Azospermi nedir?

Menide hiç sperm bulunmaması durumuna azospermi adı verilir. Erkeklerin %1’inde görülen bu durum, kısırlık problemi olan erkeklerde ise %10-15 oranındadır.

Azospermi Nedir?

Azospermi olarak tanımlanan menide hiç spermin bulunmaması hali, birçok baba adayının çocuk sahibi olma yolunda sorun oluşturuyor. İki başlık altında toplanan azospermi, tıkanıklığa bağlı veya tıkanıklığa bağlı olmayan olarak ikiye ayrılıyor. Tıkanıklığa bağlı olan azospermi,  doğuştan gelen sperm kanallarının bir bölümünün eksikliğinden kaynaklanırken, genital enfeksiyonlar veya cerrahi girişimler sonrasında da görülebiliyor. Tıkanıklığa bağlı olmayan azosperminin başlıca nedenleri ise; genetik bozukluklar ve testis torsiyonudur. Aynı zamanda doğuştan gelen başka bir neden ise testislerin yukarıdaki kanallarda kalmasıdır. Azospermik erkeğin çoğunda görülen sorun, sperm taşıyıcı kanallar açık olduğu halde, olgun sperm üretiminin yeterli olmamasıdır. Testislerin kendisindeki kusurlara veya testisleri sperm yapımı için uyaran hormonların salgılandığı hipofiz bezine ait hastalıklara bağlı olabilen bu duruma, testis yetmezliği adı verilmektedir. Azospermik hastaların %40’nda hastalığın nedeni testislerdeki üretim kusuru değildir. Asıl ve en çok karşılaşılan neden, üretilen olgun spermlerin boşaltıcı kanallar aracılığıyla vücut dışına atılma sürecidir.

Fizik muayene sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Öncelikle bu tanının koyulduğu erkeklerde detaylı bir öz geçmiş alınarak azosperminin nedeni tespit edilmelidir. Nedeni belirlenirken yapılması gereken temel testler ise FSH ve testosteron hormonlarının düzeyinin anlaşılmasıdır. İkinci aşama olan vas deferens isimli toplayıcı kanalların kontrol edilmesidir. Muayene esnasında dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise testislerin boyutunun belirlenmesidir. Eğer olduğundan düşük ise primer testis yetmezliği olasılığına karşı genetik incelemeler yapılmalıdır. Şayet normal ise meni hacmi dikkate alınır. Bunlar gibi birçok testten geçirildikten sonra hangi tedavi sürecine başlanacağına karar verilir.

Azospermide tedavi yöntemleri

Azospermi tedavilerinde kişinin hastalığının nedenine göre yöntem uygulanır. Bunlardan ilki sadece obstrüktif azospermi olgularında uygulanan PESA yöntemidir. İkincisi ise PTSA denilen testislerin içinde bulunduğu kese açılmadan, ciltten batırılan bir iğne ile uygulanan yöntemdir. Eğer bu yöntemden yanıt alınmazsa testis dokusundan küçük parçaların alınarak yapıldığı TESE uygulamasına geçilir. Son olarak testis dokusuna daha az zarar veren ve mikroskop altında uygulanan Mikro TESE tedavisidir. Bu yöntem en çok tercih edilen bir tedavi çeşididir.

novafertil

2 thoughts on “Azospermi Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir