Baba Olmanın Yaş Sınırı Var mı?

Çocuk sahibi olmak hem kadın hem de erkek için tarifsiz bir mutluluktur. Fakat çocuk sahibi olmak ne yazık ki her yaşta mümkün olamayabiliyor. Erkekler ve kadınlar arasında bu konuda bariz farklar söz konusudur.Peki baba olmanın yaş sınırı var mı?

Erkeklerin bu konuda kadınlara kıyasla daha şanslı olduğunu belirtmek gerekir. Kadınlarda doğurganlık yaşı ülkelere göre bile değişebilir. Bu sadece fiziksel değil, çevresel ve sosyal etkilere bağlı bir meseledir. Kadınlarda menopoz yaşı farklı dinamiklere bağlı olarak ortaya çıkar. 45 yaşından sonra kadının doğurganlığı genellikle sona ermektedir.

Baba Olmanın Yaş Sınırı Var mı?

Erkeklerde ise baba olmanın bir üst yaş sınırı yoktur. Fakat yine de erkeklerde yaşın artmasıyla beraber bazı değişikliklerin meydana geldiğini söylemek gerekiyor. Erkekler ileri yaşlarda da baba olma şansına sahiptir; ancak sperm sayısı ve kalitesi ciddi anlamda azalmaktadır. Bazı dışsal etkenler ilerleyen yaşlarda baba olmanın önüne geçebilir. Örneğin obezlik sınırına varan kilo problemlerinde bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerin stresli ortamlarda çalışması, sürekli stresle iç içe kalması da bir etken olarak kabul görür. Öte yandan aşırı sigara ve alkol tüketimi, ileriki yaşlarda erkeklerin baba olmasına engel olabilir.  Fazla yağlanma, uzun süre spor yapmama, aktivitesiz bir yaşam, hareketsizlik gibi etkenler bu süreci hızlandırır. Sperm içindeki DNA’nın yapısı zamanla bozulmaya başlar. Özetlemek gerekirse baba olmanın belirli bir üst sınırı yoktur; ancak 60’lı yaşlardan sonra spermler eski kalitesinden hızla uzaklaşmaya başlar.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir