Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Vermek Gerekir

Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Vermek Gerekir?

Tüp bebek tedavisi, üreme yardımcı ve başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. Ancak zaman zaman başarısızlıkla da sonuçlanmıştır.

Çocuk sahibi olmak isteyen adaylar, kimi zaman bekledikleri başarıyı yakalayamayabilirler. Ancak başarısızlığın önündeki faktörler tekrar göz önüne alınarak, tedavi yeniden denenebilir. Anne adayının yaşı küçükse, psikolojik olarak kendini bir süre toplayabilmesi için ara verilmesi, onun için daha sağlıklı olacaktır. Fakat bu aday 35 yaşında büyük ise, ara vermesine gerek kalmadan, bir adet döngüsünden hemen ardından tedaviye yeniden başlayabilir. Bu tedavinin önünde ara verilmesi gereken yumurtalıkta kist gelişimi gibi engeller söz konusuysa, bir süre ara verilerek tedavi olunmalıdır.

Başarısız Tüp bebek tedavisinin nedenleri nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde zaman zaman başarısız sonuçlara rastlanabilmektedir. Bu son derece doğal bir durumdur. Önemli olan, başarısız denemenin ardından buna nelerin sebep olduğunu saptamak, ve ona göre bir yol izlemektir. Bu başarısız sonuçların en önemli sebeplerinden biri, embriyo yapısıdır. Bazı zamanlar embriyo laboratuvar şartlarına uyum sağlayamayabilir. Öte yandan, yanlış merkez seçimi veya yanlış tedavi yönteminin uygulanması da başarısızlığın başlıca sebeplerindendir. Bu süreçte anne ve baba adaylarının verilen talimatlara birebir uyması, başarısızlığı en aza indirmektedir. Bunların dışında; kistler, rahim içi bozukluklar, önceden geçirilmiş cerrahi operasyonlar veya miyom gibi yapılar da bu sebepler arasındadır.

Başarısız denemenin ardından, tedaviye ara vermek isteyen adaylar;

Anne adayı, 35 yaşından küçük ise, kendini hazır hissettiği takdirde tedaviye yeniden başlayabilir. Ancak bu durumda yumurta rezervlerinin iyi durumda olması da gerekmektedir. Yumurta kapasitesi ve kalitesi, yaş ilerledikçe azalmaktadır. Dolayısıyla, yaş faktörü de başarısızlığı önemli ölçüde tetikleyen bir unsurdur. Bazı durumlardan dolayı genç yaşta olunsa dahi, yumurta rezervlerinin azalması söz konusu olabilir. Bu durumda, uzmanlar ara vermeyi önermemektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir