Azospermi (Sperm Yokluğu) Neden Oluyor? Nasıl Anlaşılır?

Azospermi, sperm yokluğu olarak tanımlanmaktadır. Sperm yokluğu rahatsızlığı yaşayan erkeklerde, menilerde sperm bulunmaz ve bu nedenle korunmasız bir şekilde gerçekleşen cinsel ilişkilerde, hamilelik görülmez. Erkeklerin kısırlığındaki en önemli etkenlerden birisi olan sperm yokluğu, farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Sperm yokluğu sorunu yaşayan erkeklerde iki farklı duruma dikkat edilir ve buna bağlı olarak tedavi yöntemleri geliştirilir. Bu iki durum ise şöyledir;

  • Vücudun sperm üretmesine rağmen spermin vücuttan meni ile birlikte atılamaması
  • Vücutta sperm üretme aşamasında sorun yaşanması

Bu iki farklı sorun, azosperminin temel etkenleri arasında yer alır. Bu iki durum için kesin bir tespitin yapılması, tedavi sürecinin de belirlenmesini sağlar. Genelde azospermi sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 40’ında obstrüktif sperm yokluğu görülür. Bu tür durumlarda kanalların tıkanıklığına bakılır ve bu tıkanıklıklar açılır. Bu soru, tedavi ile birlikte sorunun çözülmesi ile birlikte ortadan kalkar. Bu bakımdan azospermi için en kolay sonuca ulaşılabilecek durumlardan birisi azosperminin obstrüktif olmasıdır.

Non-obstrüktif azospermide ise durum biraz daha zordur. Testis bölgesinde spermlerin üretilememesi, ciddi bir üreme bozukluğunun olduğunu gösterir. Bu tür durumların temel nedeni ise hormonal bozukluklardır ve buna bağlı olarak tedaviler geliştirilir.

Azospermi Nasıl Fark Edilir?

Azospermi kişilerin fark edebileceği herhangi bir bulgu göstermez. Bu nedenle mutlaka uzman desteğinin alınması ve meni örneği ile sorunun tespit edilmesi gerekir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir