10 Madde ile Tüp Bebek Sonrası Hamilelik

Tüp bebek tedavisi isteyen çiftlerin özellikle tedavi sonrasında dikkat etmesi gerekir. Tüp bebek sonrası hamilelik olarak geçen bu dönemde çiftlerin birlikte hareket etmesi ve yaşamlarını bu şekilde yönlendirmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için 10 madde ile tüp bebek sonrası hamilelik detaylarına siz de göz atarak, gelecek yaşamanıza şimdiden hazırlanabilirsiniz.

Tüp Bebek Sonrası Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek sonrası hamilelik için kişilerin genel olarak dikkat etmesi gerekenler olabileceği gibi doktorların özel koşullara göre yapacağı tavsiyeler de önem kazanmaktadır. Bu nedenle çiftlerin bu uyarıların yanı sıra doktor tarafından yapılacak uyarılara ve verilecek önerilere dikkat etmesi gerekmektedir. Genel olarak dikkat edilecek 10 önemli nokta ise şöyledir;

Yaşam Koşullarınızı Düzenleyin

Hijyen, stressiz bir ortam ve anne adayını rahatsız edebilecek her türlü etken yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır. Sigara ya da alkol gibi hiçbir ürün kullanılmaması gerekir.

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Tüp bebek tedavisi sırasında kadınların tedavi sürecine bağlı olarak dinlenmeyi ihmal etmemesi gerekir. Uzun süreler boyunca ayakta kalmak ya da ağır işler yapmak kesinlikle yasaktır.

Cinsel İlişkide Uzmana Danışın

Cinsel ilişki tüp bebek sırasında çok fazla yasaklanmaz. Fakat uzman tarafından yapılacak kontroller bu aşamada önemlidir. Riskli bir süreç varsa uzmanınız sizden cinsel ilişkiye girmemenizi isteyebilir.

Düzenli İlaç Kullanımı

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından birisi ilaç kullanımıdır. Gebelik şansını arttırabilmek ve sonrasında embriyoların tutunmasını sağlamak adına ilaç kullanımı önerilir. Bu nedenle anne adaylarının bu süre içerisinde ilaç saatlerini aksatmadan düzenli bir şekilde ilaç kullanması gerekir.

İş Hayatınızı Gözden Geçirin

Anne adaylarının çalışması gerektiği durumlarda daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Risk oluşmadığı takdirde çalışmada herhangi bir sorun yaşanmaz. Fakat gebelikte düşük tehlikesi başlarsa, uzmanınız sizden çalışmaya ara vermenizi isteyecektir.

Sağlığınız Hamilelik İçin Elverişli Mi?

Normal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftlerde rahim ya da yumurtalık sorunları yaşanabilir. Bunlar hamileliği önlediği gibi eğer tüp bebek tedavisi öncesinde bu sorunlar giderilmezse tüp bebek tedavisinin de başarılı bir şekilde sonuçlanması pek mümkün olmaz. Bu nedenle mevcut sorunların ne olduğu ve kesin olarak çözüldüğünden emin olunması gerekir.

Yeterli Sıvı Alımı

Kullanılan ilaçlar ve aynı zamanda tedavi, kişilerin bağırsak problemleri yaşamasına yol açabilir. Bunun için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Doktor önerilerine dikkat ederek yeterli seviyede sıvı tüketilmelidir.

Spora Dikkat

Hamilelikte genelde yoğun bir beden gücünü gerektiren sporların yapılmasına izin verilmez. Koşu gibi aktiviteler dahi zaman zaman yasaklanabilir. Bu nedenle tüp bebek sürecinde spor çok daha risklidir. Bu tür durumlarda uzmanla görüşülmeli ve spor konusunda destek alınmalıdır. Doktor önerileri doğrultusunda spora devam edilebilir.

Genetik Problemler

Tüp bebek ile hamile kalan bir anne adayı için genetik problemler, normal yollarla başlayan hamilelik ile aynı şekilde ilerletilir. Tarama testleri gibi genetik üzerinde çok etkili olan testler ihmal edilmemelidir.

Solaryum Ve Sauna Kullanımı

Tüp bebek sonrasında solaryum ve sauna kullanımı kesinlikle yasaklanmaktadır. Bu nedenle bu durumlar göz önünde bulundurularak tedaviye karar verilmelidir.

Categories:

novafertil

1 thought on “10 Madde ile Tüp Bebek Sonrası Hamilelik”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir