X

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Dondurulmuş embriyo transferi ile taze embriyo transferi arasındaki fark çiftlerin en çok merak ettiği konulardandır. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları tüp bebek tedavi sürecinde yeni yöntemler ile karşı karşıya geliyorlar.

Dondurulmuş Embriyo Transferi İle Taze Embriyo Transferi Arasındaki Fark

Gelişen teknoloji ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin önüne yeni fırsatlar çıkıyor. Bu yeni tedavi süreçlerinin çıkması ile birlikte ilk etapta çıkan tüp bebek tedavi yöntemlerinden düşük oranda fayda sağlanıldığı gün geçtikçe de bu yöntemlerin pek fazla fayda sağlanamayacağı belirtiliyor. Bu süreçte yeni çıkan yöntemler tedavi sürecini farklı boyutlara taşıyabiliyor. Dondurulmuş Embriyo ve Transfer Embriyo bu tedavi süreçlerinin tam da ilgi odağı olan bir noktada bulunuyor. Taze Embriyo transferi ile Dondurulmuş Embriyo transferinin hangisinin kullanılması gerektiği, hangisinin iyi bir çözüm sağlayacağına değinelim .

Taze Embriyo Transferi

Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak bilinen Taze Embriyo Transferi işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması bekleniyor. Bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikliyor.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanıyor. Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat ediliyor. Dondurma işleminde embriyoların -320 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları biliniyor. Eğer rahimde embriyo tutmuyor ise yapılması gerekenin yeni bir dondurulmuş Embriyo transferinin gerçekleşmesi oluyor.

Taze embriyo ve dondurulmuş embriyo arasında bir seçim yapılması gerekirse taze embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra kişilerde erken doğum olasılığı artış gösteriyor. Dondurulmuş embriyo transferinde ise annenin gebeliğe hazır olması önem arz ediyor. İki yönteminde arasında başarı farkının pek fazla olmadığı görülüyor.

" novafertil : ."