Çocuk Sahibi Olan Çiftler Kısırlık Sorunu Yaşayabilir mi?

Kısırlık sadece ülkemizde değil, bütün dünyada yaygın olan bir rahatsızlıktır. Peki çocuk sahibi olan çiftler kısırlık sorunu yaşayabilir mi?

Çocuk Sahibi Olan Çiftler Kısırlık Sorunu Yaşayabilir mi?

Kısırlık sorunu karşısında umutsuzluğa kapılıp panik yapmak yersizdir. .Bugün kısırlık karşısında birçok yeni tedavi modeli uygulanmaktadır. Geçmişte kısırlık daha ender gördüğümüz bir sorunken bugün daha fazla çiftte görülmektedir. Düzenli olarak cinsel yaşamlarını sürdürdükleri halde çocuk sahibi olmayan çiftlerin acil bir şekilde doktora başvurmaları gerekir. Fakat bazen bu durum çocuk sahibi olan çiftler için de geçerlidir.

Kısırlık Her Zaman Görülebilir

Kısırlık dinamik bir rahatsızlıktır ve sizi hangi yaşta, hangi dönemde bulacağı belli olmayabilir. Elbette genellikle ilk çocuk doğumlarından önce fark edilen ve ortaya çıkan bir durum olsa da bazen ikinci üçüncü doğumdan sonra da saptanabilir. Bir kadının doğum yapması, gelecek dönemde de rahatlıkla çocuk doğurabileceği anlamına gelmiyor. Üstelik bu çiftler ilk bebeklerini doğal yöntemlerle dünyaya getirmektedir. Buna tıp alanında ikincil kısır adı verilir.

Gebeliğin oluşması için annenin yumurtası ile baba adayının spermi arasında kusursuz bir birleşme gerçekleşmelidir. Bu da döllenmenin gerçekleşmesine zemin hazırlamaktadır. Daha önce çocuk sahibi olsalar bile zaman içerisinde anne ve babanın sağlığını muhafaza etmeleri gerekir. Daha doğrusu her iki tarafın da üreme sistemlerinde bir hasarın oluşmaması gerekir. Bunda ilerleyen yaşla birlikte çiftlerin artık kendilerine eskisi gibi bakmamalarında etkisi büyüktür. Örneğin kemoterapi gibi ağır bir uygulamaya maruz kalmış bir bireyin yeniden çocuk sahibi olma olasılığı görece azalabilir. Bazı kazalar ya da çeşitli ameliyatlar, ilaçlar da bu değişimlere dahildir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir