Aşılama Tedavisinde Başarı Oranı

Aşılama tedavisinde başarı oranı çiftlerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Uzun süre korunmasız ilişkiye giren fakat gebe kalamayan kadınlarda, çiftlerin bebek sahibi olmak için ilk başvurdukları yol aşılama yöntemidir.

Aşılama, gebe kalamayan kadınlara uygulanan bir yöntemdir ve genellikle ilk başvurulan tedavidir.  En uygun zamanda erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahim içerisine bırakılması işlemine aşılama denir. Erkekten alınan spermler gelişmiş enjektör yardımı ile rahim içine bırakılır. Aşılama yöntemi çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını %20 oranında arttırmaktadır.

Tıp dilindeki adı, artifisiyel inseminasyon olan aşılama yönteminin başarı oranı %15-20’lerdedir. Başarıyı etkileyen önemli faktörlerden birisi; kadının tüplerinin açık olması ve erkeğin spermlerinin yeterliliğidir. Aşılama yöntemi bir yılda 3 ya da 4 defa denenir.  Bu denenme sonrası başarı oranı %50’ye çıkabilir. Fakat aşılama yönteminde olumsuz sonuç alınırsa bu aşamadan sonra tüp bebek yöntemine geçilir.

Aşılama Tedavisinde Başarı Oranı ve  Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aşılama yöntemine geçilmeden önce çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar şöyledir;

Erkeğin sperminin verimli olabilmesi için son 48 saat boyunca alkol ve sperm sayısını etkileyebilecek ilaçları içmemesi gerekir. Bu etkenler sperm kalitesini düşürebilir veya sperm sayısını azaltabilir.

Anne adayının ise aşılama tedavisinden 48 saat önce genital bölgeye krem ve losyon gibi maddeleri uygulamaması gerekir.

Aşılama tedavisinde anne adayının yaşına da dikkat edilmelidir. 35 yaşın altındaki bireylerde aşılama yönteminin başarı şansı %10-20 oranındadır. 35 ve 40 yaşı arasındaki kadınlarda ise doğurganlık ilaçları kullanırken aşılama yönteminin tutma oranı %10’dur.  40 yaşın üzerindeki bireylerde ise bu şans %5’tir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir