tup-bebek-tedavisinde-yumurtaliklarin-baskilanmasi

Tüp bebek tedavisinde yaş faktörü, tedavinin başarı olasılığını etkileyen faktörlerden birisidir.

35 yaşından sonra tüp bebek tedavisi uygulanır mı? sorusu bir çok anne adayının kafasını karıştırıyor. Tüp bebek tedavisi, normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftler için en iyi seçeneklerden birisi olarak biliniyor. Tüp bebek tedavisi kararı alan çiftlerin, kararı almadan önce ve sonrasında dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Çiftin tedavi sürecine başlamaya kendisini hem psikolojik hem de bedensel anlamda hazır hissetmesi gerekiyor. Tedavi sürecini, doktorun deneyimi, çiftlerin psikolojik halleri, tedavinin uygulandığı merkezin teknolojik yeterliliği gibi nedenler etkileyebiliyor ve bununla beraber bu konuda yaş faktörü de etkin rol oynuyor. Tüp bebek tedavisinde başarı oranının yüksek olması adına, kadının yaşının 35 ve altında olması daha ideal görülüyor. Bunun nedeni ise yumurta rezervinin yaş ilerledikçe azalması.

Anne adayının yaşı 35’in altındaysa, yumurtalar daha sağlıklı ve fazla olabiliyor. Fakat 35 yaşından sonra yumurtalarda azalma görülüyor. 35 yaşından sonra tüp bebek tedavisi uygulayan kişiler hamile kalsa bile, düşük yapma riski daha yüksek oluyor. Yaş ilerlerdiğinde, yumurtalardan cevap almak adına tedavi uygulanabilir. Ama yine de yumurtaların tutma ihtimali azdır.

35 yaşından sonra doğurganlık özelliğini kaybetmeye başlayan kadınlarda, 40 yaş sonrasında tüp bebekle hamile kalma olasılığı yüzde 15-30’lara düşer. Yaşı ileri olan kadınların hamile kalması durumunda, çeşitli problemlerle de karşılaşılabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları, düşük, ölü doğum, anomali riski olarak sıralanabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen çiftlerin, geç kalmadan tedaviye başlamaları önerilmektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir