Çiftlere Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Kısırlık çağımızın en ciddi ve yaygın sorunlarından birisidir. Kadınlarda ya da erkeklerde görülen bu sorun, evliliklerin seyrini de doğrudan etkilemektedir. Bu sorunu oluşturan fiziksel veya manevi etkenler söz konusudur.

İşte Çiftlere Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Çiftlerin gebelik ihtimallerini daha da arttıracak birçok madde sıralamak mümkündür. Her şeyden önce hem anne hem de baba adayını sakin kalmaları çok önemlidir. Bugün teknolojinin vardığı nokta sayesinde çocuk sahibi olmak eskiye nazaran daha kolaydır. Çiftler stres yaşamadan panik duygusuna  kapılmadan süreci takip etmelidir. Tekrar eden başarısızlıklarda dahi çocuk şansı hala yüksektir. Bu anlamda stresten uzak durmak çiftlerin ilk önce uyması gereken kuraldır. Stresin kadınlarda kısırlığı tetikleyen bir olgu olması, bilimsel olarak kabul edilen bir durumdur. İş atmosferindeki gerginlikler, zorlu çalışma koşulları stresi kadınlar için daha da yoğunlaştırır. Çiftler bu süreçte asla birbirlerini suçlamamalıdır. Birbirlerine destek ve güven vermelidir.

Uyku ve beslenme alışkanlıkları bir diğer konudur. Obezite sorunu yaşayan anne baba adaylarının gebelik açısından şansı bir nebze azalır. Beslenme bozuklukları olan kadınlarda adet düzensizliği çok fazla görülür. Bunun yanında kanamalar veya yumurtlama kalitesinde düşüş kendini gösterir.  Sağlıklı bir beslenme, sağlıklı ve düzenli uyku bu açıdan çok önemlidir. Ayrıca çiftler alkol, sigara ya da madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmalıdır. Gereksiz tatlandırıcı maddeler, kahve ve çay tüketiminin fazlalığı da gebelik olasılığını düşürür. Belli aralıklarla hafif egzersizler yapmak ise gebelik açısından katkı sağlayıcıdır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir