açabilmektedir. Polikistik over sendromu yumurtlamaya engel teşkil ederek doğurganlığı azaltmaktadır.

Az miktarda bal ve hurma şeker ihtiyacınızı gidermek için yiyebileceğiniz son derece besleyici ve pek çok faydası bulunan bir meyvedir.

Plastik Su Şişeleri

Plastik şişeler hormon dengesi açısından çok zararlı. Sürekli plastiğe temas eden su, hormon etkisi yapan kimyasallar içerir. Bu kimyasallar bedendeki östrojeni taklit ederek östrojen seviyesini arttırır. Böylece hormonal dengesizlikler ve infertilite baş gösterir.

Suyunuzu cam veya paslanmaz çelik kaplarda yanınızda taşımak veya dışarda yiyip içiyorsanız suyu cam şişede istemek sizi bu kimyasallardan koruyacaktır.

 

 

Diyetisyen Fatma Nur DURSUN