Spermi Olmayan Erkekler Baba Olabilir

Geçmiş dönemlerde baba adayları, canlı sperm eksikliğinden dolayı hiçbir şekilde baba olamıyordu. Fakat bugün teknolojide artan imkanlarla beraber erkekler kolayca baba olabilmektedir. Çiftlerin çocuk sahibi olamamasında sorunun kaynağı hemen hemen yarı yarıyadır. Bunların birçok nedenini sıralamak mümkündür. Örneğin kemoterapi veya radyasyon tedavisi görmüş bir erkek, bu durumlardan kolayca etkilenir. Öte yandan testis kanserleri, aşırı kilolu olmak ya da aşırı zayıf olmak, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, sperm üretimini durma noktasına getirir. Bazı durumlarda sperm üretimi devam etse bile kanalların tıkanık olmasından dolayı kısırlık meydana gelebilir.

Spermi Olmayan Erkekler İçin Hangi Tedavi Önerilir?

Sperm sayısı düşük kalan erkekler, mikroenjeksiyon yöntemine başvurmalıdır. Bu uygulama tüp bebek tedavisinde sıklıkla uygulanır. Bu şekilde canlı sperm hücreleri büyütülmektedir. Bu sayede büyütülen spermlerden bozuk yapıda olanlar ayrılabilir. Bir de spermi hiç bulunmayan erkekler vardır. Bu durumda da baba olmak mümkündür. Bu durumda da mikro TESE isimli yöntem uygulanır.

Erkeğin testislerinden alınan dokularla beraber sperm üretimi ortaya çıkarılır. Bugün sperm üretimi durmuş birçok erkek mikro TESE yöntemine başvurur. İlacın çözüm olamadığı durumlarda başvurulan en sağlam yöntemdir. Ortaya çıkarılan spermler, mikroenjeksiyon aracılığı ile kadınların yumurtalarına transfer edilebiliyor. Bu da embriyonun gelişimini ve gebeliği ortaya çıkarabilmektedir. Erkeklerde hiç sperm bulunmama durumuna azoospermi adı verilir. İlk olarak azoospermi olan erkeklerin hormonları analiz edilir. Bazı durumlarda hormon takviyesi yapılır ve ameliyatsız şekilde sperm üretimi gerçekleşir.

Tedavi yöntemleri ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.