Aşırı Şişmanlık Sperm Kalitesini Etkiler mi?

Sperm kalitesini etkileyebilecek aşırı şişmanlık, vücuttaki sistemlerin doğru bir şekilde çalışmamasıyla da ilgilidir. Şişmanlayan ve aşırı kilosu bulunan kişilerde çeşitli sağlık problemleri yaşanabilir. Bu sağlık problemleri ise doğurganlığı etkileyeceği gibi spermlerin de sağlıklı olmasını önleyebilir.

Kısırlık genel olarak tanımlanan bir rahatsızlık olsa da sebepleri tam olarak belli değildir. Çocuk sahibi olamayan çiftlere yönelik yapılan incelemelerde yüzde 20’lik bir oranda sorun tespit edilemez. Bu tür durumlarda ise kilo gibi çeşitli etkenler ön plana alınarak inceleme gerçekleştirilir. Yapılan incelemelerde, kilolu çiftlerin çocuk sahibi olma noktasında çeşitli sorunlar yaşadığı ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle de kilo olan erkeklerin kısırlık sorunu yaşayabileceği söylenebilir. Üstelik kısırlık tam olarak yaşanmasa da sperm kalitesinde ciddi sorunlar yaşanabileceği için çiftlerin çocuk sahibi olması daha da zorlaşır.

Erkeklerde Şişmanlık Ve Sperm Kalitesi

Şişmanlığın erkeklerde sperm kalitesini etkilediği yapılan araştırmalar ile birlikte ortaya çıkarılmıştır. Son araştırmalara göre kilolu erkeklerden alınan örneklerde ideal durumuna göre spermlerin daha az hareketli durumda olduğu görülmektedir. Resmi sonuçlara göre şişman bireylerden alınan örneklerde sperm sayısı yüzde 21 oranında daha azdır. Aynı zamanda sperm yoğunluğunda da yüzde 23 oranında bir düşüş görülmektedir. Tüm bu oranlar ise çiftlerin hamilelik aşamasına geçmesinde büyük bir engeldir. Şişmanlık nedeniyle kısırlık problemi yaşayan çiftlerin sağlıklı bir yaşama başlaması ve kilolarından kurtulması da yine uygun bir çözüm sunabilir.

novafertil

2 thoughts on “Aşırı Şişmanlık Sperm Kalitesini Etkiler mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir