Kişiye Özel Embriyo Transferi Tüp Bebekte Başarıyı Artırıyor

Kişiye özel olan embriyoların tutunma zamanı ile yapılmış olan transferler tüp bebek tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasına imkan tanıyor.

Tüp bebek süresinden sonra bazı çiftlerin başarı oranı düşüş sağlıyor olup tedavi olumsuz sonuçlanıyor. Bu durumda tekrar denenmek istenen tedavi yönteminden birden fazla tedavi yöntemi uygulanıyor. Yapılan incelemelere göre kişiye özel olan embriyo transferinin tüp bebek  başarı şansını arttırdığı gözlemleniyor. Kişilerde tekrarlanmış olan başarısızlıkların altında birçok neden yatıyor. Psikolojik sebeplerin başarısızlığın temelinde yatıyor olması ve kişiyi etkilemesi önemli bir unsurdur.Ancak bu nedenlerin yanı sıra tutundurma işlemlerinde de başarısızlık yaşanabiliyor. Tutunma işleminin başarısız olmasının nedenleri içerisinde

– Polipler

– İltihaplanma

– Rahim içi yapışıklıklar

– Rahim içinde embriyoların tutunma işlemini gerçekleştirecekleri alanda bulunan miyomlar

– Embriyoların kromozomal bozukluklarında artışın gözlemlenmesi

– tüplerin uç kısımlarında bir tıkanıklılığın olması gibi nedenler tutunma işleminin başarısız olmasına sebep oluyor.

Çiftlerde başarısızlıkların ardından önceki tedaviden elde edilmiş olan embriyolar dondurularak muhafaza edilmektedir. Hastanın LH hormonunun artış gösterdiği gün takip ediliyor ve bu günden 7 gün sonra rahim zarının 7 mm’yi geçmesi gözlemlenmektedir. Rahim zarından alınan bir doku örneği alınıyor olup ERA testine ulaştırılıyor. Test sonucunun ardından rahim zarı tutunması için uygun olmuşsa ” reseptif ” ismi ile nitelendirilip, kabul görülür. Eğer uygun değilse “non – reseptif” görülür. Bu embriyonun kabul etmez halini yansıtmaktadır. Sonrasında ise hastanın rahim zarı tutunmaya uygun olacağı gün belirlenir. Elde edilecek olan ilk verilerden tutunma penceresinin farklı günlere kayması ve bu farklı günlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit sonrasında embriyo transferinin kişileştirilerek olumlu sonuçlar için başarı oranı sağlanmaya çalışılır. Kişiye özel transferde embriyo transferinin kişileştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Embriyo Dondurma İşlemi Embriyoya Zarar Verir mi?

Embriyo dondurma işlemi bebek edinme şansını arttıran ve tercih edilen bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde birçok uygulanan yöntem vardır. Bu yöntem ve teknikler başarı oranının arttıran yöntemler olmaktadır. Embriyo dondurma işlemi de bu yöntemlerden birisidir. Ancak çiftlerin aklına embriyo dondurma işlemi sırasında embriyonun zarar görüp görmemesi oluyor. Duyulan endişe normal olup embriyo dondurma işleminin embriyoya herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Ayrıca anomali riski de taşımamaktadır. Dondurulmuş embriyo 5 yıl süre gibi bir sürede saklanmaktadır. Çiftler bu süreyi gerekli belgelerle uzatabilirler. Embriyonun dondurulması ile ilgili bir yöntem olan  vitrifikasyon yöntemi anne adaylarının yüksek derecede hamilelik şansı vermektedir. Embriyonun dondurulması işlemi çiftlere başarı şansını arttırmaları için uygulanan bir yöntemdir. Dondurulmayan embriyolarda imha edilir.

Embriyo tedavisinde taze ve dondurulmuş embriyolar arasında da başarı farkının olmadığını belirtelim. Her ikisi de aynı başarıyı sağlamaktadırlar.

* Taze Embriyo Transferi

Taze embriyo tanımlayacak olursak, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak belirtebiliriz.  Taze Embriyo Transferi ile yapılan işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması beklemekte. Yalnız bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikleyen neden olarak tespit ediliyor.

* Dondurulmuş Embriyo Transferi  

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ise ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanması oluyor.  Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat edilmesi gerekli. Dondurma işleminde embriyoların -197 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları belirtiliyor.

Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi işlemi, çocuk sahibi olma açısından hayati önem taşıyor.Peki tüp bebekte kaç embriyo transfer edilmelidir?

Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek yöntemindeki embriyo transferi, en önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada, tüm işlemler tamamlandıktan sonra seçilen embriyolardan en kaliteli bir iki tanesi anne rahmine yerleştiriliyor. Ayrıca, transferin hangi gün yapılacağı kişiden kişiye değişiyor. Yani, kadının yaşı, embriyonun kalitesi ve tedavi öyküsü gibi faktörler sebebiyle transfer süreci değişiklik gösterir. Bu faktörlerin ışığında transferin ne zaman yapılacağına karar verilir. Ancak transferin yapım süreci genel olarak 2,3 veya 5. günler arasında değişmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu işlem, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir süreçtir.

Anne Rahmine Kaç Embriyo Yerleştirilmesine Karar Verme Süreci

Bu süreçte aile ve doktor ortak karar verir. Öncelikle uzman doktor, kişileri neden ve sonuçlarını ele alarak bilgilendirir. Sonrasında kriterler saptanır. Bu kriterler; çiftlerin yaşı, tedavi süreçleri ve beklentileri ve yürürlükteki yönetmelik olacaktır. Yürürlükteki yönetmelik gereği 35 yaşın altındaki anne adaylarına geçmiş tedavi durumuna göre bir veya 2 embriyo, 35 yaşın üzerindeki hastalarda doktor tavsiyesi ve hasta isteğine göre 2 embriyo transferi yapılabilmektedir.Embriyo sayısının artması gebelik oranını arttırabileceği gibi, çoğul gebelik gibi durumlar yaşanmaması için, hasta ve doktorun bu konuda mümkün olduğu mertebede bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Dondurulmuş embriyo transferi ile taze embriyo transferi arasındaki fark çiftlerin en çok merak ettiği konulardandır. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları tüp bebek tedavi sürecinde yeni yöntemler ile karşı karşıya geliyorlar.

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Gelişen teknoloji ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin önüne yeni fırsatlar çıkıyor. Bu yeni tedavi süreçlerinin çıkması ile birlikte ilk etapta çıkan tüp bebek tedavi yöntemlerinden düşük oranda fayda sağlanıldığı gün geçtikçe de bu yöntemlerin pek fazla fayda sağlanamayacağı belirtiliyor. Bu süreçte yeni çıkan yöntemler tedavi sürecini farklı boyutlara taşıyabiliyor. Dondurulmuş Embriyo ve Transfer Embriyo bu tedavi süreçlerinin tam da ilgi odağı olan bir noktada bulunuyor. Taze Embriyo transferi ile Dondurulmuş Embriyo transferinin hangisinin kullanılması gerektiği, hangisinin iyi bir çözüm sağlayacağına değinelim .

Taze Embriyo Transferi

Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak bilinen Taze Embriyo Transferi işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması bekleniyor. Bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikliyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanıyor. Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat ediliyor. Dondurma işleminde embriyoların -320 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları biliniyor. Eğer rahimde embriyo tutmuyor ise yapılması gerekenin yeni bir dondurulmuş Embriyo transferinin gerçekleşmesi oluyor.

Taze embriyo ve dondurulmuş embriyo arasında bir seçim yapılması gerekirse taze embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra kişilerde erken doğum olasılığı artış gösteriyor. Dondurulmuş embriyo transferinde ise annenin gebeliğe hazır olması önem arz ediyor. İki yönteminde arasında başarı farkının pek fazla olmadığı görülüyor.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek isteyen çiftlerin yaşadıkları en tatlı heyecanlardan bir tanesi de bebeklerin cinsiyetidir. Peki embriyonun cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler?

Çoğu çift bunu önceden öğrenip hazırlıklarını gebelik esnasında tamamlamaktadır. Çoğu çift de embriyonun cinsiyetini kadının mı yoksa erkeğin mi belirlediğini merak eder. Bu konuda genelde toplumda yanlış bir kanı vardır. Oysa kadının çocuk cinsiyetinde bir katkısı ve etkisi söz konusu değildir. Bu cinsiyeti erkeğin taşıdığı spermler belirlemektedir.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Normal, sağlıklı bir insanda her biri çift olmak üzere 46 adet kromozom vardır. 23 tanesi anneden, 23 tanesi de babadan gelen bu kromozomlar, bu konu açısından önemli bir yerde durur. Kadınlarda XX kromozomu, erkeklerde ise X ve Y kromozomları bulunur. Cinsiyeti ortaya koyan temel kromozom Y kromozomudur. Döllenme öncesinde kadınların yumurta hücrelerinde sadece 1 X kromozomu vardır. Spermler ise buraya transferi esnasında Y veya X kromozomu getirirler. Yumurta X getirmiş olan sperm ile döllenmişse bu kız çocuğunun doğacağı anlamına gelir. Oysa tam tersi, Y kromozomu getirmiş bir spermle döllenirse bebek erkek olur.

Tüp bebek esnasında spermin yapısı incelenemiyor. Ülkemizde çok özel ve tıbbi gerekçeler oluşursa cinsiyet seçimi gerçekleşebiliyor.  Tabi bu durum insanlar için geçerlidir. Bazı kurbağa, kuş ve yılan çeşitlerinde cinsiyet belirleme sistemleri biraz farklıdır.  Dişilerde W ve  Z kromozomları, erkeklerde ise sadece Z kromozomları vardır.  Çekirgelerde bu sistem X ve O şeklinde oluşur.

Embriyo Zarının İnceltilmesi İşlemi

Tüp bebek tedavisinde bir takım durumlar neticesinde embriyo zarının inceltilmesi işlemi yapılır.

Traşlama olarak da bilinen embriyo zarının inceltilmesi durumu, embriyonun rahim içerisine tutunması amacıyla yapılır. Embriyo zarının inceltilmesi için bazı yöntemler kullanılır. Bunlar;

  • Mekanik teknikler
  • Lazer tekniği
  • Ptonaz yöntemi
  • Duruma göre acid tyrode de uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo zarı inceltilmesi neden yapılır?

Bu işlem yumurta kapasitesinin gidişatının kötü olmasından dolayı yardımcı olarak uygulanmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınlarda, embriyo zarı olması gerekenden daha kalınsa zarın inceltilmesi etkili bir çözümdür. Bunun yanında embriyolar olması gerekenden daha yavaş bir şekilde ilerliyorsa da bu işlem uygulanabilmektedir. Ayrıca tutunma sorunu yaşanıyorsa da tercih edilebilir.

Hangi durumlarda zar inceltilmesi yapılmaktadır?

İşlem bazı tüp bebek merkezlerinde her işlemden önce muhakkak uygulanır. Embriyo traşlaması, pellucida denilen zara yapılan bir çeşit operasyondur. Bu operasyon mikro ölçekler ya da laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Bununla birlikte, rahme yerleştirilecek embriyolara da uygulanabilmektedir. Bu zarın inceltilmesi için bazı gerekli şartlar bulunur. Bunlar;

  • Daha önce embriyonun anne rahmine tutunma sorunu yaşamış olmasından. Buna implantasyon da denilmektedir
  • Anne adayının yaşının 35’ten büyük olması durumu
  • FSH düzeyinin 10’dan yüksek olması. Buna adet gününün 3. günü bakılmaktadır.
  • Zona tabakası, yani dış zarın kalın olması durumu
  • Embriyoların yavaş bölünmesi durumu
  • Embriyo biyopsisi uygulanacak hastalarda

Tüm bunların yanı sıra, embriyo zarının inceltilmesi, bazı çiftlerde endişeye yol açabilmektir. Ancak bu işlem, oldukça risksizdir. Ayrıca hamile kalınmasına da asla engel teşkil etmez.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Gelişim sırasında embriyonun etkilendiği faktörler oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisi hemen ilk denemede sonuç veren bir yöntem değildir. Bu her çiftte farklı şekilde tezahür eder. Çiftlerin moral bozmadan tüp bebek tedavisine devam etmeleri gerekir. Bu noktada embriyonun etkilendiği faktörlerin tespit edilmesi ve buna göre bir planlama yapılması gerekir. Rahmin yapısı, sperm ve yumurta doğrudan embriyonun oluşuma etki eder. Spermin kalitesi embriyonun gelişim sürecinde kendini var eder. Olumsuz bir durum embriyonun rahme tutunmasına engel olabilir, bu da düşüklerin meydana gelmesini hızlandırır.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler: Yumurta Sayısı Ve Embriyo Etkileri

Yumurtanın sayısı da etkili faktörlerden bir tanesidir. Bu konudaki araştırmalara göre artık 40 yaşına yaklaşan kadınların yumurta hücrelerinde kromozom bozukluklar tespit edilebilmektedir. Tabi bu arada embriyo ortaya çıkarıldıktan sonra rahme transfer edilirken laboratuvar koşullarının da uygun olması gerekir.   Örneğin bu laboratuvarın sıcaklık durumu, teknik açıdan kapasitesi ve nemin ideal düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli bir laboratuvarın kriteri fazla sayıda ve yüksek kalitede embriyo elde edilmesidir.

Düşük stres altında gerçekleşen işlemlerde başarılı bir gebeliğin ortaya çıkması ihtimali epey yüksektir. Rahimden kaynaklı sebepler görece daha az bilinir. Yapılan araştırmalar bağışıklık sisteminin bile embriyonun oluşumunda etki ettiğini gösteriyor. Tüp bebeğin oluşmasında belki de en kilit nokta embriyonun sağlıklı bir biçimde oluşturulmasıdır. Bazı embriyoların gelişimi duraksar ve tedavinin dışında kalır. Bu kayıpların önemli nedeni laboratuvar koşullarının uygun olmamasıdır. Teknik açıdan çok güven veren bir laboratuvar bile olsa bu tip kayıplar fazlaysa orası için olumlu konuşmak olanaksızdır.

Novafertil 2018 Yılının En İyi Annesi Yarışmasının Kazananı Belli Oldu

Novafertil Tüp Bebek Tedavi Merkezi tarafından anneler günü için yapılan “Yılın En İyi Annesi” yarışmasının kazananı belli oldu. Merkezimize gönderilen yüzlerce hikaye arasından, jürimiz Dr. Ahmet ŞALVARCI, Dr. Fuat ALİ ve Dr. Ali Sami GÜRBÜZ tarafından en iyi annelik hikayesi olarak Havva YALÇIN’ın göndermiş olduğu hikaye seçilmiştir. Takipçilerimiz tarafından gönderilen her hikaye çok özel ve çok güzeldi, katılan herkese teşekkür ederiz.

Yarışmamız sonucu Samsung Galaxy A3 ödülünü kazanan Havva YALÇIN’ın hikayesi ise şöyle;

“Merhaba hocam, aslında yazıp yazmamak arasında kararsız kaldım. Tekrar o günleri hatırlamak çok zordu. Çünkü nasıl zor bir hasta olduğumu biliyorsunuz. Evlat arayışına 18 yaşında başladım. Tabi bu konuda büyüklerin etkisi de oldukça fazlaydı. Çeşitli tedaviler sonucu 3 yılın sonunda hamile kaldım fakat hastalığım yüzünden (Uterus Unikornus) doğuştan yarım rahimliydim. Maalesef 5 aylıkken bebeğimi kaybettim. Bu durum sonucunda Sepsis geçirip 10 günü yoğun bakımda olmak üzere 3 ay hastanede kaldım. Geçirdiğim hastalık sebebi ile zaten 1 tane olan tüpüm enfeksiyon kapmış ve görevini yerine getiremiyordu. Tabi biz bu gerçeği hastalığımın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra öğrenebildik.

Tabii bu geçen 4 senede asla pes etmeyip sayısız tedavi gördüm. Ama ne yazık ki bir türlü sonuç alamadım. Daha sonradan çektirmiş olduğum rahim filmi ile tüpümün tıkalı olduğunu öğrendim. Tüp bebek denemesi yapmaya başladık 1. denememizde başarı elde edemedik. 2. kez denememizde yine başarı sağlanamadı. Doktor hanımın biri evlatlık almamı işimin çok zor olduğunu, tekrar bebeğimin olmayacağını olsa bile yarım rahimin bu bebeği taşımayacağını söyledi.

İnanın o günleri yazmak çok zor. Yurda gidip çocuk evlatlık almaya karar verdik. Yurt müdrü ile görüştük ve yeni doğmuş bir olduğunda bizi sıraya alıp evlat edindirebileceklerini söylediler. Tam bu esnada abim boşandı ve onun 2 yaşındaki oğlunu yanıma aldım. Tabi anne ve baba rızası ile. Ona alışverişler yaptım. Zaten küçük olduğundan hem o bize hemde biz ona alıştık. Maalesef annesi bir süre sonra dayanamayıp onu bizden geri aldı. Tam bir çocuğum oldu derken yine yalnız kalmıştım. Evlat özlemi başka hiçbir duygu ile anlatılamaz. Kafamı dağıtmak için kendimi sürekli başka işlere verdim ama evlat özlemi aklımdan hiç gitmiyordu. Çocuğu olan herkese sanki onlar hep bizden farklı, bizden özel insanlar gibi bakıyordum.

Tüm bu günlerin ardından 9 yıl geçmişti ancak bendeki evlat hasreti bir türlü dinmek bilmiyordu. Eşime her çocuk konusunu açışımda kızıyordu, “yeter artık tamam, bitti” diyordu.

Son bir kez daha deneyelim zaten yaşımızda geçiyor diyerek eşimi son bir kez daha denemeye ikna ettim. Son çare Novafertil Tüp Bebek Merkezine geldik. Sizlerle konuştuk. Sadece fikir almaya gelmiştik, eğer sizde diğerleri gibi “Umut yok, boşuna uğraşmayın” deseydiniz umudumuz tükenecek ve tedavi arayışını bırakacaktık. Ancak o gün oradan tedavi kararı ile çıktık ve o ay tedaviye başladık. Allah razı olsun çok hassas davrandınız. Tüpümün ve rahmimin durumundan dolayı 1 adet embriyo transferi yaptınız ve 12 gün beklemeliydik. O 12 gün nasıl geçti size anlatamam.

12 günün sonunda bizi arayıp başarılı olduğumuzu ve hamile kaldığımı haber verdiğinizde evin içinde yaşanan çoşkuyu size anlatamam. Bütün herkes ağlıyordu. 15 gün sonra yanınıza geldik. 1 tane embriyo ikiye bölünüp tek yumurta ikizi tutmuştu. Bizde yine umutlar bitmişti, çünkü 1 bebeği bile taşıyamayan rahmin 2 bebeği nasıl taşıyacaktı?

Bebeklerimden birinin 2 aylıkken kalbi durdu. Bu başkaları için kötü bir haberdi ancak bizim için 1 tanesinin bile hayata tutunması bir umuttu. Ve zorlu yolculuk başladı. Rahime dikiş atıldı ve hamilelik boyunca sadece doktor kontrolüne çıkarak hep yattım ve önce Rabbime sonra size sonsuz şükürler olsun ki sayenizde kızımı kucağıma aldım. Benim annelik duygusunu tatmama vesile oldunuz. Size hangi duayı etsem az kalır. Bizim gibi çaresiz insanların çaresi olmaya devam edin. Rabbim ilminizi ve ömrünüzü hayırlı etsin.”

Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapılırken, oldukça hassas olunması gerekmektedir.

Fazla Embriyo Transferinin Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi, tedavi için hayati önem taşıyan bir işlemdir. Tedavinin başarısını oldukça fazla etkiler. Bu hususta mümkün olduğunca dikkatli olunmalı, ve ne kadar yerleştirileceğine dair doğru kararlar verilmelidir. Bu kararlar çeşitli faktörlere bağlıdır.

Transfer sürecinde kaç embriyo yerleştirileceğini belirleyen faktörler nelerdir?

Embriyo transferi, tüp bebek başarısını belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden son derece dikkatli olmak gerekir. İşlem sürecini belirleyen bir takım faktörler bulunur. Bunun en önemlisi yaş faktörüdür. Yaş ilerledikçe transfer edilecek embriyonun sayısı da artar. Kişi 35 yaşın altındaysa 1 veya 2 embriyo yerleştirilmesi yeterlidir. Ancak 35 yaşın üstündeyse 2 embriyo yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra 40 yaş üzeri kadınlarda yasal mevzuat gereği 2 tane üstü embriyo transfer edilememektedir. Fakat çok fazla olması halinde belli başlı olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Fazla embriyo transferi sonrası çıkabilecek sorunlar?

Tüp bebek tedavilerinde konu ile düzenlemeler yapan yetkili merci Sağlık bakanlığıdır. Kadınların yaş sınırlarına göre embriyo transferindeki sayıyı belirlemektedirler. Böylelikle bu sayılara göre kısıtlama yapmış olurlar. Hal böyle olunca kişilerin çoğu embriyo fazlalığının başarıyı arttırmasına rağmen neden bu şekil kısıtlamaların yapıldığını merak eder.  Bu kısıtlamaların asıl sebebi çoğul gebeliklerin önlenmesidir. Aslında sadece çoğul gebelik değil, pek çok sorunla da karşılaşabilmektedir. Ancak bu kısıtlamalar önlem amacıyla olsa da, belirli avantajlara da sahiptir. Bu sayede embriyo sayısı az olacağından daha seçici davranılır ve en iyisi seçilmeye çalışılır. Bu sayede başarı şansı artacaktır.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Bebek sahibi olmak her çiftin en büyük hayalleri arasındadır. Fakat bazı özel durumlar, erkek ya da kadın odaklı biyolojik sorunlar kısırlığa neden olabilmektedir. Bazı durumda hem anne hem de baba adayında sorun tespit edilebilmektedir. Peki embriyo transferi sonrası gebelik ne zaman belli olur?

Süreçte çiftler yardımcı üreme fonksiyonuna sahip olan tüp bebek yöntemine başvururlar. Tüp bebek hem maliyetli hem de yorucu bir süreçtir. Fakat bu zorlu sürecin sonunda çiftlerin mutlu olma olasılığı yüksektir. Kısırlığın tespiti ve tedavin planlanması için çiftler doktora başvurduktan sonra, yaklaşık 4 hafta gibi bir süreç içinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuca ulaşırlar. Tabi burada kesin bir takvim belirlemek zordur. Çünkü her çiftin özel durumları birbirinden farklı şekillerde olabilmektedir.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Ortalama embriyonun transfer edildiği ilk günden yaklaşık 2 hafta içinde bir cevap bulmak mümkündür.   Doktor, tüp bebek tedavisisin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını kan örneklerine bakarak test edecektir. Eğer gebelik tespit edilmişse yaklaşık 2 hafta sonra ultrason kontrolü için randevu verilir. Ultrason sonunda gebelik kesesi tespit edilirse gebelik kesinlik kazanır. Eğer gebelik henüz oluşmamışsa  dış gebelik için soruşturmalar başlar. Sonuç başarısız ise adet dönemi bittiği zaman yeni bir tüp bebek denemesi gerçekleşir.

Tekrarlayan tüp bebek tedavilerinde 3 ya da 4 kadar deneme gerçekleşir. Bu denemelerin sonucunda başarı oranı yüksektir. Çiftlerin en az yarısı ilk denemede başarı sağlar. İlk denemede tespit edilen hasarlar, diğer denemelerde revize edilmeye çalışılır.