Vajinismus hastaları çocuk sahibi olmak için hangi yöntemi tercih edebilir

Vajinismus da çocuk sahibi olmak için hangi yöntem tercih edilmelidir?

Vajinismus hastaları cinsel ilişki sırasında yaşadıkları sorun sebebiyle çocuk sahibi olamayabilir. Fakat nadirde olsa gebe kalma şansları da vardır.

Türkiye’de yaygın olan vajinismus, kadınların ön sevişmede herhangi bir sorun yaşamazken cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girme esnasında bireyin vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılır ve birey ağrı, acı hissi duyar. İstemsiz bir şekilde partnerini iter ve cinsel isteksizlik hissi duyarlar.

Vajinismus da tedavisiz çocuk sahibi olunur mu?

Vajinismus rahatsızlığında cinsel ilişki tam anlamıyla gerçekleşmediği için çiftlerin çocuk sahibi olma şansları da çok düşüktür. Fakat nadirde olsa vajinismus rahatsızlığı yaşayan bireyler cinsel ilişki gerçekleşmeden hamile kalabilir. İlişki de erkek vajina girişine boşalması sonucu nadiren spermler tüplerden geçerek yumurtalıklara ulaşabilir. Bu gibi durum da birey gebe kalabilir.

Vajinismus sorunundan dolayı çocuk sahibi olamamak bir hastalık değildir. Mekanik olarak cinsel birleşmenin (penisin rahime girememesi) gerçekleşmemesidir. Vajinismus nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftler genellikle aşılama ya da tüp bebek yöntemlerine başvurmaktadırlar. Tüp bebek yönteminde çiftlerin yaşları sperm ve yumurta üreme hücreleri göz önünde bulunduğundan öncelikli olarak aşılama yöntemi seçilir ve bu yöntem daha basittir.

Aşılama yöntemine gelmeden önce bireyler vajinismus sorunu için tedavi sürecinden geçmiş fakat bir sonuç alamamışlar ise aşılama yöntemi için belli testlerden geçirilir. Test sonuçları normal, yumurta ve sperm hücreleri ve tüplerde normal ise aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olabilirler.

Bir önceki İnfertilite Nedenleri Ve Çözümü başlıklı yazımızda Erkeklerde neden kısırlık sorunu görülür, infertilite nedenleri, Kadınlarda neden kısırlık sorunu görülür, ve Kısırlık sorunu ve tedavisi konularından bahsettik.

Embriyonun dondurulması risk içermiyor

Yapılan araştırmalara göre dondurulmuş embriyo , bebek sağlığı açısından riskli değildir.

Günümüzde kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de doğal yollar ile bebek sahibi olamamaktır. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler farklı tedavi yöntemlerine yönelirler. Bu tedavi yöntemlerinden biride embriyo dondurma yöntemidir.

Embriyo dondurma yöntemi konusunda karar alan çiftlerin en büyük kaygısı tedavi konusunda herhangi bir risk olup olmadığı konusudur. Uzmanlara göre tüp bebek tedavisinde önemli bir yöntem olan embriyo dondurma ve bu süreçteki gelişmeler ile sağlıklı gebelikler elde edilerek, yüksek başarı oranları sağlanıyor.

Toplamda çiftin gebe kalma şansının arttığını dile getiren Op. Dr. Ahmet ŞALVARCI, “Kalan iyi kalitede embriyoların da daha sonra değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, çift için daha ekonomik, fiziksel olarak daha az yorucu ve daha kısa zamanda tedavi şansı doğmuş oluyor.” diyor.

 Her 10 Embriyonun 9’u Çözüldüğünde Transfer Edilebilir Durumda

Her ülkede embriyonun dondurulma süresi farklıdır. bu süre Türkiye’de en fazla 5 yıldır. 5. yılın sonunda dondurulan embriyo çiften izin alınarak saklanmaya devam ediliyor veya onların tercihlerine göre imha ediliyor.

Tüm dondurulan embriyolar aynı canlılıkta olmasa da, iyi bir dondurucu çözdürme programında bu oran oldukça yüksek. Genel olarak çoğu tüp bebek kliniğinde dondurulmuş çözülmüş embriyolarla yapılan transferlerin başarısının, taze embriyo transfer sonuçlarından düşük olduğunu söyleyen ŞALVARCI;

“Bizim kliniğimizin dondurma ve çözme teknikleri oldukça başarılıdır ve  taze transferlerdeki gebelik oranlarına yakın gebelik oranları elde edebiliyoruz.” diyerek, kliniklerinin bu konudaki çalışmalarına yeterince güvendiğini açıkladı.

Bu Yöntemle Doğan Bebeklerde Sağlık Sorunu Var mıdır?

Kadınların iş hayatı gibi nedenlerle anneliği erteleme düşüncesi varsa yada kanser sebebi ile kemoterapi alınması gerekli ise, embriyoların dondurulmasının faydalı olacağını açıklayan uzmanlar, bu süreçte en önemli faktörün anne adayının yaşı olduğuna dikkat çekiyor.

Ayrıca bu uygulama sonunda doğan bebeklerin sağlığı açısından da herhangi bir tehdit yok. Hatta embriyo dondurma yöntemiyle doğan bebeklerin, taze embriyoyla yapılan çalışmalara göre bir hafta kadar daha geç ve daha ağır doğdukları açıklandı.

Bunların yanı sıra anneleri korkutan düşük riski olma ihtimali de, taze embriyoyla olana göre daha az hatta araştırmalar sonucu risk yok denecek azdır.

Bir önceki Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi başlıklı yazımızda vajinismus ve vajinismus tedavisi konularından bahsettik.

Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi

Vajinismus tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinde, farklı farklı terapiler uygulanmaktadır. Vajinismus tedavisi için en uygun tedavi yöntemi, hastaya göre değişebilmektedir.

Psikolojik nedenlerden ötürü ortaya çıkan vajinismus hastalığı, kadınlarda en sık  görülen cinsel problemlerden birisidir. Vajinismus hastalığına sahip kadınların, durumu fark ettikleri andan itibaren bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, vajinismus kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Hastanın doktoruna anlattığı sorunlardan yola çıkarak, hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilir. Vajinismus tedavisinde, uzun süren bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanan terapi yöntemleriyle kesin sonuca varılabilmektedir. Fakat bu terapilerin süresini etkileyen bazı etmenler vardır. Örneğin, kadının terapi süresince partnerinden gördüğü destek, tedavinin süresinin daha da kısalmasını sağlamaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi

Vajinismus, Türkiye’de her 10 kadından 1’inde görülen bir cinsel problemdir. Hastalığın düzelmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinin bazıları evde de yapılabilmektedir. Tedavi yöntemleri, Bilişsel Tedavi Yöntemi ve Davranışsal Tedavi Yöntemi olarak ayrılmaktadır. Davranışsal tedavi yöntemi kendi içerisinde de ayrılır. Davranışsal tedavi yöntemi, kadının kendi vücudunu tanımasına yönelik egzersizler içermektedir. Kadının kasılmalarına engel olması adına nefes egzersizleri yapılır ve kendisini nasıl kontrol altına alacağı öğretilir. Parmak egzersizleriyle, kadının genital bölgesine dokunmasına alışması sağlanır. Böylece kafasındaki tabuların yıkılması konusunda kadına önemli bir adım attırılır. Kegel egzersizleri, dilatör çalışmaları, ayna egzersizi diğer egzersiz türleridir. Egzersizlerden önce uygulanan bilişsel tedavi yönteminde de, sözlü olarak terapi uygulanır ve davranışsal yönteme de ön hazırlık yapılır.

Vajinismus Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

Vajinismus; cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bunun psikolojik boyutunda kadının bilinçaltındaki anlamsız ve yersiz korkuları, yanlış cinsel bilgilendirmeler, geçmişten getirdiği kaygılar, eşiyle ilgili tutum ve inançları vardır. Vajinismus tedavilerinde %100 başarı sağlanmasına rağmen başarısızlıklar da yaşanabilir vajinismus tedavisinde başarısızlık nedenleri ni aşağıda sıraladım.

Vajinismus Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

  • Vajinaya yapılacak operasyonlar ; kızlık zarını aldırma, vajina genişletme, vajinal botoksla kasları devre dışı bırakmaya çalışma, vs. gibi operasyonlardır. Bunlar hem para kaybı, hem zaman kaybı hem de kadının umudunu kaybetmesine kendini daha kötü hissetmesine neden olacak başarısız uygulamalardır. Birçok vajinismus kadın tedavi olmak yerine bu tip girişimlerde bulunmayı tercih etse de sonuç hayal kırıklığı ve hüsrandır. Çünkü vajinismus bilinçaltındaki korku, kaygı ve yanlış bilgilerden kaynaklanır. Bu bilgiler sağlıklı olan bilgilerle değiştirilmediği takdirde hangi operasyon yapılırsa yapılsın vajinismus hastalığı düzelmez.

 

  • Vajinismus kadınlarının başvurduğu bir diğer başarısızlık nedeni ise; internet araştırmaları ve yalan yanlış sitelerde hastalığına çözüm arama girişimleridir. İnternet üzerinden görüştükleri, bilgi paylaştıkları vajinismus kadın gruplarıdır. Bu gruplarda bu hastalığı nasıl aştıkları anlatılır ve aynı uygulamaları yapmaları istenir. Bu uygulamaları yapmaya çalışan kadınlar ya yapamazlar ya da çözüm bulamazlar. Çünkü her vajinismus hastasının kendine has korku ve kaygıları vardır. Bilinçaltlarındaki nedenler başka başkadır. Birine çözüm olmuş bir yöntem, bir diğeri için kötü sonuçlar doğurabilir. Hastalığı daha katı hale getirebilir. Bu nedenle bu tip denemelerde de başarısızlık kaçınılmazdır.

 

  • Vajinismus tedavisindeki başarısızlığın bir diğer nedeni; tedaviye başlayan kadının verilen ödev ve talimatlara uymaması, seanslara düzenli gelmemesidir. Terapilerin sürekliliği için gerekli olan çiftin tedaviye istekli olmaları ve terapistin istediği zamanda gelmeleridir. Terapiye devam etmeme nedenini bile bazen çözümü getirebilir. Çünkü orda bir direnç vardır ve direncin kırılması hastalığı ortadan kaldırabilir.

 

  • Başarısızlık nedenleri arasında; vajinismus hastasının yanlış merkezlerde yanlış tedaviler almış olması, çift olarak değil de bireysel olarak tedavi olmuş olması, eşinin desteği ve ilgisinin azlığı, bunu hastalık olarak görmemesi dolayısıyla yapılan tedaviye destek vermemesi, doğumla ve gebe kalmayla ilgili korkuları ve bundan dolayı da tedaviye tamamen kendini kapatması, tedavi konusunda çiftin acele etmesi sayılabilir.

Yardımcı Üreme Teknikleri

Normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlere, tıbbi yollarla yardımcı üreme teknikleri uygulanır. Bu yardımcı üreme teknikleri, aşılama ve tüp bebek tedavi yöntemidir.

Bazı çiftlerde anne ya da baba adayından kaynaklı olarak normal yollarla gebelik gerçekleştirilememektedir. Böyle durumlarda, tıbbi yollardan destek alınabilmekte ve bu yollar sayesinde çocuk sahibi olunabilmektedir Tıptaki bu yöntemlere yardımcı üreme teknikleri adı verilir. Yardımcı üreme teknikleri de, aşılama ve tüp bebek tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır.

Yardımcı Üreme Teknikleri

Aşılama Tekniği

Aşılama tekniğine intrauterininseminasyon da denilmektedir. Aşılama tekniğinin uygulanabilmesi için, erkeklerde semen analizinde 7  milyon/ml civarında sperm ve % 14 civarında morfolojinin normal olması gerekmektedir. Aşılama tekniğinde, erkekten meni alınır ve 15 dakika meni dinlendirilir. Daha sonrasında, semen  20 dakika 2000devir/dakika  çevrilir  (santrfüj edilir) ve bu işlem sonucunda yukarıda ölü spermler toplanır. Bu spermler diğer spermlerden ayrılır. Ölü spermler alındıktan sonra HEPES solüsyonu ile 10 dakika daha  2000devir/dakika santrfüj edilir. Bunun sonucunda dibe kaliteli ve canlı spermler çöker. Bu spermler kadına özel plastik ve steril inseminasyon kanülü ile uterus içerisine ultrason yardımıyla enjekte edilir. Eğer bu yöntemden olumlu bir sonuç elde edilemezse tüp bebek yöntemine başvurulur.

Tüp Bebek Tekniği

Kadının yumurtalarıyla erkeğin sperminin laboratuvar ortamında birleştirilmesi yöntemi, tüp bebek yöntemidir. Klasik tüp bebek yönteminde başarı şansı düşüktür. Bu nedenle daha çok mikroenjeksiyon yöntemine başvurulmaktadır. Mikroenjeksiyon yönteminde de, en sağlıklı olan sperm hücresi alınır. Döllenmenin kendi kendine olması beklenmeden, kadının yumurtasının içine enjekte edilir. Mikroenjeksiyon tedavisine şu durumlarda ihtiyaç duyulur;

HIV+ olan erkeklerde, kadına bulaştırmamak için kullanılır.

Kanser tedavisi görenlerde mikroenjeksiyona başvurulur.

Şiddetli endometriozis

Genetik hastalığa sahip olanlarda

Açıklanamayan infertilite durumlarında

Testislerde hiç spermin olmaması halinde ESA, MESA veya TESE ile alınan spermlerden sonra mikroenjeksiyon tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Vajinismus Hastaları Tüp Bebek Tedavisiyle Bebek Sahibi Olabilir

Vajinismus, kadınların cinsel yaşamını ve hamile olmasını önleyen en önemli sorunların başında olduğu gibi özellikle bu sorunların yaşanması halinde en çok ön plana çıkan yöntem tüp bebektir. Tüp bebek tedavisinde kişilerin cinsel ilişkiye girmesine gerek olmadığından dolayı özellikle vajinismus sorunu olan kadınlar, daha rahat bir şekilde hamile olma şansı elde edebilmektedir. Vajinismus sorunu yaşayan pek çok kadının, bu tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olabildiğinden dolayı özellikle son yıllarda vajinismus ve tüp bebek tedavisine yönelik ciddi bir ilgi gösterilmektedir. Vajinismus hastaları tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilir.

Vajinismus Nedeni Ne?

Vajinismus psikolojik ve organik olmak üzere farklı şekillerde olabilmektedir. Bu rahatsızlık alanında uzman hekimler tarafından ele alınması gereken çok ayrı bir konu olduğu gibi vajinismus olan kadınların tüp bebek tedavisi sırasında çok fazla sorun yaşanmaz. Özellikle kadınların yumurta toplama operasyonları sırasında bazı çekinceleri olabilse de özellikle alanında uzman hekimler tarafından yapılacak operasyonlar sayesinde kısa süre içerisinde tüp bebek çalışmaları tamamlanarak, kadınların hamile kalması sağlanabilir.

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin aynı zamanda tüp bebek ile çocuk sahibi olma ihtimali çok daha fazladır. Zira burada hamileliğin başlayamamasının en önemli nedeni çiftlerin cinsel ilişkiye girememesidir. Tüp bebek tedavisi ile verilecek destekler sayesinde çiftler kısa süre içerisinde bebek sahibi olabilmektedir. Bu nedenle vajinismus gibi sorunlar yaşayan kişilerin, bu alanda hizmet veren merkezlerden destek alarak tedavisi olması oldukça önemlidir.

 

Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir?

 

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye “vajen (vajina)” adı verilmektedir. Halk arasında ‘hazne’ olarak bilinen vajina aslında tıpkı diğer organlar gibi kendine has işlevleri olan sıradan bir organdır. Rahme kadar giden bir geçiş bölgesidir. Vajina çevresinde PC kasları dediğimiz hem üreme, hem de işeme fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan kaslar vardır. Bu kaslar bilinçli olarak kasıp gevşetilebildiği gibi bilinçsiz olarakta kasılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.ruhusar.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vajinismus ise; cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını (PC kas), istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur.

 

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kadının ortak sorunu olan vajinismus aslında bir kaygı bozukluğudur. Genellikle kişinin daha önce edinmiş olduğu yanlış inanışlar (cinsel mit) ve cinsellik hakkında öğrendiği bir takım yanlış bilgiler neticesinde ortaya çıkan, cinsel birleşmeyi olanaksız hale getiren kasılma, gerilme, gevşeyememe durumlarıdır. Buna sebep olan kaygı ve korku; aynı zamanda pelvik kaslarının da istemsiz kasılmalarına sebep olur. dolayısıyla cinsel birleşmeyi imkansız hale getirir. bu durumda bazen birleşme olsa da kasılmalardan dolayı ağrılı ve acılı olabildiğinden kaçınma davranışı gözlemlenir.

 

 

A şeklinde normal anatomik duruş gösterilmektedir

B şeklinde vajinanın kasılmış hali gösterilmektedir.

Vajinismus Çeşitleri;

1. Primer vajinismus: hiç ilişki yaşamamış kadınlarda ilk ilişkisine dair korkularının olması,yanlış inanışlar ve bazen bunlara eşlik eden bazı patolojilerden kaynaklı ilk ilişkisinde vajinal girişe izin vermemesi.

2. Sekonder vajinismus: daha önce cinsel ilişkiye girebilen fakat daha sonradan oluşmuş bazı nedenlerden (doğum,jinekolojik muayene, taciz,tecavüz, vajinal bir operasyon) dolayı vajina girişine izin vermemesi

3. Atipik vajinismus: herhangi bir sebebe dayandırılamayan tip.

4. Disparoni:  Cinsel ilişki sırasında “ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir.  Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

 

Vajinismus Nedenleri;

 

Vajinismus %90 psikolojik kökenli olsa da % 10’luk bir kısım yapısal nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu durum yapılacak psikolojik muayene ve jinekolojik muayene sonucunda çok rahat anlaşılabilmektedir.

Yapısal nedenler; kızlık zarının yüksek kenarlı veya kalın olması, zarda çeşitli anormalliklerin olması, bartolin absesi (kist), vulvar vestibulit sendrom (ilişki sırasında ağrıya neden olan bir bozukluk), vajinit (vajina iltihabı), PID ( kadında üst genital sistemin yani uterus (rahim), tüpler, overler (yumurtalıklar) ve bunların etrafındaki karın zarının (periton) enfeksiyonudur.)

Vajinismusun psikolojik nedenleri:

Kızlık zarını korunması ile ilgili çocukluktan kalma mesajlar ve korkular 

İç disiplinin fazlaca gelişmesi, korumacı aile düzeni 

Cinsel travmalar (taciz, tecavüz, ensest, fiziksel şiddet, cinsel istismar, pornografik film izleyip tiksinme, anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma gibi) 

Hamile kalma korkusu yaşayanlar (Kürtaj veya doğum onlar için adeta bir kabustur)

 Aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular 

Cinselliğin suçluluk, ayıp, günah gibi kavramlarla eşleştirilmesi, geleneksel aile düzeni  

Ebeveynlerden birisinin baskıcı (otoriter) yaklaşımı İlk gece ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgiler ve ön yargılar (ilk gecede ağrı, acı veya kanamanın çok olacağı yönündeki düşünceler) 

Cinsel ilişki sırasında kilitlenme ve rezil olma korkusu 

Vajinanın normalden dar ve küçük olduğu, penisin girmesinin imkansız olduğu düşüncesi bulunmaktadır.

Kadının genital bölge ve vajinanın boyutu hakkında yanlış inançlarının olması

Çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar 

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler (doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene gibi durumlar) sonucunda da vajinismus gelişebilir.

Çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargıları

Vajinismus belirtileri:

Vajinaya yapılan her türlü işlem vajinismus hastaları tarafından“itici ve sevimsiz” karşılanabilmektedir.

 Jinekolojik muayene olamama durumu. Jinekolog muayene masası pek çok kadın için itici gelmekle birlikte, jinekolojik muayene sırasında kendisini kasması da bir vajinismus belirtisi olabilir.

Vajinal tampon kullanamama.

Vajina içine fitil yerleştirememe.

Vajina içine parmak sokamama, genital bölgeye ayna ile bakamama.

Vajinaya dokunamama ve bazen vajina temizliğini yapmaktan sakınma.

Vajinismusun en belirgin belirtileri; kişinin korku ve yoğun endişelerine bağlı olarak ilişki sırasında istemsiz kasılmalarıdır. Panik atak belirtilerine benzer beliriler gözlemlenir. Acı duyacağı endişesiyle daha ilişkiye başlamadan bile gerginlikler yaşanabilir. Yaşadığı bu durumlardan dolayı kadın cinsel birleşmeden kaçma eğilimi gösterir.

Kanıtlar; bu durumun altında yatan bir çok patolojik durumu gösteriyor. Kadın bu patolojilerden dolayı koşullanan kaslarıyla vajinal girişi istemsiz olarak kapatmaktadır. Bu patolojinin tespiti tedaviyi imkanlı hale getirir. Bazende herhangi bir patoloji tespit edilmeyebilir.

Vajinismusla ilgili doğru bilinen yanlışlar;

Kızlık zarı çok önemlidir, ilk ilişkinde bozulması gerekir. Kanamazsa bakire olmadığın anlaşılır.

Yüksekten atlamak, ata ya da bisiklete binmek kızlık zarına zarar verir.

Büyüyen kızlar eteklerini örter, bacaklarını kapatır, yoksa ayıp olur, günah olur.

Erkeklerden uzak durman lazım, yoksa sana zarar verirler.

Vajinanı bir yere çarpma, hem çok acır,hem de kanar.

Cinsel organını koru, kimselere açma.

Cinsel sorular sorulması ve konuşulması ayıptır, günahtır.

İlk cinsel birleşme de gebe kalırsın.

Bu tip örnekleri çoğaltmak mümkündür. Burda ebeveynin verdiği mesajlar açıktır; ‘cinsellik konusu ayıptır, konuşulmaz, günahkar olursun, oraya birşey değerse çok acıtır, çok kanar, kızlık zarın kanamazsa namusumuza laf gelir’, vs.

 

Vajinismus tedavisi:

Evlilikteki tek amaç hamile kalıp çocuk doğurmak değildir.  Bununla birlikte aile birliğinin tamamlanması, güzel ve sağlıklı bir şekilde cinsel devamlılığın sağlanmasıdır.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.

Vajinismuslu kadınlarda cinsel tedaviyle çok hızlı iyilişme görülür. Genel olarak vajinal tepkinin sebepleri üzerinde durulur. Temel tedavi stratejisi vajinal tepkinin ortadan kaldırılmasıdır. Vajinismuslu kadınların çoğu cinsel ilişki ve penetrasyon konusunda fobiktir. Tedavi öncesi bu fobik kaçınmanında ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Mantıksız korkuların altında yatan sebeplerin analitik şekillerde yorumlanması, destek ve güven tazelenmesi, sistematik olarak hassasiyetin giderilmesi ve hipnoz gibi çeşitli teknikler kullanarak fobik kaçınmanın yönetilmesi sağlanır.

Ancak vajinismus sorununu çözmek için altında yatan neden veya nedenleri bulmak şart değildir.  Önemli olan “kas hafızasının yeniden oluşturulmasını” başarabilmektir.

vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

  • bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken,
  • bazılarında davranışsal tedavi uygulanır,
  • bazılarında çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen tedavi yöntemi uygulanır,
  • bazılarında ise telkin yeterli olabilmektedir,
  • bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır.

Yani sonuç olarak,  vajinismus tedavi yöntemleri hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir.

 

Vajinismus tedavisinde yanlış yaklaşımlar;

Anestezi (uyutularak) altında cinsel birleşme yaşanmasına olanak sağlama

Kas gevşetici ilaçlar kullanılmasına teşvik etme

Kızlık zarının ameliyatla çıkarılması

Antidepresan ilaçların kullanılması (sadece ilaçla terapinin bir arada yürütülmesi gereken kadınların tedavisinde kullanılması uygundur )

Sıcak suya oturtarak yapılan tedaviler

Muayenehanede (klinik) cinsel ilişkiye olanak sağlamak (etik değildir, ahlak sınırları dışındadır)

Alkol ya da etkin maddelerin kullanımıyla ilişkiye girmeye yönelten yöntemler.

Uyuşturucu spreyler, bitkisel ilaçlar, kayganlaştırıcı kremler,vs.

Kullanılan bu yöntemlerle cinsel birleşme sağlansa da bu çoğu vaka da bir kereye mahsustur. Vajinusmusa sebep olan psikolojik kökenli durumun sönmesi bu şekilde imkansızdır. Bilinçaltında yatan sebepler hala kadını rahatsız etmekte ve bir sonraki ilişkiyi olanaksız kılmaktadır.

Vajinismus tedavisinde büyücülerin, şarlatanların, cinci hocaların yeri yoktur. Bu tip girişimler hem maddi olarak sizi etkileyecek hem de daha büyük ruhsal sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.

Vajinismus tedavisinde kocalarında eşlerine destek olmaları, onlara yalnız olmadıkları mesajını vermeleri ve onları daha kötü sonuçlara götürecek zorlu ilişkilere zorlamamaları da önemlidir.

-Psikolog & Aile Danışmanı & Cinsel Terapist / Atiye KAYTAZOĞLU