Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur mu?

IVF (tüp bebek tedavisi) yöntemine başvuran çiftlerin birçoğunun aklına gelen sorulardan biri ise sıcaklığın tedaviyi etkileyip etkilemediğidir.

Tüp bebek yani IVF tedavisi, anne adayı ve baba adayından alınan üreme hücreleri yani yumurta ve spermlerin özel laboratuvar ortamı  koşullarında döllenmeye bırakılmasıdır. Günümüz ilerleyen şartlarında gelişen tüp bebek yöntemi ile normal şartlarda çocuk sahibi olmayan çiftlerin birçoğu yardımcı üreme teknikleri ile hayallerine kavuşuyor. Fakat bunun yanı sıra tedavi görmeye başlayan çiftlerde, tüp bebek yöntemini neler etkiler ya da başarı şansını hangi etmenler düşürür gibi sorular oluşmaktadır. Bunların başında gelen sorulardan biride sıcaklıktır.

Aşırı Sıcaklık ve Tüp Bebek Tedavisi

Yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı olan tüp bebek tedavisinde mevsim değişiklikleri ya da farklılıkları tedaviyi olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Fakat bu tespit bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Tüp bebek tedavisinde aşırı sıcak ortamlar bazı durumlarda etki edebilir. Bu etki kliniğin dışında olup, anne ve baba adayının bulunduğu ortama bağlı olmaktadır.

Sauna ve hamamlar tüp bebek tedavisini yüksek mertebede olmasa da etkileyen ortamların başında gelenidir. Bu tarz sıcak yerler anne adayının yumurtalıklarını etkileme oranı oldukça düşüktür. Baba adayında sperm sayısını ve testisleri daha yüksek oranda olumsuz etkilemektedir.

Aşırı sıcak nedeniyle anne adayı kendini yorgun hissedebilir ve tedavinin yan etkilerinden daha fazla etkilenebilir. Fakat aşırı sıcaklar tüp bebek tedavisinin başarı şansını etkilemez.

Categories:

novafertil

1 thought on “Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir