Aşılama Tedavisi İçin Uygun musunuz?

Çiftlerin bebek sahibi olmak için gördükleri tedavi sürecinde yapılan aşılama tedavisi için vücudunuzun uygun olup olmadığı tedavi öncesinde tespit ediliyor.

Aşılama Tedavisi İçin Uygun musunuz?

Çiftlerin bebek sahibi olmalarına imkan sağlayan aşılama yöntemi ile kısırlığın önlenmesine (suni dölleme), erkek ve kadının infertilitesini (kısırlığını) tedavi eden işlem olarak biliniyor. Bahsettiğimiz aşılama yöntemi ile erkeğe ait olan spermlerin doğrudan kadının rahmine sokulma işlemi aşılama olarak tanımlanabilir. Yapılan bu aşılama işleminin spermde uterusa ulaşması sırasında olabilecek herhangi bir komplikasyonu en aza indirgediğini hatta ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz.

Tüp bebek tedavi sürecinde yapılan aşılama tedavisi suni döllenmenin en yaygın şekli olmakta. Bu sayede hamilelik neticesi ile başarılı bir oranın yakalanması ile birçok kişi bu yöntemi uygulamakta. Ancak çiftlerin aşılama yöntemine vücutlarının hazır olup olmadıklarının bilinmesi gerekebilir. Aşılama yöntemine engel teşkil edecek bazı nedenlerinde olması bu süreçte sıkıntı doğurabiliyor. Bu süreçte başarıyı yakalamanın önünde olan engellerin kötü yumurta ile sperm kalitesi, kadının ileri yaşını, veya ciddi fallop tüp hasarını kapsadığını söyleyebiliriz. Aşılama tedavisi için belli başlı alerjilerinizin olmaması önem arz ediyor. Bu kapsamda size yapılan testler ile aşılama yöntemine vücudunuzun müsait olup olmaması tespit ediliyor. Aşılama tedavisi için tedavi edilebilecek doğurganlık sorunları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor;

  • Semen alerjisi
  • Servikal skar ya da servikal mukus anomalileri
  • Seks esnasında şiddetli ağrının olması
  • Boşalma problemleri ya da ereksiyon problemi
  • Cinsel yolla kişilere bulaşmış olan hastalıklar (hepatit gibi)
  • Açıklanamayan infertilite

Aşılama tedavi süreci ilk 1 hafta ilaç kullanmanızdan sonra üç veya dört aşılama döngüsüne sahip oluyorsunuz. Aşılamayı göz ardı ermemeniz ise uzmanlar tarafından belirtiliyor. Aşılama oranının başarı oranı ise %7 ve % 16 arasında değişkenlik göstermektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir