Anormal Kromozom Sayısı Tüp Bebek Tedavisini Nasıl Etkiler?

Kromozom anormalliklerinden kaynaklanan problemler, tüp bebek tedavisini etkilemekte ve sonucun olumsuz olmasına neden olabilmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyenlerin umudu olan tüp bebek tedavisi, anne ve baba adayları için en iyi tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanacağı gibi olumsuz sonuçlanma ihtimali de vardır. Tedavi, hamilelik aşamasının tamamlanmasıyla bitmemektedir. Çünkü; hamile kalınsa bile, düşük yapma ihtimali veya bebeğin ölü doğması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına, çiftler bir takım testlerden geçerler ve bu testler her şeyin normal ilerlediğinden emin olmak  adına önem taşımaktadır. Daha önce gebelik şansını arttırmak adına İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı uygulanmaktaydı. Şimdi bunun yerine Kapsamlı Kromozom Taraması (aCGH) uygulanmaktadır. Bu yöntem, tüp bebek tedavilerinde oldukça başarılı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

Kapsamlı Kromozom Taraması Nedir?

Kapsamlı kromozom taraması, embriyoların rahme transferinin öncesinde gerçekleştirilir. Tarama sayesinde, FISH yöntemi ile mevcut tüm kromozomlar yönünden incelenebilmektedir. Array Komperatif Genomik Hibridizasyon olarak da bilinen kapsamlı kromozom taraması, kromozomların tümünün haritasını gösterir ve böylece kromozom düzeyinde herhangi bir bozukluk olduğu takdirde görülebilmektedir.

Kapsamlı kromozom taramasını, tüp bebek tedavisinde tedaviye başlamadan önce uygulanmaktadır. Kromozom bozukluğunu gösteren bu yöntemle, herhangi bir problem görüldüğünde, embriyoların transferi gerçekleşmez. Aksi takdirde, kromozom düzeyinde bir anormalliğin olması, hamilelik gerçekleşse bile düşük yapılmasına ya da başka problemlere yol açabilmektedir. 35 yaş üstü anne adaylarında, hamileliğin ilk haftalarında düşük sorununun görülmesi daha yüksek bir ihtimaldir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir