X
    Kategoriler: BlogTüp Bebek

Doğum Öncesi Hangi Tarama Testleri Yapılır?

dogum-oncesi-hangi-tarama-testleri-yapilir

Anne ve baba adaylarının bebek sahibi olmadan önce ve hamilelik esnasına yaptırdıkları testler, bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Doğum Öncesi Hangi Tarama Testleri Yapılır?

Çiftlerin, hamilelik aşamasında bebekten sonra istedikleri ilk şey, çocuklarının dünyaya sağlıklı bir şekilde gelmesidir. Bunun anne ve baba adayının hem hamilelikten önce hem de sırasında bir takım testler yaptırmaları gerekmektedir. Hamilelik sırasında yapılan testler, genelde çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediğine yöneliktir. Anne ve baba adaylarının da, hamilelik öncesinde tarama testi yaptırarak, herhangi bilmedikleri bir hastalıklarının olup olmadığını öğrenmeleri gerekir. Tarama testinde, bireylerde herhangi bir hastalığın olup olmadığına dair genel bir test yapılır ve sonuca göre hareket edilir. Tarama testi sayesinde erken teşhis konulur ve hastalığa müdahale edilir.

 

 

 

Gebelikteve doğum öncesinde uygulanan tarama testleri şu şekildedir;

İkili Test ve Fetal Ense Plisi Kalınlığı

İkili Test ve Fetal Ense Plisi Kalınlığı testlerinin uygulama zamanları 11 -14 hafta aralığındadır. İkili testte gebelik hormonu serbest kısmının, gebeliğe özgü plazma proteini – A (pregnancyassociatedplasma protein-A) değeri ölçülür. Düzeyler incelenerek risk belirlenir ve ortaya çıkan risk öngörülenden fazlaysa, koryonvillus biyopsisi veya amniyosentezyapılır. Testte milimetrik hatalar bile çıkan risk değerini ciddi anlamda değiştirebilmektedir. Fetal ense plisi kalınlığı da, vajina ya da karına yapılan ultrason ile ölçülmektedir. Çıkan sonuç 3 mm’den fazlaysa bu durum down sendromunu işaret eder.

Üçlü ve dörtlü tarama testleri

Birçok merkezin en yaygın kullandığı yollardan biri olan Üçlü tarama testi, down sendromu teşhisinin konulması için ilk kullanılan yoldur. 15 – 20. haftalarda uygulanan bu test, anne kan örneğinde ölçülen 3 ayrı hormonun risk değerine göre yapılır. Bu üç hormon beta-hCG, alfa fetoprotein (AFP) ve estriol şeklindedir. Dörtlü tarama testi ise, üçlü ile neredeyse aynıdır yalnızca hata payını azaltmak adına Dimerikinhibin-A adındaki dördüncü bir hormon daha eklenmiştir. Bu da 15 -2. haftalarda uygulanır. Fakat en uygun olan hafta aralığı 16 -18’dir.

Gebeliğe bağlı diyabet taraması

24 – 28. haftalarda yapılan bu test gebelik hormonları etkisiyle diyabet gelişme eğilimi olan kadınları anlayabilmek içindir. Bazı kadınla07rda bu eğilim görülür. Bu rahatsızlık anne adayından mevcutsa, Oral glikoz tolerans testi yoluyla ortaya çıkarılır. Fakat bu testi her hastaya uygulamak zordur. Bu nedenle bunun yerine, gestasyonel diyabet hastalarını anlayabilmek adına 50 gramlık oral glikoz yükleme testi önerilmiştir. Bu testte hastanın aç olmasına da gerek yoktur.

novafertil :