Dondurulmuş Embriyolar Ne Kadar Saklanabilir? Tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan bir tanesi de alınan örneklerin saklanabilmesidir. Özellikle embriyoların saklanabilir durumda olması kişilerin daha sonraki yıllarda da sağlıklı embriyolar ile hamile kalmasını sağlamaktadır.

Çeşitli rahatsızlıklar yaşayan ya da kanser gibi ağır bir süreçten geçecek kişilerin bu konuda dondurma yöntemini tercih etmesi önerilmektedir. Dondurma yönteminin tercih edilmesinde özellikle embriyoların uzun süreler boyunca saklanabilmesi söz konusu olduğu gibi bu aşamada farklı süreçler izlenmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Süreci

Çiftler onay vermesi halinde 5 yıla kadar embriyoların dondurulmuş bir şekilde saklanabilmesi mümkündür. Bu konuda çiftlerin imzalı bir şekilde onay vermesi en önemli kriterdir. 5 yılı geçen sürelerde ise Sağlık Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerekir. Bu bakımdan özellikle 5 yıldan daha fazla embriyoların saklanmak istenmesi halinde müracaat edilen tüp bebek merkezlerinden ziyade Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçilmesi gerekir. Yapılacak başvurular sonrasında onay verilmesi halinde 5 yıldan daha fazla da embriyolar saklanabilmektedir.

Yumurtaların saklanması noktasında herhangi bir üst limit bulunmaz ve çok uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde embriyoların saklanabilmesi söz konusu olmaktadır. Herhangi bir problemin yaşanması söz konusu olmadığı gibi tek kriter sağlık merkezinin yeterliliğidir. Özellikle embriyoların dondurulması sırasında özel cihazların kullanılması ve bu cihazlarda dondurulmuş embriyoların sağlıklı bir şekilde kalabilmesi adına mutlaka uygun iklim şartlarının da sağlanması gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve yumurtalarının dondurulmasının sağlanması mümkün olacaktır.

Embriyo dondurma işlemlerinde bu tip detaylar önemli olduğundan dolayı kişilerin uygun ve bu alanda uzman tüp bebek tedavi merkezlerine tercih etmesi gerekir. Aksi halde uzun yıllar boyunca saklanacak embriyoların bozulması, kişilerin telafi edemeyeceği zararlar yaşamasına yol açabilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir