Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen Endometriozis rahatsızlığı oldukça yaygın bir problemdir. İsmi kulağa hoş gelse de kendisi ne yazık ki can sıkıcı bir sorun olan Çikolata Kisti kimlerde görülür?

Çikolata Kisti Nedir?

Kadınlar her ay regl esnasında kanamayla beraber vücut dışına bir doku bırakır. Buna endometrium denir. Menopoz olgusu ortaya çıkana dek endometrium dokusu rahim içinde aktif biçimde çalışmaya devam eder. Bu dokunun bazı durumlarda farklı yerlerde kendini bıraktığı bilinir. Henüz bu durumun nedeni tam olarak açıklanamaz. Dokunun olağan dışı şekilde dışarıya atılma durumu bir rahatsızlığı ifade eder. Buna da tam olarak çikolata kisti denir, daha başka bir ifade ile endometriozis.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

Çikolata kistleri üreme organlarıyla sürekli temas halindedir. Yumurtalıklar ya da zarın üst bölgesinde yer edinebilir. Bazen göbek deliği hatta hatta burundan dahi çıkabilir. Gittiği yerlerde ufak kanamalar meydana getirir.  Karın içinde bu kanamalar gözle görülmezdir. Fakat çevresinde bazı yapışıklıklar yaratır ve bu da ağrılara neden olur. Adet dönemlerinde çikolata kistleri kendini daha çok hissettirir.  Bazen bu ağrılar çok şiddetli bir hal alabilir. Kadınların gündelik yaşamını ve akışını çok ciddi şekilde etkileyebilir.

Çikolata kistleri sayı ya da boyut olarak her kadında farklılıklar gösterir. Bu, ancak tedavi esnasında saptanabilir. Bazı durumlarda tedaviden sonra bile yeniden ortaya çıkabilirler. Yumurtalıklara verdiği zarardan ötürü gebelik noktasında kadınlara ciddi anlamda zarar verir. Kısırlık sorunu olan kadınların önemli bir kısmında çikolata kistleri yaygındır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir