Embriyo Dondurma İşlemi

Embriyo Dondurma Yöntemini Türkiye’de Uygulayan Hastaneler

Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavi yönteminin gelişmesi ve doğan alternatifler ile embriyo dondurma işlemi de gelişmeye başladı.

Embriyo dondurma işlemi kemoterapi gören bireylere uygulanmakla birlikte son yıllarda yumurta rezervi düşük kadınlara da uygulanmaya başlanmıştır. Embriyo dondurma işlemi sadece özel hastanelerde yapılırken, Sağlık Bakanlığı’nın son aylarda genişlettiği bir yasayla kamu hastanelerinde de yapılmaktadır. Fakat maddi yönden devlet hastanesi ve özel hastaneler arasında bir fark yoktur.  Çünkü embriyo dondurma işlemi SGK tarafından karşılanmamaktadır.  Aynı zamanda embriyo dondurma işlemi özel hastanelerde 12-13 günde yapılırken devlet hastanelerinde bu zaman 3-4 ayı bulmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi nedir, kimlere uygulanabilir?

Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisinde oluşturulan embriyoların transfer sonrası geriye kalan kaliteli ve sağlıklı embriyoların, -196 derecede sıvı nitrojen tanklar içerisinde dondurulması işlemidir. Dondurulmuş embriyolar çözülmek için sıvı nitrojen içerisinden çıkartılır ve belli bir süre bekletilerek kullanılmak üzere kontrol edilir. Bu embriyo dondurma işlemi çiftlerin onayı doğrultusunda gerçekleştirilir. Embriyo transferi, çiftlerin birçok aşamayı atlayarak ve gerek maddi yönden gerek ise psikolojik ve fizyolojik yönden kazanç elde etmesini sağlamaktadır.

Dondurma yöntemi şu kişilere uygulanmaktadır;

Kemoterapi gibi kanser tedavisi öncesinde uygulanmaktadır. Çünkü bu tedavi sürecinde kadınların üreme sistemleri ciddi anlamda zarar görmektedir.

Genetik erken menopoz hikayelerinde,

Yumurta rezervi az olan bireylerde,

Zorunlu tıbbi müdahalelerin yumurta rezervlerini etkileme durumunda.

Bir önceki Yumurtlama Problemleri ve Yumurtlama Tedavi Yöntemleri başlıklı yazımızda yumurtlama problemleri nedir? ve tedavi yöntemlerinden bahsettik.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir