Tüp bebek tedavisinde embriyo gelişiminin takibi nasıl yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo gelişimini takip etmek, başarı oranını yüksek miktarda arttırıyor.

Tüp bebek tedavileri, her geçen yıl gelişen teknolojiyle daha da artıyor. Bunlardan biri de embriyo gelişimini takip etmek. Geçmiş yıllarda embriyo transferinden önce gelişmekte olan yumurtalara 5 dakika bakıldıktan sonra rahmin içine yerleştirilirken, şimdi ise embriyoscope adı verilen kamera sistemi ile takip edilmektedir. Bu şekilde elde daha sonraki tedaviler için somut belgeler bulunurken, aynı zamanda da tedavi süreci sağlıklı bir şekilde kontrol altına alınabiliyor. Bu şekilde kaliteli embriyolar seçildiği için, rahme tutunma şansı daha da artıyor. Embriyoyu takip etme süresi ise 5 gündür. Tüp bebek tedavilerinin kilit noktası olan embriyo gelişiminde, embriyonun davranışları, düzgün ve gereken zamanda bölünmesi, hamilelik şansının artmasında önemli etkiye sahiptir. Fakat embriyonun içinde bulunan standart inkübatör sisteminde, yalnız embriyonun bölünme anı ve son durumu takip edilebilmektedir. Dolayısıyla süreçler arası gelişimler görülemiyor. Bunun sonucunda ön gelişim süreci ile ilgili bilgi sahibi olunmadığından, transfer günü sadece en kaliteli embriyo olduğu düşünülen kullanılıyor. Durum böyle olunca durum ihtimallere kalıyor.

Embriyoskopla gelişim süreci

Yukarıda da belirtildiği gibi embriyoskop, embriyonun gelişim sürecinin takibini yapan bir çeşit kameradır. Bu kamera ile takip kesintisiz yapılabilmektedir. Embriyonun seçilmesinde en iyi yol olan bu takip sistemi, anne ve baba adaylarına da rapor ve CD’de sunabilmektedir. Geleneksel inkübatörler kullanıldığında embriyolar gelişimleri incelenmek için belli günlerde dışarıya çıkarılır. Ancak bu embriyonun sağlığı açısından riskli bir harekettir. Fakat içeriye yerleşmiş olan embriyoskop ile, her 7-10 dakikada embriyoların fotoğrafları çekilmektedir. Bu şekilde dışarı çıkarılmadan embriyoların gelişimleri kolaylıkla incelenebilmektedir.

Tedavi yöntemleri hakkında ve tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Novafertil Konya Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret ediniz.