Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Kısırlığın ne zaman ve kimde ortaya çıkacağı pek kolay ön görülemeyen bir olgudur. Peki çocuğu olmayan çiftler ne zaman doktora gitmeli?

Kısırlık sorununu önceden kestirebilmek ya da fikir yürütmek zordur. Bazı parametreler ölçüsünde doktora başvurmak gerekir. Bu konuda yaş faktörüne vurgu yapmak gerekir. Kadınlar için 20’li yaşlardan 30’lu yaşların başına dek geçen süre, doğurganlık açısından çok kritiktir. Eğer çiftler yaklaşık olarak 12 ay boyunca düzenli olarak seks yapıyorsa ve bu süreçte de korunmuyorsa, gebeliğin oluşması gerekir. Eğer bu sürenin sonuna gebelik oluşmuyorsa doktora gidilmelidir.

Kısırlıkta Yaş Etkisi

30 ve 39 yaşı arasındaki kadınlar, 6 ay civarında bu süreci yaşıyorlar ve sonuç alamıyorlarsa doktora gitmeliler. 39 yaşının üzerindeki kadınlar için zaman kritik bir konu olduğu için benzer durumlarda daha çabuk şekilde doktora gitmeleri gerekir. Hele hele kemoterapi ya da radyasyon gibi bir durum yaşanmışsa doktora bu konuda bilgi vermesi çok önemlidir. Erkekler için bu tip operasyonlar ya da kazalar, sperm değerlerini olumsuz yönde etkiler. Normal yaşlarda olan kadınlar için çok panik yapılacak bir durum yoktur. Çok özel bir dış neden yoksa cinsel birleşme gerçekleşiyorsa, bir süre gebeliğin oluşmaması karşısında paniklememek gerekir.

Kısırlık 6-7 çiftten birinde görülen bir durumdur. Bu kadar yaygın bir rahatsızlık için endişe duymak anlamsızdır. Kısırlık tedavisi büyük oranda sonuç veren bir tedavidir. Önemli olan gebeliğin oluşmaması karşısında doktora gitmekten çekinmemektir. Toplum açısından hassas bir konu olduğu için genelde çiftler doktora gitme için geç ikna olurlar.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir