Azoospermik Erkeklere Nasıl Tanı Konur?

Erkeklerin menisinde spermin olmama durumu azospermi olarak adlandırılır. Her 100 erkekten 1 tanesinde bu problemin bulunma olasılığı söz konusudur. Kısırlık sorunu olan her 5 erkektense 1 tanesi bu sorunla karşılaşır.Peki azoospermik erkeklere nasıl tanı konur?

Azoospermik Erkeklere Nasıl Tanı Konur?

Genelde oligosperm ile karıştırılan bir konudur. Oligosperm vakalarında erkeğin menisinde az da olsa sperm bulunmaktadır. Bu tip hastalarda mikroenjeksiyona başvurulur ve sperm kullanıma sokulur. Erkeklerin sperm taşıyıcı kanallarının açık olması azoospermi için bir ölçü değildir. Genelde bu kanallar açık olsa da sorun olgun spermin yetersizliğidir. Hangi durumlarda azoospermi tanısı konulduğu genellikle merak konusudur.

Azoospermik Tanı Aşaması

Erkekler için azoospermi tanısı konulabilmesi için söz konusu kişinin özgeçmişi çok detaylı bir şekilde kayda geçirilir. Fiziki anlamda tedavi edildikten sonra tahliller aracılığıyla azoospermi oluşturabilecek nedenler araştırılır. Bu süreçte ayrıca FSH aracılığı ile hormon seviyesi, testosteron düzeyi ortaya konur. Eğer bu sorun doğuştan değilse, bu noktada böbrek rahatsızlıklarının rolü devreye girer. Bu sebeple bebekte kistik fibroz olma ihtimali güçlenir. Anne için de CFTR mutasyon taraması yapılır. Azoospermi sorunu olan hastalarda spermin üretimi diğer erkeklerden çok da farklı değildir.

Tanı konulduktan sonra TESA ve PESA denilen yöntemlerle sperm üretilebilmektedir. Tedavi esnasında özellikle testislerin büyüklük seviyesine dikkat edilir. Testis yetmezliği halinde hormonal testler devreye sokulur. Aksi takdirde ise kromozom hatalarına yoğunlaşılır. Erkeklerde kromozomla ilgili bozukluklar söz konusu olduğu takdirde gebelik genellikle düşükle neticelenmektedir.

novafertil

1 thought on “Azoospermik Erkeklere Nasıl Tanı Konur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir