Varikosel Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Erkeklerde testis bölgesindeki damarların genişlemesi ile birlikte ortaya çıkan hastalık, varikosel ameliyatı ile birlikte çözümlenir. Bu nedenle de varikosel yaşayan bir kişi için genelde cerrahi müdahale çözüm getirmektedir. Ameliyat sonrasında ise çeşitli sorunlar yaşanabilir. Genelde doktorlar, operasyon öncesinde bu konuda detaylı bir şekilde bilgi vererek, olabilecek sorunlara karşı kişileri bilgilendirmektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanabilir?

Varikosel ameliyatı sonrasında herhangi bir sorun ya da yan etki yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka doktor önerilerine uyması gerekir. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 • Ağır egzersizler ve spor
 • Cinsellik (Mastürbasyon ya da ilişki)
 • Bisiklete binmek
 • Testis bölgesine baskı yapabilecek her türlü davranış

Testis bölgesi çok hassas bir bölge olduğundan dolayı ameliyat sonrasında bölgenin özel bir şekilde korunması gerekir. Cinsel ilişki gibi durumlar kesinlikle yasaklandığı gibi uyarılara mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci çok daha uzun olabilir.

Varikosel Sonrasında Testis Ağrısı

Ameliyat sonrasında en sık görülen şikayetlerin başında ağrı gelir. Testis bölgesinde yaşanan ağrılar, erkekler için çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle de kişilerin ağrı yaşaması halinde uzmanıyla görüşmesi ve yardım alması önerilir. Ağrı çok sık görüldüğü gibi ağrı kesici gibi ilaçların kullanılması gerekebilir. Bunların yanı sıra varikosel ameliyatı sonrasında görülebilen durumlar ve sorunlar şöyledir;

 • Ameliyat edilen bölgede sarkık görülmesi
 • Şişlik
 • Kızarıklık

Meni Muayenesi Örneğinde Hangi Etmenler Önemlidir?

Erkeklerde kısırlık ya da üremeye bağlı olarak yaşanılan sorunlara yönelik tedavi sunulabilmesi adına bir dizi testlerin yapılması gerekir. Bu testler arasında en önemlisi ise meni muayenesi testidir. Meni muayenesi olarak da bilinen sperm testinde, erkeklerin sağlıklı ve uygun spermlere sahip olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Meni Muayenesinde Neye Bakılır?

Meni muayenesinde özellikle spermlerin sayısı, şekli, hareketliliği incelenir. Bu incelemeye bağlı olarak erkeğin çocuk sahibi olma noktasında herhangi bir soruna sahip olup olmadığı da kontrol edilmiş olur. Genelde tüp bebek yöntemlerinde tercih edilen bu operasyonlar, erkeklerin doğru bir şekilde tedaviye katılımı, pek çok sorunu da çözecektir.

Meni Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Kişiler için meni muayenesi için özel bir dönem yoktur. Fakat muayene öncesinde erkeklerin bazı detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Örnek verilmeden 3 gün önceden itibaren herhangi bir cinsel birleşme yaşanmamalıdır. Eğer ilişkiye girilmişse, uzmana bu konuda bilgi verilmeli ve 3 günlük yeni bir dönem başlatılmalıdır. Erkeklerin üretkenliği ve doğru bir tedavinin belirlenebilmesi adına meni muayenesi önemsenmelidir.

Meni Muayenesi Sırasında Hangi Etmenlere Dikkat Edilmelidir?

Muayene öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şöyledir;

 • Kesinlikle cinsel ilişkiye girmemek
 • Mastürbasyon gibi yöntemlerle boşalmamak
 • Örnek vermeden önce tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekir
 • Örnek vermeden önce hijyene dikkat edilmeli, ellerde hijyen sağlanmalıdır.
 • Meni örneğinin verilmesi aşamasında erkeklerin mastürbasyon yapması gerekir. Farklı yöntemler kullanılmamalıdır.
 • Mastürbasyon yaparken, tükürük, kayganlaştırıcı jel, vazelin ya da farklı kremlerin kullanılmaması gerekir.  

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde kısırlık tedavisinde, farklı aşamalar takip edilir. Özellikle kısırlık şüphesi ile gelen bir hastanın kontrolleri yapılarak kısırlık tanısının kesin olarak konması amaçlanır. Bu nedenle yapılacak ilk testler sonrasında sonuçlar incelenir. Eğer sonuçlarda kısırlık olduğu kesin olarak belirlenirse, ikinci adım olarak teşhis dönemine geçilir. Bu aşamada ise kısırlığın neden yaşandığına yönelik çeşitli araştırmalar yapılır. Bu araştırma süresince sorun tespit edilirse, üçüncü aşamaya geçiş yapılabilir. Faka bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Sorun ne kadar önce tespit edilirse, tedaviye geçiş o kadar önce olur.

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Ve Tedavi

Kısırlık tanısı konan bir hasta için ikinci aşama tedavisidir. Bu tedavide ise başlangıç aşamasından itibaren daha kapsamlı yöntemler uygulanır. Fakat ilk etapta her zaman basit ve mevcut sorunun etkilerini ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır. Bu kapsamda da ilaç gibi yöntemler denenir. Eğer mevcut sorun giderilmezse operasyon uygulanması gerekebilir.

Varikosel ameliyatı ya da kanal tıkanıklığının giderilmesi için özel operasyonlar kısırlık tedavisinde uygulanabilir.

Kısır olan bir erkeğin normal yollarla çocuk sahibi olması pek mümkün olmaz. Bu tür durumlarda erkeğin iyi spermler üretebileceği duruma gelmesi hedeflenir. Sonrasında ise tüp bebek gibi alternatif yöntemlere başvurulur ve bu şekilde çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanır. Erkekler için iyi bir tedavi merkezinin bulunması ve bu merkezden destek alınması ilk etap itibari ile çok önemlidir ve kişilerin bu aşamalarda herhangi bir olumsuz duruma yer vermemek adına doğru karar vermesi gerekir.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde, erkeklerde kısırlık sık görülen bir sorundur. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen bu sağlık sorununda çiftler ayrı ayrı test edilir ve buna bağlı olarak kısırlığın olup olmadığı test edilir. Erkeklerde kısırlık görülme oranları oldukça fazladır ve çocuğu olmayan çiftlerde erkeklerde kısırlık nedeniyle sorunun yaşanma oranı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Bu bakımdan erkeklerde kısırlık uzun yıllardan beri yapılan çalışmalar ile birlikte artık daha kolay çözülebilen ve tespit edilebilen bir rahatsızlıktır.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık problemi yaşayan bir kişinin bu sorunu doğuştan itibaren yaşaması söz konusu olsa da genellikle kısırlık dış etkenler nedeniyle olur. Üreme fonksiyonlarına zarar verebilecek durumdaki her türlü dış etken, kişilerin kısırlık yaşamasına yol açabilecek potansiyel bir tehlikedir.

Kısırlığa neden olan etkenlerin ilk başında ise sigara gelir. Sigara kişilerin sağlığını çok ciddi şekilde etkilediği gibi kısırlık üzerinde de doğrudan bir etki yapar. Bu nedenle baba olmayı isteyen erkeklerin sigaradan uzak durması önerilir. Sigara gibi benzer bir etki alkol nedeniyle yaşanır. Alkol tüketen kişilerin de yine kısır olabilme ihtimali vardır.

Erkeklerin elinde olmadan kısır olabilmesine neden olabilecek etkenler de vardır. Bunlar arasında çalışma koşulları yer alır. Sürekli sıcak bir ortamda durmak zorunda kalan kişiler için kısırlık yaşanabilir. Benzer şekilde sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde de kısırlığın oluştuğu görülmektedir. Bunların dışında diğer etkenler ise şöyledir;

 • Varikosel hastalığı
 • Genetik problemler
 • Ateşli hastalıklar
 • Enfeksiyon
 • Boşalma problemleri
 • Sperm kalitesinin, sayısının ve hareketliliğin çok düşük olması

Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan varikosel belirtileri çok bariz olduğundan dolayı kolay bir şekilde fark edilir. Erkeklerde ciddi bir rahatsızlık yaratan bu durum, doktor kontrolü ile birlikte kesinleşir ve bu tanı sonrasında tedaviye geçiş yapılır.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel testislerde normal dışı durumlarla kendini gösterir. Genelde erkeklerin testislerinde aşırı ağrı, kabarıklık ya da şişlik görülür. Anormal olarak görülen bu durumlarda erkeklerin uzman hekime en kısa süre içerisinde başvurması gerekir. Tanı ne kadar erken olursa, tedavinin başarı oranı da zorluğu da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle bu tip rahatsızlıklar yaşayan erkeklerin mutlaka kontrol sonrasında doktora gitmesi gerekir.

Damarlarda yaşanan genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bu durum erkekler için yaşam kalitesini düşürür. Ağrı ve acı yaptığından dolayı cinsel ilişki ya da tuvaletini yapma durumlarında dahi zorluk yaşanabilir. Çoğu varikosel yaşayan erkekte yürümek dahi oldukça zorlaşır. Üstelik rahatsızlık ilerledikçe varikoselin etkileri çok daha derinden hissedilmeye başlar.

Varikoselden bariz olarak belirtiler bu şekilde olduğu gibi bazı özel ve istisnai durumlar da vardır. Özellikle testis bölgesinde aşırı sıcaklık ve terleme gibi durumlar da yine varikoselin belirtileri arasında yer alır. Testis bölgesinde yaşanılan bu sorunların emel sebebi genelde varikoseldir. Kişilerin kontrolden çekinmesi, testis bölgesini kontrol ettirmek istememesi bu konuda yaşanılacak en önemli sorunlar arasındadır. Fakat bu tür çekinceler durumu sadece zorlaştırır.

Varikosel Nedir?

Varikosel, genelde kısır olduğunu düşünen erkeklerin doktora gitmesi ile birlikte ortaya çıkar. Varikosel bir kısırlık olmadığı gibi kısırlığa neden olabilen rahatsızlıklardan birisidir. Bugüne kadarki süreçte kısırlık nedeniyle uzmana başvuran kişilerin yüzde 40’ında yaşanan sorunun varikosel olduğu belirlenmiştir. Bu bakımdan kısırlık şikayetlerinde üzerinde özellikle durulan durumların başında varikosel gelmektedir.

Varikosel Nedir, Nasıl Oluşur?

Varis rahatsızlığının testislerdeki toplardamarlarda yaşanmasıdır. Testislerde kanı boşaltan özel toplardamarlar yer alırken, bu damarların varisleşmesi ile birlikte ortaya çıkar. Rahatsızlık yaşanmaya başlandıktan kısa bir süre sonra, kişilerin doğurganlık durumu etkilenmeye başlanır ve aynı zamanda üreme noktasında çeşitli sorunlar yaşanır. Varikosel olan bir kişinin çocuk sahibi olma ihtimali çok düşüktür ve bu nedenle mutlaka tedavi gerekir. Varikoselin farklı tedavileri olduğundan dolayı rahatsızlığın durumu, ne zamandan beri yaşandığı ve hangi evrede olduğu önemlidir. Uzman bir hekim tarafından yapılacak kontroller sonrasında bu konudaki kesin karar verilerek uygun bir tedaviye başlanabilir.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde özellikle gebelik planı yoksa kolay bir şekilde anlaşılmaz. Erkekler genelde testis bölgesinde yaşanan ağrılar nedeniyle doktora gider. Ağrının yanı sıra yine testis bölgesinde şişlik ya da kabarıklık görülüyorsa, bu rahatsızlıktan söz edilebilir. Bu şikayetlerle doktora giden bir hasta için gerekli incelemeler yapıldıktan sonra net bir cevap verilebilir. Eğer böyle bir tanı konuluyorsa, kişiler için ikinci adım tedavidir.

Kısırlık Erkek Ve Kadınlar Üzerinde Farklı Etki Yaratır Mı?

Çiftler için en büyük problemlerden birisi kısırlık. Çocuk sahibi olmadığı için merkezlere başvuru yan kişilerin incelemeler sonrasında genelde kısır olduğu ve buna bağlı olarak sorun yaşadığı ortaya çıkarılır. Kısırlık ile ilgili en önemli detaylardan birisi ise erkek ve kadınların bu duruma farklı tepki göstermesi ve sorunu çok farklı duygularla yaşamasıdır. Kısır olan bir kişinin genel tepkisi, ilişki içerisinde kendini suçlu ve kusurlu görmesidir.

Kadınlarda Kısırlık Tepkileri

Kısır olduğunu öğrenen bir kadının tepkileri çok daha açıktır. Genelde yoğun bir şekilde stres yaşanırken, kadınlar bu dönemlerde içine kapanmaktan ziyade sorunu paylaşmayı tercih eder. Ayrıca kadınların kısırlıklarıyla ilgili en önemli detay, kadınların bu durumu kabul etmesi ve tedaviye açık olmasıdır.

Erkeklerde Kısırlık Tepkileri

Kısır olan bir erkeğin tepkisi ise kadına göre çok farklıdır. Genelde çevreden uzaklaşma, durumu inkar etme, tedaviye kapalı olma en sık görülen tepkilerdir. Fakat genel olarak kısırlık problemi yaşandığında çiftlerin bu süreci birlikte atlattığı görülür. Erkeklerde inkar dönemi sonrasında uysal bir süreç başlar ve uygun bir tedavi ile birlikte sorun ortadan kaldırılabilir.

Çiftlerin kısırlık sorunu yaşaması halinde iyi bir merkezden destek alması gerekir. İyi bir tedavi ve çiftlerin tedaviye açık durumda olması, mevcut sorunların daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca başarılı bir operasyon ile birlikte çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi de söz konusu olur.

 

Embriyoskop (Embryoscope) Neden Önemli?

Embriyoskop (Embryoscope) Nedir?

Bir Erkeğin spermi ile bir kadının yumurtasının birleşimi ile gerçekleşmiş olan döllenmiş yumurtaya ‘embriyo’ denmektedir. Üreme sağlığı açısından ise infertilite problemi olan kadın ve erkekler tüp bebek tedavilerinde merkez seçimi yaparken embriyoloji laboratuvar başarısının öneminin farkındadır. Son zamanlarda embriyoloji  laboratuvarlarındaki en önemli faktörlerden bir tanesi “embriyoskop” tur.

Embriyoskop, anne rahminin sağlamış olduğu ortamı birebir taklit edebilen, içinde döllenmiş yumurtaların bulunduğu son teknoloji ürünü infertilite bir cihazıdır. Mikroskobik kameralar ile embriyonun gelişiminin dışarıdan izlenmesini sağlayan kuluçka dolaplarıdır.

Embriyoskop (Embryoscope) Neden Önemli

Gebelikle ile sonuçlanabilecek doğru embriyo seçim şansını arttırır.

Embriyo gelişimini tüp bebek tedavilerinde gebeliği sağlamış kilit faktörlerin başında geliyor. Embriyonun sağlıklı gelişmesi gebeliğin gerçekleşmesini de doğrudan etkilemektedir.

Embryo gelişimleri  için sabit şartlar oluşturulması ve ortamın maksimal korunmasını sağlamaktadır.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile en yetkin şekilde başarı ile yıllardır kullanılmış olan Novafertil Laboratuvarında anne adaylarından alınmış olan yumurta ve baba adayından alınmış olan sperm döllenir.

Embriyoskop kullanımının geleneksel yöntemden farkı?  

Standart inkübatör sistemindeki embriyonun sadece bölünebilmesi ve son durumuna bakılabilir. Bu sebeplerden dolayı hızlı mı, yavaş mı geliştiği, süreci takip edilememektedir, hangi embriyonun daha yüksek gebelik şansına sahip olabileceği  kesin olarak bilinmeden anne adaylarının rahmine transfer edilmektedir.

Embriyoskop ile anne karnında başlayan Aile Albümü

Bu yöntem ile en sağlıklı embriyonun seçilmesi sağlanarak gebelik oranlarında ciddi bir artış sağlanmasının yanı sıra 24 saat de izlenebilen embriyolar sayesinde bireyler bebekleri ile embriyo aşamasında tanışma imkanı buluyorlar. Embriyo transferi öncesin de anne ve baba adayları embriyolarının görüntülerini izleyebilirler

Bebeğiniz için dünyanın en küçük, en çok talep edilen otelinde yerinizi ayırtın

Diğer standart inkübatörlerden farklı olarak, az sayıda embriyo barındırılabilir olması. Bu sebeple yerinizi önceden ayırtabilmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla, tedavinizde embriyoskop kullanmayı tercih edebilirsiniz

Sperm Sağlığı İçin Basit Ama Önemli Yöntemler

Erkeklerin yaşam tarzı ve alışkanlıkları sperm sağlığı için çok önemlidir. Yaşanan rahatsızlıklar ya da yaşam tarzındaki kötü alışkanlıklar, sperm sağlığına doğrudan etki eder ve bu nedenle de üreme fonksiyonlarında çeşitli sorunlar yaşanabilir.  Sperm sağlığı için basit ve önemli yöntemler sayesinde, yaşam boyunca erkeklerin sağlıklı spermlere sahip olması sağlanabilir. Bu durum özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için çok daha önemli.

Sperm Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle son yıllarda cep telefonu ve tablet gibi cihazların kullanımının artması, elektromanyetik etkiyi de arttırdı. Bu etki, testislerde ısı artımına neden olduğu gibi sperm kalitesini de bozar. Bu nedenle kişilerin bu cihaz kullanımlarında dikkatli olması gerekiyor. Özellikle dizüstü bilgisayarların kucak bölgesinde tutularak kullanılması, bu konudaki riski en çok arttıran durumlar arasında yer alıyor.

Erkekler için en büyük tehlikelerden belki de ilk sırada yer alanı sigara ve alkol. Sağlıklı bir sperm için bu iki alışkanlığın bırakılması gerekiyor. Sigara ya da alkol kullanan kişilerin ileri yaşlarda doğurganlık oranı çok ciddi oranda etkilendiğinden dolayı kişilerin bu durumlara karşı dikkatli olması gerekiyor.

Sadece spermler için değil, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken diğer bir detay yiyecekler. Böcek ilaçları ya da hormon kullanılan yiyeceklerin tüketilmesi, vücuttaki pek çok çalışma sistemine olumsuz etki yapıyor. Bu nedenle de kişilerin yiyeceklerine dikkat etmesi ve güvenli yerlerden ürünlerini temin etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sağlıklı spermler için kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar şöyle;

Çok sıkı, naylondan üretilmiş ve sıcaklığı arttıran iç çamaşırları giymemek.

Sauna gibi sıcaklığın çok fazla olduğu yerlerde bulunmamak.

Stres ve endişeden uzak bir yaşam sürmek.

Kanser Tedavisi Gören Erkeklerin Çocuk Sahibi Olmaları Mümkün Müdür?

Kanser tedavisi gören erkeklerin çocuk sahibi olmaları adına mutlaka uzman desteği alması gerekir. Özellikle kanser tedavisi başlamadan önce uygulanacak yöntemler ile birlikte ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olabilmesi mümkün olabilir.

Sperm Saklama

Tüp bebek yöntemlerinde spermler ile yumurtalıkların bir araya getirilmesi hamilelik için yeterli olabildiği gibi kanser tedavisi öncesinde sperm örneği vererek saklama yöntemi tercih eden erkekler, kanser tedavisi ya da daha farklı sağlık sorunları yaşasa dahi baba olma şansına sahip olur. Bu bakımdan uzmandan alınacak destekler ile birlikte kişiler bu konudaki sorunları ortadan kaldırabilir.

Sperm saklamanın yanı sıra kanser tedavisi sonrasında doğal yollarla da çocuk sahibi olmak mümkündür. Fakat bu durumda ihtimaller çok düşüktür ve genelde tüm denemeler olumsuzlukla sonuçlanır. Özellikle ağır geçirilen bir rahatsızlık, kişilerin üreme fonksiyonlarına doğrudan etki yapacağından dolayı kişilerin bu tür durumlarda risk almaması ve saklama yöntemini tercih etmesi gerekir.

Kanser Tedavisi Sonrasında Hamilelik İçin İdeal Süre Ne?

Kanser tedavisi olan bir kişi için doktor kontrolü çok önemlidir. Yapılacak kontroller sonrasında uzman tarafından gerekli bilgi sağlanacaktır. Fakat genelde 1-2 yıllık bir bekleme süresi öngörülür.

Kanser baba olmaya engel olmadığı gibi uzmanlardan alınacak destekler ve uygun tedavi yöntemleri ile birlikte kişi hem yaşamına devam edebilir hem de baba olma sevinci yaşayabilir.