Embriyo Dondurma Maliyeti Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavi yöntemine yardımcı alternatiflerden biri olan embriyo dondurma işlemi, tüp bebek denemesi başarısız olan çiftlere maddi anlamda büyük kazanç sağlamaktadır.

Normal şartlar altında çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri tüp bebektir. Tüp bebek tedavisi, anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesidir.

Embriyo dondurma işleminin sebebi ise; tüp bebek tedavisinde oluşturulan embriyoların başarısız olunduğu takdirde tekrar transfer için dondurma işlemi gerçekleştirilir. Embriyo dondurma işlemi çiftlerin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Embriyo dondurma uygulaması tüp bebek tedavisine %75’lik bir maddi kazanç sağlamaktadır. Ortalama fiyatı ise 2 bin lira civarındadır. Fakat bu miktar her merkeze göre farklılık gösterir. Yumurta geliştirici ilaçlar kullanılmadığından ilaç masrafı minimum düzeyde olmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra oluşturulan embriyolarda geriye kaliteli ve sağlıklı embriyo kaldıysa çiftlerin onayı sonucu dondurulur. Bu işlem ise; Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliklerine uygun bir şekilde, -196 derece sıvı nitrojen tanklarında dondurularak saklanır. Tüp bebek tedavisinde başarısız olunduğu takdirde dondurulan embriyolar kullanılmak üzere oda sıcaklığında çözülmeye bırakılır. Çözünen embriyolar transfer vaktine kadar laboratuvar ortamında saklanır.

Tüp bebek tedavisinde hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan yorulan bireylere dondurulmuş embriyolar kolaylık sağlamaktadır. Dondurulmuş embriyolar ile yumurta takip, iğne kullanma ve yumurta toplama aşamaları atlanarak maddi ve psikolojik yönden çiftlere kazanç sağlamaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir