Embriyo Gelişiminin Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo gelişimini takip etmek, başarı şansını yüksek oranda arttırıyor.Peki embriyo gelişiminin takibi nasıl yapılmalıdır?

Embriyo Gelişiminin Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavileri, her geçen yıl gelişen teknolojiyle daha da artıyor. Bunlardan biri de embriyo gelişimini takip etmek. Şöyle ki, eskiden embriyo transferinden önce gelişmekte olan yumurtalara 5 dakika bakıldıktan sonra rahmin içine yerleştirilirken, şimdi ise embriyoscope adı verilen kamera sistemi ile takip ediliyor. Bu şekilde elde daha sonraki tedaviler için somut belgeler bulunurken, aynı zamanda da tedavi süreci sağlıklı bir şekilde kontrol altına alınabiliyor. Bu şekilde kaliteli embriyolar seçildiğinden, rahme tutunma şansı daha da artıyor. Embriyoyu takip etme süresi 5 gündür. Tüp bebek tedavilerinin kilit noktası olan embriyo gelişiminde, embriyonun davranışları, düzgün ve gereken zamanda bölünmesi, hamilelik şansının artmasında önemli etkiye sahiptir. Fakat embriyonun içinde bulunan standart  inkübatör sisteminde, yalnız embriyonun bölünme anı ve son durumu takip edilebiliyor. Dolayısıyla süreçler arası gelişimler görülemiyor. Bunun sonucunda ön gelişim süreci ile ilgili bilgi sahibi olunmadığından, transfer günü sadece en kaliteli embriyo olduğu düşünülen kullanılıyor. Hal böyle olunca durum ihtimallere kalıyor.

Embriyoskopla Gelişim Süreci

Az önce de belirtildiği gibi embriyoskop, embriyonun gelişim sürecinin takibini yapan bir çeşit kameradır. Bu kamera ile takip 7/24 yapılabilmektedir. Embriyonun seçilmesinde en iyi yol olan bu takip sistemi, aynı zamanda anne ve baba adaylarına rapor ve CD’de sunabilmektedir. Geleneksel inkübatörler kullanıldığında embriyolar gelişimleri incelenmek için belli günlerde dışarıya çıkarılır. Ancak bu emrbriyonun sağlığı açısından riskli bir harekettir. Fakat içeriye yerleşmiş olan embriyoskop ile, her 7-10 dakikada embriyoların fotoğrafları çekilmektedir. Bu şekilde dışarı çıkarılmadan embriyoların gelişimleri kolaylıkla incelenebilmektedir.

novafertil

1 thought on “Embriyo Gelişiminin Takibi Nasıl Yapılmalıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir