Embriyo Dondurma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Embriyo dondurma işlemi, tüp bebek tedavisinde fazla sayıda ve kaliteli embriyo oluşmuş ise transfer sonrası embriyo gelişimini tamamlamak ve embriyoların tekrar kullanılması için gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuç alınma olasılığı ile dondurulan embriyolar transfer için tekrar kullanılabilir. Kullanılmak istenen embriyoların çözülmesi gereklidir. Çözme sonrası embriyoların %50’den fazlası canlı kalma durumunda kullanılabilir. Bu sebepten dolayı dondurulan embriyoların kaliteli olması gerekir. Embriyoların dondurulmuş halde 5 yıl saklanabilmektedir.

Tedavideki embriyolar -196 derecede sıvı nitrogen içerisinde saklanmaktadır. Bu derecede saklanan embriyolar zarar görmez. Fakat dondurulan embriyolarda sorun meydana geliyorsa bunun iki nedeni vardır. Bunlar; hücre içi buz kristali oluşumu ve ozmolaritedeki değişmedir. Dondurulan embriyolarda buz kristal oluşumunu önlemek için vitrifikasyon isimli teknik ile dondurulması yumurtaların canlılık oranlarını %90-100 arası kılmaktadır.

Canlılığın sağlanabilmesi sonucunda baba adayından alınan sağlıklı ve kaliteli sperm mikroenjeksiyon yöntemi ile bir araya getirilerek uygun koşullarda laboratuvar ortamında döllenmesi beklenir. Daha sonra oluşan embriyolar arasında en kalitelisi seçilerek anne adayının rahmine transfer edilir.

Embriyo dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

Dondurma işlemi kanser öncesi kadınlara uygulanmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi işlemler sonrası zarar gören yumurtalıklarda dondurma işlemi kanser tedavisi öncesinde uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde transfer sonrası kalan embriyolar dondurulabilir.

Ailede erken menopoz söz konusu ise

Yumurtalık rezervi azalmış bireylerde

Zorunlu tıbbi müdahalelerin yumurta rezervlerini etkileme riski gibi durumlarda embriyo dondurma işlemi uygulanmaktadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir