Bu soru ile muhatap olan çift sayısı giderek artıyor. Aşılama mı ? Tüp bebek tedavisi mi? Konya Novafertil Tüp Bebek Merkezi  doktorlarında Op. Dr. Dilek İNCESU’ ya merak edilen bu soruyu sorduk.

Dr. Dilek İNCESU verdiği cevapta;

Çocuk sahibi olunamadan geçirilen süre katlanarak devam eden bir problemler silsilesi oluşturuyor. Çiftler arasındaki anlayış ve sevgi, bir süre sonra aile ve çevrenin de etkisiyle yetersiz kalıyor. İşte bu noktada en kısa yoldan çocuk sahibi olmak adına yapılacak tedavinin önemi ortaya çıkıyor.

Bu kararı verirken dikkat edilecek hususlar şunlar;

Doğru yöntem olduğuna karar verilmeli

  • Aşılama tedavisinde başarı sorunun büyüklüğü ile de ilgili olabilir. Örneğin eğer orta veya hafif derece de sperm sayı ve hareket azlığı bulunuyor ise, o zaman erkeğe uygulanacak 1-2 aylık ilaç tedavisi aşılama ve gebelik şansı  daha yüksektir. Spermin androloji laboratuarında yıkanarak hazırlanması ile hareketlilik artırılacaktır. Kadında rahim ağzında sperm geçişini zorlaştıran bir durumun olması halinde, aşılamada katater ile bu engelin üstesinden gelineceği için, başarı şansı daha çok artacaktır. Tüplerinde sorun ile karşılaşılan bir hastada, aşılamanın herhangi bir yararı olmaz
  • Her şeyden önce unutulmamalıdır ki aşılama tedavisi de yüzde olarak değerlendirilen sonuçları olan bir tedavi yöntemidir. Psikolojik açıdan çok şartlanan, başarısızlık durumunda bunu bir yıkım olarak görecek çiftlere (özellikle de anne adayına) aşılama tavsiye edilmemektedir. Ancak aşılamayı deneme şeklinde gören “beni maddi, manevi ve psikolojik olarak çok etkilemez, tüp bebek öncesi denemiş olurum” diyen çiftlere tavsiye edilebilir.
  • Belki de bu konuda en doğru karar işi uzmanına bırakıp infertilite uzmanları ile görüşmektir.

Sağlık bakanlığı aşılama sayısını 3 ten 2 ye indirdi

Sebebi bilinmeyen kısırlık, çiftin ilk yıl korunmadan, adet dönemi bir ay olarak düşünüldüğü zaman hamile olabilme olasılığı %20, ikinci yıl da % 5 üçüncü yılda % 2 ile % 3 oranına düşer. İkinci yıl tamamlandıktan sonra, anne adayı hamile olamadığı için tedavi seçenekleri araştırılmaya başlanmalı. Aynı şekilde bu sürecin sonunda aşılama tedavisinde başarı oranın %10 ile %15, tüp bebekte ise % 50 ile % 55 oranlarına ulaşabiliryor. Türkiye’ de ki sağlık sisteminde de SGK sistemde ilk 3 aşılama istiyordu. Ancak şimdi bu sayıyı 2 ye kadar indirdi. Bu noktada çiftlere verebileceğimiz en büyük tavsiye, bir an önce tüp bebek tedavisini tercih etmeleridir.

 

Yumurtalık depoları önemli

Uzmanlar, kadınların jinekolog doktorlarından yumurtalık kapasitelerine bakmalarını istemelerini tavsiye ediyor. Ultrasonografi ve bir takım hormon testleri yumurtalık rezervleri ile alakalı olarak fikir sahibi olunmasına yardımcı oluyor.

Tüp bebek ile aşılama arasında ki başarı oranları nelerdir?

İleri yaş kadınlarda (35 yaşından yukarı) aşılama ile gebelik oranları oldukça düşecektir. Çünkü hem kadında yumurta sayısında azalma başlamıştır, hem de yumurta kalitesinde düşme başlamıştır.

Ağızdan hap ile beraber kombine olarak uygulanan aşılama tedavisinden elde edilecek olan başarı oranı, adaylara uygulanacak deneme başına yaklaşık % 7,  iğne ile kombine olarak uygulanan aşılama tedavisinden elde edilecek olan başarı oranı yaklaşık % 15, doğrudan tüp bebek tedavisi ile elde edilecek olan başarı oranı ise, yaklaşık % 40-50 ye varan oranlarda  kayıtlarda yerini almıştır.

Maliyet açısından bakıldığı zaman aralarında ki fark ise, hamilelik elde etmek isteyen bir çift için doğrudan tüp bebeği seçmek, önemli miktarda civarında bir kazanç anlamına gelmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir