Çipli Tüp Bebek ile Klasik Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi, artık her geçen gün bir adım ileri taşınmaktadır.Tüp bebek tedavisi görecek kişiler doktorlarına “Çipli tüp bebek ile klasik tüp bebek arasındaki farklar nelerdir?” şeklinde sorular yöneltebilmektedir. Sıkça sorulan bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Çipli Tüp Bebek ile Klasik Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Günümüzde, gebelik sorunlarının kadında veya erkekte olma olasılığı yarı yarıyadır. Baba adayından kaynaklanan sorun genelde sperm yetersizliğidir. Ancak zaman ilerledikçe bu sorunlara çözüm olabilecek yeni imkanlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de mikro çip yöntemidir. Bu yöntem, son yıllarda oldukça umut vaat etmektedir. Harvard’ta Türk bilim adamı tarafından gerçekleştirilen bu yöntem, Türkiye’de de günden güne yaygınlaşmaktadır. Ayrıca mikro çip bebek yönteminin, klasik tüp bebek yöntemine göre başarı oranının daha fazla olduğu saptanmıştır. Yani bu uygulama, gebe kalma şansınızı arttırmaktadır. Yanı sıra bu tedavi şekli ile spermlerin arasından daha kalitelilerin seçilebilmesi mümkündür. Dolayısıyla daha kaliteli embriyolar oluşturulabilmektedir. Mikro çip bebekte, bütün hasarlı ve hareketsiz spermler bir bölümde toplanır. Yöntemin daha iyi sperm ayırt edebilmesi de  buraya bağlıdır. Klasik tüp bebek tedavisinde, mikroenjeksiyon yöntemi uygulanır.Mikro çipli yöntemde mikroenjeksiyon için kullanılacak spermler mikro çip ile seçilir. Bu yöntem de gebelik için oldukça etkilidir ve büyük başarı oranları yakalamıştır.

Mikro çip tedavisi nasıl uygulanır?

Mikro çip tedavisi ilk olarak anne adayı ile başlar. Kişinin yumurta sayısını arttırmaya yönelik yumurta uyarıcı tedaviler için, hormon takviyesi yapılır. Bu hormonlar yumurta sayısını arttırır ve yumurtalar toplanır. Erkekten alınan sperm mikro çip içersine yerleştirilir ve  mikro kanalcıklardan geçirilir. Daha sonra kanalcıklardan geçen spermler alınır. Tıpkı klasik tüp bebek uygulamasındaki gibi, baba adayından elde edilen spermler laboratuar ortamında yumurtalar ile birleştirilir. Bu sayede embriyolar oluşturulur. Klasik tüp bebek ile birbirlerine benziyor olsalar da, aralarında bir takım farklar vardır. Onlardan biri de mikro çip teknolojisi ile spermler alınırken, kalitelilerin bir tarafa kalitesizlerin ise diğer tarafa toplanmasıdır. Bu yüzden spermler rahatlıkla seçilebilir. Bu sayede kaliteli embriyo oluşturma oranı çok daha yüksektir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Çipli Tüp Bebek ile Klasik Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir