Adet Düzensizliği Yaşayan Kadınlar Nasıl Gebe Kalabilir?

Kadınların 3 haftadan kısa ya da 35 günden daha fazla süre aralığında regl olmasına adet düzensizliği adı verilir.Peki adet düzensizliği yaşayan kadınlar nasıl gebe kalabilir?

Adet düzensizliği yaşayan kadınlar nasıl gebe kalabilir?

Polikistik over sendromu ya da yumurta eksikliği bu düzensizliğe neden olmaktadır. Elbette adet düzensizliğini oluşturan tek neden bu değildir. Gebelik, beslenme alışkanlıklarının bozukluğu, kilo problemleri ya da stres bu düzensizliği tetikler. Bu konuda en sık sorulan sorulardan bir tanesi de adet düzensizliği olan kadınların gebe kalıp kalamayacağıdır. Düzensiz regl görmek kesin olarak hamileliğe engel olur demek yanlış bir genelleme olur. Fakat şu bilinmelidir ki bu problem, kadınların gebelik süreçlerini uzatabilmektedir. Bunu tam manasıyla analiz edebilmek için kişinin hangi sebepten ötürü düzensiz adet gördüğünün belirlenmesi gerekir.

Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Bazı kadınlar bu süreçte yumurta donasyonu denen yönteme başvurur; fakat bu yöntem ülkemizde legal olarak kabul gören bir yöntem değildir. Yumurta düzensizliği bu problemi meydana getiren en önemli sebeplerden bir tanesidir. Düzenli yumurtanın olmayışı, gebeliğin gecikmesine ne yazık ki zemin hazırlar. Eğer regl düzensizliğinin ana sebebi miyomlar ise, bu düşük tehlikesine kadar gidebilir. Hormonal bozukluklar da adet düzensizliğinin önemli nedenleri arasında gösterilir. Fakat olumlu olan şudur ki adet düzensizliği, bebeğin gelişimini doğrudan etkilemez. Bu sadece hamilelik öncesindeki süreci etkiler.

Tabi unutmamak gerekir ki regl düzensizliği yaşayan her kadın gebelik konusunda bir başarısızlıkla karşılaşacak diye standart bir durum yoktur. Regl düzensizliği gördüğü halde sorunsuz bir gebelik yaşayan çok sayıda insan vardır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir