Embriyo Dondurma İşlemi Embriyoya Zarar Verir mi?

Embriyo dondurma işlemi bebek edinme şansını arttıran ve tercih edilen bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde birçok uygulanan yöntem vardır. Bu yöntem ve teknikler başarı oranının arttıran yöntemler olmaktadır. Embriyo dondurma işlemi de bu yöntemlerden birisidir. Ancak çiftlerin aklına embriyo dondurma işlemi sırasında embriyonun zarar görüp görmemesi oluyor. Duyulan endişe normal olup embriyo dondurma işleminin embriyoya herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Ayrıca anomali riski de taşımamaktadır. Dondurulmuş embriyo 5 yıl süre gibi bir sürede saklanmaktadır. Çiftler bu süreyi gerekli belgelerle uzatabilirler. Embriyonun dondurulması ile ilgili bir yöntem olan  vitrifikasyon yöntemi anne adaylarının yüksek derecede hamilelik şansı vermektedir. Embriyonun dondurulması işlemi çiftlere başarı şansını arttırmaları için uygulanan bir yöntemdir. Dondurulmayan embriyolarda imha edilir.

Embriyo tedavisinde taze ve dondurulmuş embriyolar arasında da başarı farkının olmadığını belirtelim. Her ikisi de aynı başarıyı sağlamaktadırlar.

* Taze Embriyo Transferi

Taze embriyo tanımlayacak olursak, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin döllenmesinin sağlanması ile ortaya çıkan embriyonun direkt olarak anneye aktarılması olarak belirtebiliriz.  Taze Embriyo Transferi ile yapılan işlemin ardından annenin rahmine embriyonun tutunması beklemekte. Yalnız bu süreçte bir adet risk bulunmakta. Bu risk tedavi sürecinde yumurtalıklar için hormon dengeleyici ilaçların gebelik oluşumunda bünyeyi etkilemesi. Bu süreçte anne adayının östrojen oranının oldukça yükselmesi riski tetikleyen neden olarak tespit ediliyor.

* Dondurulmuş Embriyo Transferi  

Dondurulmuş  Embriyo transferinde ise ilk etapta oluşan risk embriyoların dondurulmasının ardından hücrelerin birçoğunun ölümü ile tedavi süreci olumsuz sonuçlanması oluyor.  Bu hücre ölümünün gerçekleşmemesi için saklanmaya değer kaliteli embriyoların seçilmesine dikkat edilmesi gerekli. Dondurma işleminde embriyoların -197 dereceye varan sıvı nitrojen içerisinde saklandıkları belirtiliyor.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir