Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Hem kadınların hem de erkeklerin korkulu rüyası olan kısırlığın ülkemizde görülme sıklığı % 15 seviyesindedir.Doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörler bu oranı arttırmaktadır.Bilhassa çocuk sahibi olamayan ailelerde sorun zaman zaman erkekte, zaman zaman da kadın tarafında olabilmektedir. Erkeklerin ve kadınların kısırlık problemlerini farklı kategorilerde ve başlıklar altında toplamak mümkündür; fakat her iki tarafı da ortak şekilde etkileyen sosyal, ekonomik, biyolojik ve yaşamsal etkenleri sıralamak olasıdır.

Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Doğurganlığı negatif yönde etkileyen sebeplerden bir tanesi sigara içme alışkanlığıdır. Sigara yumurtanın kalitesini düşürmektedir, bu kanıtlanmış bir etkidir. Sigara içme alışkanlığı olan bireylerde kısırlık, içmeyen kişilere kıyasla %50 oranında fazladır. Öte yandan sigara, daha erken menopoza girmeye neden olmaktadır. Bilhassa erkeklerde tüp bebek olasılığını düşüren bir etken olarak dikkat çekmektedir. İlerleyen yaşlarla beraber ortaya çıkan kilo problemi de doğurganlığa zarar vermektedir. Obez seviyesinde kilo problemi yumurtlamayı ortadan kaldırabilmektedir.

Obez erkeklerdeyse hem  spermin kalitesi hem de sayısı hızla düşmektedir. Öte yandan ilk doğum yaşı ülkemizde son yıllarda hızla artmaktadır. Kısırlık oluşumunda yaşın etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bu arada stres, birçok şeye zarar verdiği gibi doğurganlığa da zarar vermektedir. Her şeyden önce stresli yaşam biçimleri, bünyedeki sinir sistemine, bağışıklığa zarar vermektedir. Bu da biriken yumurta sayısının düşmesi anlamına gelmektedir. Plastik ve benzeri kimyasal odaklı ürünleri kullanmamak doğurganlık açısından önemlidir. Erkekler için de yüksek ısı odaklı meslekler sperm sayısını düşürmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir