aşılama tedavisi

Normalde yollar ile gebe kalamayan kadınların hamile kalma şansını arttırabilmek adına çeşitli teknikler uygulanır. Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen ise aşılama tedavisi yöntemidir.

Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama tedavisinde spermlerin özel yollar ile yumurtalıklara yerleştirilmesi ve yumurtalıklara tutunması amaçlanır. Bu süre zarfında kadınların bazı konularda dikkatli olması ve özellikle tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması adına doktor tavsiyelerine uyması gerekir. Aşılama tedavisinin başarı oranının yüzde 20 olduğu düşünüldüğünde kadınların aşılama tedavisi sonrasında dikkatli olması daha çok önem kazanmaktadır.

Aşılama Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Çiftlerin tedavi öncesinde bu duruma karşı bilgilendirilmesi ve tüm aşamaları hakkında tüm soru işaretlerinin giderilmesi gerekir. Bu doğrultuda doktor ile kurulacak sağlıklı bir iletişim kişilerin güven duymasını ve operasyon hakkında daha iyi düşünceler edinmesini sağlar. Özellikle stres ya da psikolojik baskılar tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bakımdan çiftlerin aşılama tedavisi öncesinde mutlaka operasyon için hazır hale gelmesi gerekir. Aşılama tedavisinde özellikle tedavi sonrası annelerin bazı görevleri vardır. Aşılamanın tutması ve gebe kalınması adına bu önerilerin ve sorumlulukların mutlaka yerine getirilmesi gerekir. Anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyledir;

  • Tedavi uygulandıktan sonra doktor kontrolünde anne adayının en az 30 dakika boyunca sırt üstü olarak sağlanır. Bu 30 dakika içerisinde kesinlikle yürümemeli ya da oturulmamalıdır.
  • Ağır yük kaldırmak, koşu ya da benzer spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.
  • Tedavi sonrasında 2 günlük süre içerisinde hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Tedavi günü itibari ile doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.
  • Tedaviye bağlı olarak doktor tarafından verilecek ilaçlar aksatılmadan zamanında kullanılmalıdır.
  • Özellikle kanama ya da çeşitli rahatsızlıklar sonrasında doktor ile görüşülmesi ve gerekli görüldüğü takdirde yeniden kontrollerin yapılması sağlanmalıdır.

 

Aşılama tedavisinin başarılı olup olmadığı tedavisi sonrasındaki iki haftalık sürenin ardından öğrenilebilir. Özellikle 2 hafta sonrasında yapılacak doktor kontrolü ile birlikte tedavinin durumu hakkında net bilgilerin alınması mümkündür.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir