dış gebelik

Hamilelik sırasında en ciddi tehlikelerden bir tanesi olan dış gebelik, farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.  Fullop tüplerinde sıkışan embriyonun burada gelişmeye başlaması ile birlikte dış gebelik oluşmaktadır.  Özellikle ilk 3 ay içerisinde anne ve bebek ölümlerinin yaşamasındaki en etkili sebep, dış gebeliktir.  Bu nedenle 3 ay içerisinde anne ve bebek gelişimlerinin yakından takip edilmesi gerekmektedir.

 

Dış Gebelik Etkenleri Nelerdir?

Dış gebeliğin yaşanması ile farklı etkenlerden söz edilebilir. Bu etkenler ise durumun daha yakından takip edilmesini zorunlu hale getirmektedir.  Özellikle tüplerinde çeşitli problemler yaşayan kadınlarda yaşanma ihtimali çok daha fazladır. Tıkanıklığın kısmi olması halinde hamilelik başladığı gibi bu hamilelikte dış gebeliğin yaşanması çok büyük ihtimal olacaktır. Bu nedenle kadınların bu tip sorunlar ile karşı karşıya kalmaması adına öncelikli olarak hamile başlangıcı itibari ile kontrollerinin yapılması gerekir.

Tüplerdeki yapışıklık, enfeksiyon ya da daha önce geçirilen operasyonlar sebebiyle olabilmektedir.  Aynı zamanda kadınların tüplerindeki doğumsal şekil bozuklukları da yine embriyonun dışta gelişmesine neden olabilmektedir.

Özellikle hamile kalan ya da hamile olmayı düşünen kadınların aklındaki en büyük soru işaretleri arasında dış gebeliğin neden oluştuğu yer alır.  Dış gebelikte etken olan diğer bir nedense kadınların spiral kullanmasıdır.  Özellikle spiral kullanan fakat hamile kalan kadınların büyük bir bölümde gebelik, dış gebelik olarak gerçekleşmektedir.  Bu açıdan spiral kullanan kadınların özellikle hamile kalması halinde dış gebelik seçeneğinin mutlaka göz önünde bulundurulması ve uygun zaman içerisinde bu konuda kontrollerin yapılması gerekir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir