Çikolata Kistleri Gebeliğe Engel Olur mu?

Çikolata kistleri olarak bilinen problemin bir diğer adı Endometriozis’tir. Yumurtlama işlevlerinin hasara uğraması ve tüplerin tıkanmaya başlaması gibi ibarelerle kısırlığı meydana getirebilir. Peki çikolata kistleri gebeliğe engel olur mu?

Öncelikle Endometrium tabirinin ne olduğunu algılamak gerekiyor. Endometrium rahmin iç tarafında hormon desteğinden yoksun kalmak neticesinde ortaya çıkan kanamalardır. Özel bir tabaka şeklinde kendini var eder. Hücre tabakası, rahmin iç kısmında yer alır.  Fakat bazı durumlarda bu tabakanın rahmin içinde değil de dışarıya dökülmesi durumuna çikolata kisti, bir başka deyişle Endometriozis denir.

Çikolata Kistleri (Endometriozis) Kimlerde Görülür?

Bu özellikle genç kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir durumdur. Çikolata kistlerinin gebelikle olan ilişkisi merak konusudur. Çikolata kistleri yumurtlama fonksiyonlarına direk etki eder. Döllenen embriyonun rahim içersinde yuvarlanmasında bozukluklar oluşturur.   Bilhassa regl dönemlerinde kanamalı tepkimeler yaratıp, organların yapışmasına vesile olabilir. Hatta aynı şekilde regl dönemlerinde cinsel birleşmelerde ya da tuvalet esnasında ciddi ağrılar meydana gelebilir.

Aktif üreme çağına gelen kadınların % 20’sinde görülebilen bir durumdur. Yumurtalık rezervlerinin azalmasına neden olması en ciddi handikapları arasındadır. Endemetriozis için yapılan ameliyatlardan sonra ilk 4 sene içinde % 30 düzeyinde tekrar eder. 35 yaşından fazla olan kadınlar için  gebeliğin ertelenmesi önerilir. Bu tip durumlarda Tüp bebek tedavisinde başarı durumu % 25 civarındadır. Yumurtalık rezervleri bu konuda ana etken olarak dikkat çekmektedir. Bu tabakanın başka bir bölgede yerleşmesi ve kanama vesilesiyle dökülmesine dair sebepler hala tam anlamıyla açıklanamamaktadır.

novafertil

1 thought on “Çikolata Kistleri Gebeliğe Engel Olur mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir