Embriyo Dondurma İşlemi

Tüp bebek tedavi yönteminde son yıllarda gelişen embriyo dondurma işlemi daha sağlıklı sonuçlar vermekte ve gebelik şansını arttırmaktadır.

Laboratuvar ortamında belli koşullar altında anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm hücrelerinin döllenmesiyle oluşan embriyoların daha sonraki işlemler sırasında tekrar kullanılabilmesi için özel işlemlerden geçerek dondurulmasına embriyo dondurma denir.

Koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak dondurulan embriyolar cam tüplerde sıvı nitrojen içinde dondurularak saklanmaktadır. Embriyo dondurma işlemi şu durumlarda yapılmaktadır:

Anne rahmine embriyo transferinden sonra sağlıklı embriyo kalmış ise transfer için tekrar kullanılmak için

Tedavi esnasında kanama olursa

Yumurtalıkların uyarılması esnasın OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski taşıyan anne adaylarında embriyolar tekrar kullanılmak üzere saklanır

Rahim içi cerrahi operasyon gerektiğinde

Endometrium (rahim içi tabakası) dokusunun yeteri kadar gelişmediği durumlarda

Donan Embriyoların Çözülme İşlemi

Donan embriyolar çözme işleminden sonra %90 oranında canlılığını koruyabilmektedir. Dondurulmuş ve daha sonra çözünen embriyolar ile normal tüp bebek tedavisinde oluşan taze embriyolar arasında herhangi bir farklılık yoktur. İki yöntemde de başarı sağlanması sonucunda tıbbi yönden sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir.

Dondurulmuş embriyolar ile dünyaya gelen bebekler sağlık açısından pek risk içermemektedir. Genlerini normal gebelikteki gibi anne ve babalarından alırlar, gebelik döneminde düşük riski de fazla olması gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta aksine düşük oranı taze embriyo ile hamile kalan bireylerden daha düşüktür.

Embriyo dondurma işlemi için anne adayının yaşı

Embriyo dondurma işleminde en önemli etkenlerden biri de anne adayının yaşıdır. Embriyo dondurma dondurma işleminde anne adayının yaşı 38 ve öncesi ise bu şans %50 iken, 40 yaş ve üzeri %12 kadar düşmektedir. Embriyo kalitesi aynı ise; taze embriyo ve donmuş embriyonun başarı şansı daha yüksektir.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir