Azospermik erkeklerden sperm elde etme

Azospermik erkeklerde sperm elde etme

Azospermi sorunu olan erkekler bazı tedavi yöntemleri ile bu sorundan kurtularak çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirebilmektedir.

Azospermi , menide hiç spermin bulunmaması anlamına gelmektedir. Bu durum tüm erkeklerin %1′ inde ve kısırlık sorunu ile başvuran erkeklerin ise %10 – %15′ inde rastlanmaktadır. Menide çoz az sayıda spermin bulunması olan şiddetli oligospermi ile azosperminin birbirlerinden ayırt edilmesi ve doğru tedavi yöntemine biran önce başlanması gerekmektedir. Bu durumun tespiti oldukça önemlidir. Zira oligospermi durumunda az sayıda bulunan sperm mikroenjeksiyon yöntemi ile kullanılabilir ve ekstradan test ve sperm elde etme yöntemlerine ihtiyaç kalmadan bu yöntemde başarı sağlanabilir.

Azospermi yaşayan erkekler bu sorunu sperm taşıyıcı kanallarının açık olmasına rağmen testislerde yeterli olgun spermin üretilememesinden dolayı yaşarlar. Testis yetmezliği olarak tabir edilen bu durum testislerin sperm üretilmesi için uyaran hormonların bozulması ya da testislerin kendisindeki bozukluklardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan erkeklerde tanı koyulmasının ardından ayrıntılı geçmiş takibi yapılır ve gereken laboratuar testleri yapılarak sorunun kaynağı bulunması gerekir. Bu testlerde FSH ve testosteron hormonları incelenir ve vas deferens adlı toplayıcı kanallarının bulunup bulunmadığına özellikle dikkat edilir. Fizik muayenesinin gerçekleştirilmesinde dikkat edilen bir diğer konu testislerin boyutunun değerlendirilmesidir. Testisler normal olması gerekenden ufak yani tıp tabiri ile atrofik ise sorun yapılan hormonal testler ile ortaya çıkarılabilmektedir. Bu durumlarda genellikle yüksek FSH ve düşük testosteron seviyelerine rastlanmaktadır. Primer testis yetmezliği olarak tabir edilen bu durumlarda genetik inceleme yöntemi önerilmektedir. Azospermi tedavisinde ilk olarak tek sorunun yalnızca erkeklerde azospermi olması gerekmektedir. Bu tedavide erkeklerde soruna sebep olan neden bulunur ve hormon tedavisi ile giderilir. Eğer asıl neden taşıyıcı kanallarda yaşanan sorun nedeni ile ise mikrocerrahi yöntemi ile taşıyıcı kanallar düzeltilerek bu sorun giderilebilmektedir .Ancak bu işlem son derece titizlik ve eğitim gereken bir işlemdir. Bununla birlikte PESA yöntemi ve PTSA yöntemi de bu sorunu yaşayanlar için kullanılabilmektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir