Doğurganlık Neden Yaş İlerledikçe Azalmakta?

Doğurganlık açısından çok verimli olan belirli yaşlar vardır. Bu yaş aralığı kadınlar için genellikle 20 ve 30 olarak belirlenmiştir. Elbette 30 yaşın üzerinde de doğurganlık devam edecektir, ancak burada vurgu, doğurganlığın verimliliğidir. Peki doğurganlık neden yaş ilerledikçe azalmakta? 30 yaşın altında olan kadınlar hemen birkaç ay içinde gebe kalabilir, oysaki 30 ve üzerindeki kadınların gebe kalma şansı görece daha uzundur. Bu süre 5-6 aya kadar uzayabilir. Buna bağlı olarak yine düşükle karşılaşma olasılığının da yaşa bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz.

Doğurganlık Neden Yaş İlerledikçe Azalmakta? Yaş İle Doğurganlık Oranı

30 ve üzerindeki kadınların, 30 ve altındaki kadınlara kıyasla düşük geçirme olasılığı daha güçlüdür. 40 yaşını geçmiş kadınlar içinse tüp bebek yöntemi bile zaman zaman sonuçsuz kalabilir. Bu da zaten anomalili bebeğin oluşma riskini ortaya koymaktadır. Bir de ilerleyen yaşlarda yumurtanın niteliği gittikçe düşmeye başlar. Yumurta kalitesi gebe kalma noktasında çok hayati bir kriterdir. Yumurta kalitesi düştükçe döllenme becerisi daha da düşer.

Down Sendromu gibi genetik bozukluklar genelde bu tip durumlarda ortaya çıkabilir. Kız çocukları 400 bin küsur yumurta ile doğsa bile bu rezervler ilerleyen yaşlarda yok olmaya başlar. Ayrıca yaşı artan kadınlarda, rahim içi zarının yumurta tutulabilme yeteneği olukça zayıftır.  Bir de iyi huylu tümörler olan miyomların var oluşu,  yaşa paralel şekilde çoğalabilir. Bugün birçok kadında görülen endometriozis rahatsızlığını da es geçmemek gerekiyor. Karın içinde kanama şeklinde kendini var eden endometriozis rahatsızlığı, genelde genç kadınlarda pek görülmez.

Categories:

novafertil

2 thoughts on “Doğurganlık Neden Yaş İlerledikçe Azalmakta?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir