Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek isteyen çiftlerin yaşadıkları en tatlı heyecanlardan bir tanesi de bebeklerin cinsiyetidir. Peki embriyonun cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler?

Çoğu çift bunu önceden öğrenip hazırlıklarını gebelik esnasında tamamlamaktadır. Çoğu çift de embriyonun cinsiyetini kadının mı yoksa erkeğin mi belirlediğini merak eder. Bu konuda genelde toplumda yanlış bir kanı vardır. Oysa kadının çocuk cinsiyetinde bir katkısı ve etkisi söz konusu değildir. Bu cinsiyeti erkeğin taşıdığı spermler belirlemektedir.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Normal, sağlıklı bir insanda her biri çift olmak üzere 46 adet kromozom vardır. 23 tanesi anneden, 23 tanesi de babadan gelen bu kromozomlar, bu konu açısından önemli bir yerde durur. Kadınlarda XX kromozomu, erkeklerde ise X ve Y kromozomları bulunur. Cinsiyeti ortaya koyan temel kromozom Y kromozomudur. Döllenme öncesinde kadınların yumurta hücrelerinde sadece 1 X kromozomu vardır. Spermler ise buraya transferi esnasında Y veya X kromozomu getirirler. Yumurta X getirmiş olan sperm ile döllenmişse bu kız çocuğunun doğacağı anlamına gelir. Oysa tam tersi, Y kromozomu getirmiş bir spermle döllenirse bebek erkek olur.

Tüp bebek esnasında spermin yapısı incelenemiyor. Ülkemizde çok özel ve tıbbi gerekçeler oluşursa cinsiyet seçimi gerçekleşebiliyor.  Tabi bu durum insanlar için geçerlidir. Bazı kurbağa, kuş ve yılan çeşitlerinde cinsiyet belirleme sistemleri biraz farklıdır.  Dişilerde W ve  Z kromozomları, erkeklerde ise sadece Z kromozomları vardır.  Çekirgelerde bu sistem X ve O şeklinde oluşur.

Embriyo Zarının İnceltilmesi İşlemi

Tüp bebek tedavisinde bir takım durumlar neticesinde embriyo zarının inceltilmesi işlemi yapılır.

Traşlama olarak da bilinen embriyo zarının inceltilmesi durumu, embriyonun rahim içerisine tutunması amacıyla yapılır. Embriyo zarının inceltilmesi için bazı yöntemler kullanılır. Bunlar;

 • Mekanik teknikler
 • Lazer tekniği
 • Ptonaz yöntemi
 • Duruma göre acid tyrode de uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo zarı inceltilmesi neden yapılır?

Bu işlem yumurta kapasitesinin gidişatının kötü olmasından dolayı yardımcı olarak uygulanmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınlarda, embriyo zarı olması gerekenden daha kalınsa zarın inceltilmesi etkili bir çözümdür. Bunun yanında embriyolar olması gerekenden daha yavaş bir şekilde ilerliyorsa da bu işlem uygulanabilmektedir. Ayrıca tutunma sorunu yaşanıyorsa da tercih edilebilir.

Hangi durumlarda zar inceltilmesi yapılmaktadır?

İşlem bazı tüp bebek merkezlerinde her işlemden önce muhakkak uygulanır. Embriyo traşlaması, pellucida denilen zara yapılan bir çeşit operasyondur. Bu operasyon mikro ölçekler ya da laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Bununla birlikte, rahme yerleştirilecek embriyolara da uygulanabilmektedir. Bu zarın inceltilmesi için bazı gerekli şartlar bulunur. Bunlar;

 • Daha önce embriyonun anne rahmine tutunma sorunu yaşamış olmasından. Buna implantasyon da denilmektedir
 • Anne adayının yaşının 35’ten büyük olması durumu
 • FSH düzeyinin 10’dan yüksek olması. Buna adet gününün 3. günü bakılmaktadır.
 • Zona tabakası, yani dış zarın kalın olması durumu
 • Embriyoların yavaş bölünmesi durumu
 • Embriyo biyopsisi uygulanacak hastalarda

Tüm bunların yanı sıra, embriyo zarının inceltilmesi, bazı çiftlerde endişeye yol açabilmektir. Ancak bu işlem, oldukça risksizdir. Ayrıca hamile kalınmasına da asla engel teşkil etmez.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Gelişim sırasında embriyonun etkilendiği faktörler oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisi hemen ilk denemede sonuç veren bir yöntem değildir. Bu her çiftte farklı şekilde tezahür eder. Çiftlerin moral bozmadan tüp bebek tedavisine devam etmeleri gerekir. Bu noktada embriyonun etkilendiği faktörlerin tespit edilmesi ve buna göre bir planlama yapılması gerekir. Rahmin yapısı, sperm ve yumurta doğrudan embriyonun oluşuma etki eder. Spermin kalitesi embriyonun gelişim sürecinde kendini var eder. Olumsuz bir durum embriyonun rahme tutunmasına engel olabilir, bu da düşüklerin meydana gelmesini hızlandırır.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler: Yumurta Sayısı Ve Embriyo Etkileri

Yumurtanın sayısı da etkili faktörlerden bir tanesidir. Bu konudaki araştırmalara göre artık 40 yaşına yaklaşan kadınların yumurta hücrelerinde kromozom bozukluklar tespit edilebilmektedir. Tabi bu arada embriyo ortaya çıkarıldıktan sonra rahme transfer edilirken laboratuvar koşullarının da uygun olması gerekir.   Örneğin bu laboratuvarın sıcaklık durumu, teknik açıdan kapasitesi ve nemin ideal düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli bir laboratuvarın kriteri fazla sayıda ve yüksek kalitede embriyo elde edilmesidir.

Düşük stres altında gerçekleşen işlemlerde başarılı bir gebeliğin ortaya çıkması ihtimali epey yüksektir. Rahimden kaynaklı sebepler görece daha az bilinir. Yapılan araştırmalar bağışıklık sisteminin bile embriyonun oluşumunda etki ettiğini gösteriyor. Tüp bebeğin oluşmasında belki de en kilit nokta embriyonun sağlıklı bir biçimde oluşturulmasıdır. Bazı embriyoların gelişimi duraksar ve tedavinin dışında kalır. Bu kayıpların önemli nedeni laboratuvar koşullarının uygun olmamasıdır. Teknik açıdan çok güven veren bir laboratuvar bile olsa bu tip kayıplar fazlaysa orası için olumlu konuşmak olanaksızdır.

Novafertil 2018 Yılının En İyi Annesi Yarışmasının Kazananı Belli Oldu

Novafertil Tüp Bebek Tedavi Merkezi tarafından anneler günü için yapılan “Yılın En İyi Annesi” yarışmasının kazananı belli oldu. Merkezimize gönderilen yüzlerce hikaye arasından, jürimiz Dr. Ahmet ŞALVARCI, Dr. Fuat ALİ ve Dr. Ali Sami GÜRBÜZ tarafından en iyi annelik hikayesi olarak Havva YALÇIN’ın göndermiş olduğu hikaye seçilmiştir. Takipçilerimiz tarafından gönderilen her hikaye çok özel ve çok güzeldi, katılan herkese teşekkür ederiz.

Yarışmamız sonucu Samsung Galaxy A3 ödülünü kazanan Havva YALÇIN’ın hikayesi ise şöyle;

“Merhaba hocam, aslında yazıp yazmamak arasında kararsız kaldım. Tekrar o günleri hatırlamak çok zordu. Çünkü nasıl zor bir hasta olduğumu biliyorsunuz. Evlat arayışına 18 yaşında başladım. Tabi bu konuda büyüklerin etkisi de oldukça fazlaydı. Çeşitli tedaviler sonucu 3 yılın sonunda hamile kaldım fakat hastalığım yüzünden (Uterus Unikornus) doğuştan yarım rahimliydim. Maalesef 5 aylıkken bebeğimi kaybettim. Bu durum sonucunda Sepsis geçirip 10 günü yoğun bakımda olmak üzere 3 ay hastanede kaldım. Geçirdiğim hastalık sebebi ile zaten 1 tane olan tüpüm enfeksiyon kapmış ve görevini yerine getiremiyordu. Tabi biz bu gerçeği hastalığımın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra öğrenebildik.

Tabii bu geçen 4 senede asla pes etmeyip sayısız tedavi gördüm. Ama ne yazık ki bir türlü sonuç alamadım. Daha sonradan çektirmiş olduğum rahim filmi ile tüpümün tıkalı olduğunu öğrendim. Tüp bebek denemesi yapmaya başladık 1. denememizde başarı elde edemedik. 2. kez denememizde yine başarı sağlanamadı. Doktor hanımın biri evlatlık almamı işimin çok zor olduğunu, tekrar bebeğimin olmayacağını olsa bile yarım rahimin bu bebeği taşımayacağını söyledi.

İnanın o günleri yazmak çok zor. Yurda gidip çocuk evlatlık almaya karar verdik. Yurt müdrü ile görüştük ve yeni doğmuş bir olduğunda bizi sıraya alıp evlat edindirebileceklerini söylediler. Tam bu esnada abim boşandı ve onun 2 yaşındaki oğlunu yanıma aldım. Tabi anne ve baba rızası ile. Ona alışverişler yaptım. Zaten küçük olduğundan hem o bize hemde biz ona alıştık. Maalesef annesi bir süre sonra dayanamayıp onu bizden geri aldı. Tam bir çocuğum oldu derken yine yalnız kalmıştım. Evlat özlemi başka hiçbir duygu ile anlatılamaz. Kafamı dağıtmak için kendimi sürekli başka işlere verdim ama evlat özlemi aklımdan hiç gitmiyordu. Çocuğu olan herkese sanki onlar hep bizden farklı, bizden özel insanlar gibi bakıyordum.

Tüm bu günlerin ardından 9 yıl geçmişti ancak bendeki evlat hasreti bir türlü dinmek bilmiyordu. Eşime her çocuk konusunu açışımda kızıyordu, “yeter artık tamam, bitti” diyordu.

Son bir kez daha deneyelim zaten yaşımızda geçiyor diyerek eşimi son bir kez daha denemeye ikna ettim. Son çare Novafertil Tüp Bebek Merkezine geldik. Sizlerle konuştuk. Sadece fikir almaya gelmiştik, eğer sizde diğerleri gibi “Umut yok, boşuna uğraşmayın” deseydiniz umudumuz tükenecek ve tedavi arayışını bırakacaktık. Ancak o gün oradan tedavi kararı ile çıktık ve o ay tedaviye başladık. Allah razı olsun çok hassas davrandınız. Tüpümün ve rahmimin durumundan dolayı 1 adet embriyo transferi yaptınız ve 12 gün beklemeliydik. O 12 gün nasıl geçti size anlatamam.

12 günün sonunda bizi arayıp başarılı olduğumuzu ve hamile kaldığımı haber verdiğinizde evin içinde yaşanan çoşkuyu size anlatamam. Bütün herkes ağlıyordu. 15 gün sonra yanınıza geldik. 1 tane embriyo ikiye bölünüp tek yumurta ikizi tutmuştu. Bizde yine umutlar bitmişti, çünkü 1 bebeği bile taşıyamayan rahmin 2 bebeği nasıl taşıyacaktı?

Bebeklerimden birinin 2 aylıkken kalbi durdu. Bu başkaları için kötü bir haberdi ancak bizim için 1 tanesinin bile hayata tutunması bir umuttu. Ve zorlu yolculuk başladı. Rahime dikiş atıldı ve hamilelik boyunca sadece doktor kontrolüne çıkarak hep yattım ve önce Rabbime sonra size sonsuz şükürler olsun ki sayenizde kızımı kucağıma aldım. Benim annelik duygusunu tatmama vesile oldunuz. Size hangi duayı etsem az kalır. Bizim gibi çaresiz insanların çaresi olmaya devam edin. Rabbim ilminizi ve ömrünüzü hayırlı etsin.”

Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapılırken, oldukça hassas olunması gerekmektedir.

Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi, tedavi için hayati önem taşıyan bir işlemdir. Tedavinin başarısını oldukça fazla etkiler. Bu hususta mümkün olduğunca dikkatli olunmalı, ve ne kadar yerleştirileceğine dair doğru kararlar verilmelidir. Bu kararlar çeşitli faktörlere bağlıdır.

Transfer sürecinde kaç embriyo yerleştirileceğini belirleyen faktörler nelerdir?

Embriyo transferi, tüp bebek başarısını belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden son derece dikkatli olmak gerekir. İşlem sürecini belirleyen bir takım faktörler bulunur. Bunun en önemlisi yaş faktörüdür. Yaş ilerledikçe transfer edilecek embriyonun sayısı da artar. Kişi 35 yaşın altındaysa 1 veya 2 embriyo yerleştirilmesi yeterlidir. Ancak 35 yaşın üstündeyse 2 embriyo yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra 40 yaş üzeri kadınlarda yasal mevzuat gereği 2 tane üstü embriyo transfer edilememektedir. Fakat çok fazla olması halinde belli başlı olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Fazla embriyo transferi sonrası çıkabilecek sorunlar?

Tüp bebek tedavilerinde konu ile düzenlemeler yapan yetkili merci Sağlık bakanlığıdır. Kadınların yaş sınırlarına göre embriyo transferindeki sayıyı belirlemektedirler. Böylelikle bu sayılara göre kısıtlama yapmış olurlar. Hal böyle olunca kişilerin çoğu embriyo fazlalığının başarıyı arttırmasına rağmen neden bu şekil kısıtlamaların yapıldığını merak eder.  Bu kısıtlamaların asıl sebebi çoğul gebeliklerin önlenmesidir. Aslında sadece çoğul gebelik değil, pek çok sorunla da karşılaşabilmektedir. Ancak bu kısıtlamalar önlem amacıyla olsa da, belirli avantajlara da sahiptir. Bu sayede embriyo sayısı az olacağından daha seçici davranılır ve en iyisi seçilmeye çalışılır. Bu sayede başarı şansı artacaktır.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Bebek sahibi olmak her çiftin en büyük hayalleri arasındadır. Fakat bazı özel durumlar, erkek ya da kadın odaklı biyolojik sorunlar kısırlığa neden olabilmektedir. Bazı durumda hem anne hem de baba adayında sorun tespit edilebilmektedir. Peki embriyo transferi sonrası gebelik ne zaman belli olur?

Süreçte çiftler yardımcı üreme fonksiyonuna sahip olan tüp bebek yöntemine başvururlar. Tüp bebek hem maliyetli hem de yorucu bir süreçtir. Fakat bu zorlu sürecin sonunda çiftlerin mutlu olma olasılığı yüksektir. Kısırlığın tespiti ve tedavin planlanması için çiftler doktora başvurduktan sonra, yaklaşık 4 hafta gibi bir süreç içinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuca ulaşırlar. Tabi burada kesin bir takvim belirlemek zordur. Çünkü her çiftin özel durumları birbirinden farklı şekillerde olabilmektedir.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Ortalama embriyonun transfer edildiği ilk günden yaklaşık 2 hafta içinde bir cevap bulmak mümkündür.   Doktor, tüp bebek tedavisisin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını kan örneklerine bakarak test edecektir. Eğer gebelik tespit edilmişse yaklaşık 2 hafta sonra ultrason kontrolü için randevu verilir. Ultrason sonunda gebelik kesesi tespit edilirse gebelik kesinlik kazanır. Eğer gebelik henüz oluşmamışsa  dış gebelik için soruşturmalar başlar. Sonuç başarısız ise adet dönemi bittiği zaman yeni bir tüp bebek denemesi gerçekleşir.

Tekrarlayan tüp bebek tedavilerinde 3 ya da 4 kadar deneme gerçekleşir. Bu denemelerin sonucunda başarı oranı yüksektir. Çiftlerin en az yarısı ilk denemede başarı sağlar. İlk denemede tespit edilen hasarlar, diğer denemelerde revize edilmeye çalışılır.

Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisinin öncesinde ya da tedavi sırasında nasıl ki dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar varsa, transfer sonrasında da bazı önemli hususlar söz konusudur. Örneğin embriyo transferi gerçekleştikten sonra ağır bir program içeren sportif aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu zaten transfer öncesinde de pek tavsiye edilen bir durum değildir. Enfeksiyon kapma riskinden dolayı denize girmek pek önerilmez.

Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurşun maddesi barındıran boya gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte ağır şeyleri kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Tıpkı transfer öncesinde olduğu gibi sonrasında da alkol tüketimi ve sigara, kesinlikle yasaktır. Bu süreçte ilaç kullanılacaksa da muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bir süre süt ve peynir tüketiminden uzaklaşılmalıdır.  Kedilere ait dışkılarla ve toprakla pek yakın temas kurulmamalıdır.

Yaklaşık 15 gün boyunca cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi önerilir. Bu transfer sonrasında genelde luteal destek yapılmalıdır. Çünkü transfer sonrasında yumurtaların foliküller progesteron adında bir hormon salgıladığı bilinir. İlaçlardan dolay bu hormonlar baskı altındadır ve yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple dışarıdan ek destek söz konusudur. Bu süreçte progesteron desteği gerçekleşir. Bu vajinal bir jel formunda tercih edilebilir. Luteal destek hamileliğin 3. ayına kadar devam edebilir.  Tüp bebek tedavisinden sonra, yatmak ve dinlenmek çok önemlidir. Hastalar bu tip durumlarda stresli olabilir ve duygusallık ön plana çıkabilir. Bu İstirahat hastalarda stres duygusunu önemli ölçüde azaltır.

 

Tüp Bebekten Sonra Oluşabilecek Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında embriyo transferi ile birlikte hamilelik izlemi başlatılır. Fakat düşük bir risk olsa da hamileliğin dış gebelik olarak gerçekleşmesi mümkündür.

Tüp Bebekten Sonra Oluşabilecek Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tip durumların fark edilmesinin ardından ise bu konuda tedavi sürecine geçilir. Gebeliğin istenilen yerde olmaması ve dışarıda gelişmesi, sağlıklı bir doğumu önlediğinden dolayı anne adayına müdahale edilmesi ve hamileliğin sonlandırılması hedeflenir. Bunun için ilaç tedavisi tercih edilebileceği gibi ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Laporoskopi olarak adlandırılan özel yöntem ile birlikte dış gebelik sonlandırılır.

Dış Gebelik Olan Kişilerde Yeniden Tüp Bebek Uygulanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisinden sonra oluşabilecek dış gebelik için bu planlamanın yapılması zorunludur. Anne adayının sağlığı adına bu operasyonlar yapıldıktan sonra diğer tüp bebek tedavilerine geçiş yapılabilmektedir. Bu tür durumlarda genelde 1-2 aylık bir dinlenme süreci önerilir. Bu dinlenme sürecinin ardından çiftler için yeniden tüp bebek tedavisini uygulamaya başlar. Dış gebelik, sonraki operasyonlar için bir engel teşkil etmese de durumun iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Tüp tıkanıklığı gibi duruma bağlı olarak yaşanan dış gebelikte, öncelikli olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde tüp bebek tedavisi ne kadar tekrarlanırsa tekrarlansın mevcut sorun var olduğu için yeniden dış gebelik yaşanması mümkündür.

Dış Gebelik Riski, Kimlerde Daha Fazladır?

Tüp bebek tedavisinde uzman tarafından ilk olarak hikaye dinlenir ve buna bağlı olarak da yaşanabilecek riskler belirlenir. Dış gebelik riski bulunan kişiler ise şöyledir;

 • Daha önce dış gebelik yaşayan kadınlar
 • Pelvik iltihap yaşayan kadınlar
 • Tüpleri tıkalı ya da sağlıklı olmayan kadınlar

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanan bir tedavi olsa da süreç çok yoğun bir şekilde geçmektedir. Tüp bebek tedavisi olmak amacıyla bir merkeze başvuru yapan çiftler için süreç hemen başlatılır ve belli bir program dahilinde süreç sonlandırılmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak ön görüşme yapılır ve bu ön görüşme ile birlikte nasıl bir yol izleneceği belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ön Görüşme Aşaması

Tüp Bebek tedavisinin ilk aşamasında çift ile uzman hekim görüşerek çiftin neden bebek sahibi olmadığına yönelik analiz yapılır. Bu aşamada uzman ne kadar doğru bir karar verirse, hamile kalamama sorunu da o kadar kolay çözülür. Bu bakımdan ön görüşmede çiftlerin olabildiğince açık olması ve gerekli olan tüm ayrıntıları vermesi gerekir. Uzman doktor genelde ön görüşme aşamasında çiftin hikayesini dinler ve bu aşamanın ardından gerekli görüşmesi halinde gerekli testler ve tahliller isteyebilir.

Yumurta Geliştirme Dönemi (Ovülasyon İndüksiyonu)

Yapılan ilk görüşme sonrasında eğer tüp bebek tedavisine karar verilirse, kişiler için süreç başlar. Bu süreç içerisinde yumurtaların olgun hale gelmesi hedeflenir ve bu olgunluk sonrasında yumurta alınması, yumurtanın döllenmesi ve yumurtaların rahme yerleştirilmesi gibi aşamalar geride bırakılır. Yumurta gelişimi döneminde farklı ilaçların kullanılması gerekebilir. Uzman tarafından verilecek tüm ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması ve aynı zamanda tüm önerilere dikkat edilmesi gerekir. Böylece çift, tüp bebek tedavisi için daha hazır hale gelecektir.

Yumurta Toplama İşlemi

Yumurtalar olgunluğa ulaştıktan sonra ise toplama aşamasına geçilir. Tüp bebek aşamalarının en önemli bölümlerinden birisi olan yumurtaların toplanması, deneyim ve profesyonellik isteyen bir iştir. Toplanan yumurtalar ise laboratuar ortamında işlenmeye başlar.

Mikroenjeksiyon (ICSI) İşlemi

Mikroenjeksiyon olarak adlandırılan bu özel işlemde, yumurtalar spermle buluşur ve embriyo oluşumu sağlanır. Ardından ise yumurtaların istenen seviyeye gelmesi ve rahme yerleştirilmesi için beklemeye geçilir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi olarak adlandırılan bu bölümde, yumurtalar rahme yerleştirilir ve hamileliğin başlaması hedeflenir. Bu süreç ile birlikte anne adayına farklı ilaç tedavileri uygulanarak tutunmanın şansı arttırılır. Son olarak ise gebelik testi ile birlikte tedavinin olumlu olup olmadığı kontrol edilir.

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalıklarla baba adayından alınan spermler laboratuarda bir araya getirilir.

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?

Özel bir yöntem ile yapılan bu birleşme sonrasında yumurtalıklar rahme yerleştirilir ve embriyo transferi de böylece tamamlanmış olur. Bu aşamada en çok merak edilen durum embriyo transferindeki sınırlardır. Öyle ki embriyo transferinde Türkiye genelinde sınırlama getirildiğinden dolayı merkezlerde çok fazla seçenek yoktur ve bu kurallar dahilinde embriyo transferi yapılmaktadır.

Embriyo Transferinde Sınırlar Neler?

Embriyo transferinde tedavi olacak kadının yaşı önemlidir. Yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir ve kadının yaşına göre kaç tane embriyonun transfer edileceği belirlenir. Eğer anne adayı 35 yaşın altındaysa ilk tedavide 1, sonraki tedavilerde 2 embriyonun transfer edilmesine izin verilmektedir. 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında ise bu sınır 2 olarak belirlenmiştir ve ilk tedavi itibari ile 2 embriyo transferi yapılabilir.

Böyle bir sınırlama getirilmesinin temel sebebi, çoğul gebeliğin gelişmemesi ve buna bağlı olarak risklerin artmamasıdır. Bu nedenle hem anne adayının sağlığı hem de doğacak çocuğun sağlığı adına böyle bir sınırlama getirilmiş durumdadır. Merkezler ve tüp bebek tedavisi uygulayan tüm uzmanlar bu sınırlar dahilinde tedavi sunduğu için çiftler için her zaman en güvenli olan yöntemler ve tedaviler uygulanır. Embriyo transferine çok fazla sayıda işlem yapmak, çoğu zaman sorunları da beraberinde getirdiği için genel olarak böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur.