“Polikistik Over” Kansere Yol Açar mı?

Kadınların doğurganlığını etkileyen çok sayıda etken sıralamak mümkündür. Bu rahatsızlıklar karşısında doktorlar uygun bir tedavi planı uygular. Kadınlar özellikle bu süreçte daha ciddi hastalıklara bulaşmaktan çekinir. Özellikle polikistik over rahatsızlığı bulunan kadınlar genellikle bunun kansere yol açıp açmadığını sorar. Polikistik over hastalarında kanser ve diğer rahatsızlıklarla olan etkileşimi bu konuda önemli bir veri sunar.

Polikistik Over Etkileri Neler?

Polikistik over rahatsızlığı bulunan kişilerin önemli bir kısmında obezite sorunu olabilir. Bu oran 3’te 1 civarında seyretmektedir. Göbeğin etrafında biriken yağlar biçiminde kendini var eder. Hatta bel ya da kalça bölgelerinde de bu artış gözlenir. Polikistik over rahatsızlığı bulunan kişilerde az da olsa görülen bir diğer risk kalp rahatsızlıklarıdır. Buna Koroner arter hastalığı demek de olasıdır. Kalp damarlarında daralma meydana gelir ve buna bağlı olarak kalp hasarları oluşur. Öte yandan Lipid koledterol profili de bu süreçte zarar görebilir. Meme kanserini tetiklediği konusunda net bir söylem geliştirilememiştir. Bu hala tartışmanın devam ettiği bir konudur. Fakat fazla östrojene bağlı olarak artış gösterme ihtimalinin de güçlü olduğu ön görülür.

Polikistik over rahatsızlıkları bulunan kişilerin ayrıca şeker hastalığına yakalanma riski daha güçlüdür. 40 ve üzeri yaşlarda bu risk daha da yükselir. Söz konusu kişilerin muhakkak glukoz testi ve diyabet taraması yapması gerekir. Polikistik over rahatsızlığı olan kişilerin yumurtlama düzensizliğinden ötürü rahim içinde kalınlaşmaya ya da endometrium kanseri gibi problemlerle karşılaşması olasıdır.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.