Sperm vermekte zorlanan hastalara tavsiyeler

Çocuk sahibi olmak için başvurulan tüp bebek yöntemlerinde, baba adaylarının sperm verememe gibi durumları söz konusu olabilmektedir. Peki baba adayı sperm vermekte zorlanıyorsa ne yapmalıdır?

Sperm vermekte zorlanan hastalara, sorunun kaynağına göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlardan biri, kişide ereksiyon halinin oluşması için ilaç tedavisi yöntemidir. Fakat bu tedaviyle cevap alınamazsa ve kişinin hiç bir şekilde doğal yollarla sperm vermesi mümkün değilse, cerrahi yollarla sperm verme yöntemleri uygulanmaktadır. Uzmanlara göre kişilerin doğal yollarla sperm vermesi daha sağlıklı olsa da, gerektiği takdir de tıbbi yollara da başvurulabilir. Novafertil Konya tüp Bebek Merkezi’nde spermlerin alınabildiği cerrahi yollar aşağıda belirtilmiştir.

Tesa yöntemi

Genellikle sperm üretimi normal olan, ancak menisinde hiç sperm bulunamayan erkeklerde kullanılan bir yöntemdir. Fakat sperm verememe gibi durumlarda da işe yaramaktadır. Bu yöntem ile hastalarda ameliyata gerek kalmaksızın, ince bir iğne yardımıyla sperm aspirasyonu yapılarak, sperm elde edilmektedir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu işlem, ne erkeğin genel sağlığına, ne de cinsel işlevine zarar verir.

Mesa yöntemi

Testislerin arka kısmında epididim adı verilen organ, mikroskobik tüplerden oluşur. Epididim boyunca ilerleyen erkek spermleri, olgunlaşır ve hareket edebilme yeteneğini kazanır. Daha sonra epididime cerrahi operasyonla girilir ve buradan doku parçaları alınarak sperm elde edilmeye çalışılır.

Tese yöntemi

Bu yöntemde erkeklerin testisleri lokal anestezi altında açılarak biyopsi ile sperm elde edilir. Tese yöntemi ile fazla sperm elde edildiği durumlarda, gerekli olanlar kullanılır. Diğer spermler ise daha sonraki mikroenjeksiyon yöntemlerinde kullanılmak için dondurulabilir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.