Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.Yardımcı üreme tedavilerinde, aşılama da uygulanan yöntemlerden birisidir. Aşılama deneyim gerektiren ve doğru bir şekilde yapılmaması halinde istenen sonuçları vermeyen bir yöntemdir. Bu nedenle aşılama yaptırmak isteyen kişilerin bu konuda işini şansa bırakmaması ve güvenli yerleri tercih etmesi gerekmektedir.

Aşılama Nedir?

Tüp bebek ile sık sık karıştırılan aşılama, spermlerin anne rahmindeki yumurtalıklarına enjekte edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurtalıklar ve spermler bir laboratuvarda değil, direk anne rahminde geliştirilmeye çalışılır. Uygulanması ve istenen sonuçların alınması çok zor olduğu gibi alanında bir uzman ve iyi bir ekip çalışması bu işlemler için tercih edilmelidir. Bu nedenle tüp bebekte olduğu gibi aşılama uygulamalarında da doğru merkez seçimi önemlidir.

Aşılama Sonrasında Neler Yaşanabilir?

Aşılama tedavisini tercih eden kişiler için her zaman soru işaretleri vardır. Tedavi sonrasında ağrı, sızı, kanama yaşanıp yaşanmayacağı merak edilir. Fakat tedaviyi tercih edecek kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay, uygulaması zor olsa da operasyonun herhangi bir risk içermemesidir. Bu nedenle kişilerin ağrı yaşaması ya da normal yaşamına devam edilmesine engel teşkil edecek bir durum bulunmaz. Operasyon sonrasında kişiler normal yaşamına devam edebilir. Fakat her hamilelik ve gebe kalma sürecinde olduğu gibi ağır sporların yapılmaması, hareketlere dikkat edilmesi ve beslenmeye önem verilmesi gerekmektedir.

Aşılama Sonrası Kanama Olur Mu?

Normal tedavilerde aşılama sonrasında kanama yaşanması normal karşılanmaz. Çok nadir de olsa lekelenme gibi kanamalar olabileceği gibi kanamanın şiddeti ne kadar olursa olsun mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Doktor tarafından yapılacak kontrollerin ardından kişilerin herhangi bir sorun olup olmadığını anlaması söz konusu olur.

Aşılama ile birlikte uzman tarafından belirli ilaçların kullanımı istenebilir. Bu nedenle belirtilenlerin dışında aşılama yaptıran kişilerin mutlaka uzman değerlendirmelerine uyması gerekmektedir. İlaç kullanımlarını aksatmadan yapması çok önemlidir. Aşılamanın üzerinden 15 gün geçtikten sonra gebelik testi yapılabilir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir