Bebeklerin oluşumu sırasında sahip olması gereken 23 çift kromozomda bir eksik ya da bir fazla bulunması, cinsiyet hastalıklarına yol açmaktadır.

İnsanların genetik yapısında, 23’ü anneden 23’ü de babadan gelmek üzere 46 adet kromozom bulunmaktadır. Kişinin cinsiyetini belirleyen bir çift kromozomlar, kişinin cinsiyetini belirler. Bu kromozomlar X ve Y kromozomlarıdır. XX kromozomu cinsiyetin kadın olmasını, XY kromozomu cinsiyetin erkek olmasını sağlar. Annelerden bebeğe geçen kromozom X kromozomudur. Babadan gelecek olan X ya da Y kromozomu ile bebeğin cinsiyetinde etkin rol baba olur. Bundan kaynaklanacak herhangi bir farklılıkta, cinsiyet hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu anormallikler, 48,XXYY, 48,XXXX şeklinde görülebilir.

Cinsiyet Kromozom Hastalıkları Nelerdir?

Cinsiyet kromozomu anormalliklerin görülme sıklığı, 400’de birdir. Yani sıklıkla görüldüğü söylenebilir. 45,X kromozomuna sahip Turner Sendromlu kişiler, genelde düşükle kaybedilmektedir. Doğan çocukların gelişiminde ise şu durumlar görülür; düşük saç çizgisi, düşük kulaklar, kısa boy, küçük alt çene, göğsün geniş olması ve meme uçlarının ayrık olması. Cinsiyet kromozomu anormallikleri olan kişilerin bir diğer problemleri de, genelde çocuk sahibi olamamalarıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Cinsel İlişki Zararlı Mı?

 

Görülen diğer cinsiyet hastalıkları şöyledir;

Swyer Sendromu; Bu sendromda, testosteron hormonu kısmen ya da tamamen yoktur. Görüntü olarak kadın olsalar da, genetik olarak erkektirler. XY Kadını olarak da bilinen bu sendromdakilerde, koltuk altı ve genital bölgedeki kıllanmalar seyrektir. Rahim ve vajinaları olsa da, yumurtalıkları yoktur.

Androgen Sendromu; Kalıtsal bir metabolik rahatsızlık olan Androgen Sendromu, böbrek üstü bezlerinde görülür. Böbrek üstü bezlerinin işlevini tam anlamıyla yerine getirememesi nedeniyle, kortizol ve aldosteron hormonu gerekli salgılanmaz. Normal seviyede salgılanmayan kortizol ve aldosteron hormonu hormonları, sexüel hormon dengesinin de bozulmasına neden olur.

Klinefelter-Sendromu; Erkeklerde görülen bu rahatsızlık, Turner sendromuna bezemektedir. Turner’da kızlarda bir X kromozomu eksiktir. Klinefelter-Sendromunda ise erkeklerde fazladan bir X kromozomu vardır. Çocukluk çağlarında cinsel organ normal gelişir fakat ergenlik döneminde testislerde küçülme ve spermlerde fonksiyon bozukluğu başlar. Bu sendromun olduğu yetişkin erkeklerde ortalamanın üzerinde boy, uzun kollar ve bacaklar görülür. Çocuklarda ise kas zayıflığı kendine güvensizlik ve durgunluk olur.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir