Tüp Bebek Güvenlik sistemi nedir?

Tüp Bebek Güvenlik sistemi nedir?
Türkiye’de ve dünyada yaygınlaşan tüp bebek tedavilerinde son zamanlarda yaşanan yumurta ve spermin karıştırılması sonucu ortaya çıkan kötü örnekler, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmuştur. Tüp bebek tedavilerindeki bu güvenlik açığını engellemek üzere, tamamen %100 Türkiye’de AR-GE ‘si yapılmış ve geliştirilmiş olan TupbebeX ID – Tüp Bebek Güvenlik sistemi, hastaların ve tüp bebek tedavi merkezlerinin, tedavi süresince güvende olmalarını ve oto kontrolü sağlamaktadır.

Sistem, kablosuz elektronik radyo dalgaları olan RFID sistemi ile çalışmaktadır. Tedavi başlangıcında hastaya verilen Hasta Kartı ile tedavi süresince kullanılacak olan kablosuz kullan-at etiketler eşleştirilmektedir. Gerek laboratuvar, gerekse ameliyathane içerisinde, tüm işlemler kablosuz olarak doğrulama işleminden geçmektedir. Aynı zamanda kullanılan tüm kullan-at materyallerinin hepsinin üzerinde hasta-eş adı ve hasta numarası etiketleri bulunmaktadır.

Tüp Bebek Güvenlik sistemi nasıl çalışıyor?
Laboratuvarda ki işlemler, sadece yetkilendirilmiş personeller tarafından yapılır. İşlem sırasında hasta ameliyathane de ki LCD ekranından işlemler hakkında bilgi sahibi olur ve kimlik bilgilerini görür. Hasta LCD panelde ki bilgileri görerek güvenliği pekiştirir. Laboratuvar personeli dokunmatik panelleri kullanarak hasta ile ilgili verileri sisteme girebilir. Tüm yapılan işlemler, personel, tarih-saat, işlem türü vb. tüm hareket bilgileri ana bilgisayar üzerinde kayıt altında tutulur.

Tüp Bebek Güvenlik sisteminin avantajları nelerdir?
Klasik yöntemle çalışan Tüp bebek merkezi laboratuvarlarında oluşabilecek karışıklıkları önlem için, eksiksiz bir güvenlik sistemidir. Bunun yanında laboratuvar personellerinin, sistem iş akışına uymasını sağlar. Personel insiyatifinde değil, sistem kontrolünde bir iş akışı sağlanır.

Cinsel perhiz süresi tüp bebek başarısını etkiliyor!

Gebelik arzulayan bazı çiftler, defalarca tüp bebek tedavisi görmelerine rağmen gebelik elde edemiyor. Ardı ardına alınan olumsuz denemeler ise çiftleri maddi – manevi zor durumda bırakıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı OP. DR. Dilek İncesu, son yıllarda özellikle teknolojik gelişmeler ile gebelik başarısında ciddi artış olduğuna dikkat çekiyor

Gebelik arzulayan bazı çiftlerin, tekrarlayan kereler tüp bebek tedavisi görmelerine rağmen gebelik elde edemiyor oluşu ve ardı ardına alınan olumsuz sonuçlar tüp bebek tedavilerinde bebek sahibi olma hayali kuran çiftleri ve merkezleri yeni yöntemler keşfetmeye davet ediyor.
TEKRARLAYAN TÜP BEBEK DENEMELERİNE RAĞMEN GEBELİK ELDE EDİLEMİYORSA DİKKAT!
Daha önce tekrarlanan tüp bebek sahibi olma denemelerine rağmen gebelik elde edemeyen çiftler için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı OP. DR. Dilek İncesu önemli açıklamalarda bulundu: “Bu durumun birçok sebebi olabilir. En önemli faktörlerden biri, elde edilmiş embriyoların kalitesi. Kaliteli embriyonun tutunma olasılığı daha fazla. Kaliteye de etki eden en önemli faktör kadın yaşı ve sperm durumudur. İki ve daha fazla denemede, iyi kalite embriyo elde edilemedi ise ve yaş sorunumuz yok ise sperme yönelmek gerekir. Başarı elde edebilme noktasında en iyi spermi seçmek son derece önem taşıyor”
GENETİĞİ HASARLI SPERMLERİ AYIKLAMAK ÖNEMLİ
OP. DR. Dilek İncesu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En iyi sperm seçimi özel bir takım büyütme yöntemleri ile seçilebiliyor. Aynı zamanda özel akışkanlar kullanılarak doğala en yakın spermler seçilebilir. Özellikle genetiği hasarlı spermleri ayıklamak çok önemli. Bunun için en az 3 ay düzenli ilaç kullanılması gerekebilir ancak bizim de üzerine çalıştığımız ve 2017 yılında Avrupa Üreme Kongresi’nde sunumunu yaptığımız bir yöntem var: Yumurtaları döllemek için kullanılacak olan spermleri klasik cinsel perhiz süresi ile değil de çok kısa perhiz süresi sonunda almak. Böylece, beklemiş ve DNA’sı hasarlı spermler yerine geriden gelen dinamik spermleri kullanıyoruz. Sonuçta da, daha iyi döllenme ortaya çıkıyor. Bu da gebe kalma oranını büyük bir oranda olumlu etkiliyor.

İYİ KALİTE EMBRİYO SAĞLIKLI GEBELİK ŞANSINI ARTIRIYOR
Bu yöntem ile DNA’ları daha sağlıklı spermlerin işleme alınması mümkün oluyor. Döllenme iyi olunca iyi kalite embriyo oranında artma izleniyor. Zaten iyi kalite embriyo var ise, sağlıklı gebelik şansımız da artıyor. Bu yöntemi özellikle sperm DNA hasarı olan ve ikiden fazla denemede iyi kalite embriyo verilememiş veya verilmiş ancak tutunma olmamış olgulara öneriyoruz. Çiftlere de ek maliyeti yok. Herhangi bir işlem yapılmıyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi ile Taze Embriyo Transferi Arasında Başarı Farkı Yok

Dondurulmuş embriyo transferi ile taze embriyo transferi arasında başarı farkı olup olmadığı bebek sahibi olmak isteyen çiftler tarafından oldukça merak ediliyor.Bebek isteyen çiftlerin başvurdukları yöntemler içerisinde bulunan dondurulmuş Embriyo Transferi ve Taze Embriyo Transferi arasında fark bulunmadığı belirtiliyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi ile Taze Embriyo Transferi Arasında Başarı Farkı Yok

Tüp bebek tedavi sürecinde birçok etkili yöntem bulunuyor. Bu tedavi sürecinde çiftler dondurulmuş embriyo transferi ve taze embriyo transferi ile karşı karşıya geliyorlar. Çiftlerin bu yeni tedavi süreçlerinin çıkması ile birlikte hangi yollara başvurabilecekleri konusunda bir çok seçenek ile karşı karşıya kalıyorlar. Tedavi sürecinde yeni çıkan yöntemler tedavi sürecini farklı boyutlara taşıyabiliyor. Taze Embriyo transferi ile Dondurulmuş Embriyo transferinin hangisinin kullanılması gerektiği, hangisinin iyi bir çözüm sağlayacağından kısaca bahsedelim.

Taze Embriyo Transferi

Taze embriyo Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak biliniyor.  Taze Embriyo Transferi işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması bekleniyor. Bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikleyen neden olarak karşımıza çıkıyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi 

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanıyor. Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat ediliyor. Dondurma işleminde embriyoların -320 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları belirtiliyor. Eğer rahimde embriyo tutmuyor ise yapılması gerekenin yeni bir dondurulmuş Embriyo transferinin gerçekleşmesi oluyor.

Taze embriyo ve dondurulmuş embriyo arasında bir seçim yapılması gerekirse taze embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra kişilerde erken doğum olasılığı artış gösteriyor. Dondurulmuş embriyo transferinde ise annenin gebeliğe hazır olması önem arz ediyor. İki yönteminde arasında başarı farkının pek fazla olmadığı görülüyor.

Kişiye Özel Embriyo Transferi Tüp Bebekte Başarıyı Artırıyor

Kişiye özel olan embriyoların tutunma zamanı ile yapılmış olan transferler tüp bebek tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasına imkan tanıyor.

Tüp bebek süresinden sonra bazı çiftlerin başarı oranı düşüş sağlıyor olup tedavi olumsuz sonuçlanıyor. Bu durumda tekrar denenmek istenen tedavi yönteminden birden fazla tedavi yöntemi uygulanıyor. Yapılan incelemelere göre kişiye özel olan embriyo transferinin tüp bebek  başarı şansını arttırdığı gözlemleniyor. Kişilerde tekrarlanmış olan başarısızlıkların altında birçok neden yatıyor. Psikolojik sebeplerin başarısızlığın temelinde yatıyor olması ve kişiyi etkilemesi önemli bir unsurdur.Ancak bu nedenlerin yanı sıra tutundurma işlemlerinde de başarısızlık yaşanabiliyor. Tutunma işleminin başarısız olmasının nedenleri içerisinde

– Polipler

– İltihaplanma

– Rahim içi yapışıklıklar

– Rahim içinde embriyoların tutunma işlemini gerçekleştirecekleri alanda bulunan miyomlar

– Embriyoların kromozomal bozukluklarında artışın gözlemlenmesi

– tüplerin uç kısımlarında bir tıkanıklılığın olması gibi nedenler tutunma işleminin başarısız olmasına sebep oluyor.

Çiftlerde başarısızlıkların ardından önceki tedaviden elde edilmiş olan embriyolar dondurularak muhafaza edilmektedir. Hastanın LH hormonunun artış gösterdiği gün takip ediliyor ve bu günden 7 gün sonra rahim zarının 7 mm’yi geçmesi gözlemlenmektedir. Rahim zarından alınan bir doku örneği alınıyor olup ERA testine ulaştırılıyor. Test sonucunun ardından rahim zarı tutunması için uygun olmuşsa ” reseptif ” ismi ile nitelendirilip, kabul görülür. Eğer uygun değilse “non – reseptif” görülür. Bu embriyonun kabul etmez halini yansıtmaktadır. Sonrasında ise hastanın rahim zarı tutunmaya uygun olacağı gün belirlenir. Elde edilecek olan ilk verilerden tutunma penceresinin farklı günlere kayması ve bu farklı günlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit sonrasında embriyo transferinin kişileştirilerek olumlu sonuçlar için başarı oranı sağlanmaya çalışılır. Kişiye özel transferde embriyo transferinin kişileştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Embriyo Dondurma İşlemi Embriyoya Zarar Verir mi?

Embriyo dondurma işlemi bebek edinme şansını arttıran ve tercih edilen bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde birçok uygulanan yöntem vardır. Bu yöntem ve teknikler başarı oranının arttıran yöntemler olmaktadır. Embriyo dondurma işlemi de bu yöntemlerden birisidir. Ancak çiftlerin aklına embriyo dondurma işlemi sırasında embriyonun zarar görüp görmemesi oluyor. Duyulan endişe normal olup embriyo dondurma işleminin embriyoya herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Ayrıca anomali riski de taşımamaktadır. Dondurulmuş embriyo 5 yıl süre gibi bir sürede saklanmaktadır. Çiftler bu süreyi gerekli belgelerle uzatabilirler. Embriyonun dondurulması ile ilgili bir yöntem olan  vitrifikasyon yöntemi anne adaylarının yüksek derecede hamilelik şansı vermektedir. Embriyonun dondurulması işlemi çiftlere başarı şansını arttırmaları için uygulanan bir yöntemdir. Dondurulmayan embriyolarda imha edilir.

Embriyo tedavisinde taze ve dondurulmuş embriyolar arasında da başarı farkının olmadığını belirtelim. Her ikisi de aynı başarıyı sağlamaktadırlar.

* Taze Embriyo Transferi

Taze embriyo tanımlayacak olursak, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak belirtebiliriz.  Taze Embriyo Transferi ile yapılan işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması beklemekte. Yalnız bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikleyen neden olarak tespit ediliyor.

* Dondurulmuş Embriyo Transferi  

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ise ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanması oluyor.  Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat edilmesi gerekli. Dondurma işleminde embriyoların -197 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları belirtiliyor.

Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi işlemi, çocuk sahibi olma açısından hayati önem taşıyor.Peki tüp bebekte kaç embriyo transfer edilmelidir?

Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek yöntemindeki embriyo transferi, en önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada, tüm işlemler tamamlandıktan sonra seçilen embriyolardan en kaliteli bir iki tanesi anne rahmine yerleştiriliyor. Ayrıca, transferin hangi gün yapılacağı kişiden kişiye değişiyor. Yani, kadının yaşı, embriyonun kalitesi ve tedavi öyküsü gibi faktörler sebebiyle transfer süreci değişiklik gösterir. Bu faktörlerin ışığında transferin ne zaman yapılacağına karar verilir. Ancak transferin yapım süreci genel olarak 2,3 veya 5. günler arasında değişmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu işlem, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir süreçtir.

Anne Rahmine Kaç Embriyo Yerleştirilmesine Karar Verme Süreci

Bu süreçte aile ve doktor ortak karar verir. Öncelikle uzman doktor, kişileri neden ve sonuçlarını ele alarak bilgilendirir. Sonrasında kriterler saptanır. Bu kriterler; çiftlerin yaşı, tedavi süreçleri ve beklentileri ve yürürlükteki yönetmelik olacaktır. Yürürlükteki yönetmelik gereği 35 yaşın altındaki anne adaylarına geçmiş tedavi durumuna göre bir veya 2 embriyo, 35 yaşın üzerindeki hastalarda doktor tavsiyesi ve hasta isteğine göre 2 embriyo transferi yapılabilmektedir.Embriyo sayısının artması gebelik oranını arttırabileceği gibi, çoğul gebelik gibi durumlar yaşanmaması için, hasta ve doktorun bu konuda mümkün olduğu mertebede bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Dondurulmuş embriyo transferi ile taze embriyo transferi arasındaki fark çiftlerin en çok merak ettiği konulardandır. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları tüp bebek tedavi sürecinde yeni yöntemler ile karşı karşıya geliyorlar.

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Gelişen teknoloji ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin önüne yeni fırsatlar çıkıyor. Bu yeni tedavi süreçlerinin çıkması ile birlikte ilk etapta çıkan tüp bebek tedavi yöntemlerinden düşük oranda fayda sağlanıldığı gün geçtikçe de bu yöntemlerin pek fazla fayda sağlanamayacağı belirtiliyor. Bu süreçte yeni çıkan yöntemler tedavi sürecini farklı boyutlara taşıyabiliyor. Dondurulmuş Embriyo ve Transfer Embriyo bu tedavi süreçlerinin tam da ilgi odağı olan bir noktada bulunuyor. Taze Embriyo transferi ile Dondurulmuş Embriyo transferinin hangisinin kullanılması gerektiği, hangisinin iyi bir çözüm sağlayacağına değinelim .

Taze Embriyo Transferi

Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak bilinen Taze Embriyo Transferi işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması bekleniyor. Bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikliyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanıyor. Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat ediliyor. Dondurma işleminde embriyoların -320 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları biliniyor. Eğer rahimde embriyo tutmuyor ise yapılması gerekenin yeni bir dondurulmuş Embriyo transferinin gerçekleşmesi oluyor.

Taze embriyo ve dondurulmuş embriyo arasında bir seçim yapılması gerekirse taze embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra kişilerde erken doğum olasılığı artış gösteriyor. Dondurulmuş embriyo transferinde ise annenin gebeliğe hazır olması önem arz ediyor. İki yönteminde arasında başarı farkının pek fazla olmadığı görülüyor.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek isteyen çiftlerin yaşadıkları en tatlı heyecanlardan bir tanesi de bebeklerin cinsiyetidir. Peki embriyonun cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler?

Çoğu çift bunu önceden öğrenip hazırlıklarını gebelik esnasında tamamlamaktadır. Çoğu çift de embriyonun cinsiyetini kadının mı yoksa erkeğin mi belirlediğini merak eder. Bu konuda genelde toplumda yanlış bir kanı vardır. Oysa kadının çocuk cinsiyetinde bir katkısı ve etkisi söz konusu değildir. Bu cinsiyeti erkeğin taşıdığı spermler belirlemektedir.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Normal, sağlıklı bir insanda her biri çift olmak üzere 46 adet kromozom vardır. 23 tanesi anneden, 23 tanesi de babadan gelen bu kromozomlar, bu konu açısından önemli bir yerde durur. Kadınlarda XX kromozomu, erkeklerde ise X ve Y kromozomları bulunur. Cinsiyeti ortaya koyan temel kromozom Y kromozomudur. Döllenme öncesinde kadınların yumurta hücrelerinde sadece 1 X kromozomu vardır. Spermler ise buraya transferi esnasında Y veya X kromozomu getirirler. Yumurta X getirmiş olan sperm ile döllenmişse bu kız çocuğunun doğacağı anlamına gelir. Oysa tam tersi, Y kromozomu getirmiş bir spermle döllenirse bebek erkek olur.

Tüp bebek esnasında spermin yapısı incelenemiyor. Ülkemizde çok özel ve tıbbi gerekçeler oluşursa cinsiyet seçimi gerçekleşebiliyor.  Tabi bu durum insanlar için geçerlidir. Bazı kurbağa, kuş ve yılan çeşitlerinde cinsiyet belirleme sistemleri biraz farklıdır.  Dişilerde W ve  Z kromozomları, erkeklerde ise sadece Z kromozomları vardır.  Çekirgelerde bu sistem X ve O şeklinde oluşur.

Embriyo Zarının İnceltilmesi İşlemi

Tüp bebek tedavisinde bir takım durumlar neticesinde embriyo zarının inceltilmesi işlemi yapılır.

Traşlama olarak da bilinen embriyo zarının inceltilmesi durumu, embriyonun rahim içerisine tutunması amacıyla yapılır. Embriyo zarının inceltilmesi için bazı yöntemler kullanılır. Bunlar;

  • Mekanik teknikler
  • Lazer tekniği
  • Ptonaz yöntemi
  • Duruma göre acid tyrode de uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo zarı inceltilmesi neden yapılır?

Bu işlem yumurta kapasitesinin gidişatının kötü olmasından dolayı yardımcı olarak uygulanmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınlarda, embriyo zarı olması gerekenden daha kalınsa zarın inceltilmesi etkili bir çözümdür. Bunun yanında embriyolar olması gerekenden daha yavaş bir şekilde ilerliyorsa da bu işlem uygulanabilmektedir. Ayrıca tutunma sorunu yaşanıyorsa da tercih edilebilir.

Hangi durumlarda zar inceltilmesi yapılmaktadır?

İşlem bazı tüp bebek merkezlerinde her işlemden önce muhakkak uygulanır. Embriyo traşlaması, pellucida denilen zara yapılan bir çeşit operasyondur. Bu operasyon mikro ölçekler ya da laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Bununla birlikte, rahme yerleştirilecek embriyolara da uygulanabilmektedir. Bu zarın inceltilmesi için bazı gerekli şartlar bulunur. Bunlar;

  • Daha önce embriyonun anne rahmine tutunma sorunu yaşamış olmasından. Buna implantasyon da denilmektedir
  • Anne adayının yaşının 35’ten büyük olması durumu
  • FSH düzeyinin 10’dan yüksek olması. Buna adet gününün 3. günü bakılmaktadır.
  • Zona tabakası, yani dış zarın kalın olması durumu
  • Embriyoların yavaş bölünmesi durumu
  • Embriyo biyopsisi uygulanacak hastalarda

Tüm bunların yanı sıra, embriyo zarının inceltilmesi, bazı çiftlerde endişeye yol açabilmektir. Ancak bu işlem, oldukça risksizdir. Ayrıca hamile kalınmasına da asla engel teşkil etmez.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Gelişim sırasında embriyonun etkilendiği faktörler oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisi hemen ilk denemede sonuç veren bir yöntem değildir. Bu her çiftte farklı şekilde tezahür eder. Çiftlerin moral bozmadan tüp bebek tedavisine devam etmeleri gerekir. Bu noktada embriyonun etkilendiği faktörlerin tespit edilmesi ve buna göre bir planlama yapılması gerekir. Rahmin yapısı, sperm ve yumurta doğrudan embriyonun oluşuma etki eder. Spermin kalitesi embriyonun gelişim sürecinde kendini var eder. Olumsuz bir durum embriyonun rahme tutunmasına engel olabilir, bu da düşüklerin meydana gelmesini hızlandırır.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler: Yumurta Sayısı Ve Embriyo Etkileri

Yumurtanın sayısı da etkili faktörlerden bir tanesidir. Bu konudaki araştırmalara göre artık 40 yaşına yaklaşan kadınların yumurta hücrelerinde kromozom bozukluklar tespit edilebilmektedir. Tabi bu arada embriyo ortaya çıkarıldıktan sonra rahme transfer edilirken laboratuvar koşullarının da uygun olması gerekir.   Örneğin bu laboratuvarın sıcaklık durumu, teknik açıdan kapasitesi ve nemin ideal düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli bir laboratuvarın kriteri fazla sayıda ve yüksek kalitede embriyo elde edilmesidir.

Düşük stres altında gerçekleşen işlemlerde başarılı bir gebeliğin ortaya çıkması ihtimali epey yüksektir. Rahimden kaynaklı sebepler görece daha az bilinir. Yapılan araştırmalar bağışıklık sisteminin bile embriyonun oluşumunda etki ettiğini gösteriyor. Tüp bebeğin oluşmasında belki de en kilit nokta embriyonun sağlıklı bir biçimde oluşturulmasıdır. Bazı embriyoların gelişimi duraksar ve tedavinin dışında kalır. Bu kayıpların önemli nedeni laboratuvar koşullarının uygun olmamasıdır. Teknik açıdan çok güven veren bir laboratuvar bile olsa bu tip kayıplar fazlaysa orası için olumlu konuşmak olanaksızdır.