X

Embriyo Kalitesini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Embriyo Kalitesini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Gün geçtikçe gelişmekte olan teknoloji sayesinde çocuk sahibi olma yolundaki engeller neredeyse ortadan kaldırıldı. Peki tüp bebek uygulamalarından bir tanesi olan yumurta kalitesini arttırma, ne derece işe yarıyor?

Embriyo Kalitesini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde kadınların birçoğu kariyer veya iş hayatına atılmak isterken, çocuk yapma fikri bir adım geri plana atılabiliyor. Bu durum çocuk yapmak için gereken yaş sınırını bazen bir miktar geçebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda anne ve baba adaylarının başvurduğu tüp bebek yöntemleri devreye giriyor. Bu gibi tedavilere başvurma nedenlerinden en sık olanı ise yumurtadaki kalitesizlik oluyor. Yumurtadaki kalitesizliğe yönelik tedaviler uygulanırken, kişinin genetik özelliklerini, yaşam tarzlarını veya kullandığı ilaçları göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü her birey kendine özgü ve yaşam standartlarına uygun bir tedavi görmektedir. Ayrıca faktörlerden kalıtsal olanlar dışında hepsini değiştirebilmek mümkündür.

Zayıf yumurtaya sahip olanların tedavi seçenekleri

Kadınlarda üreme işleminin olması için standart yumurta sayısı ve kalitesi olması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda bu mümkün değildir ve yeterli sayıda yumurta mevcut olmamaktadır. İşte bu gibi durumlarda embriyo kalitesini arttırma yolları devreye girmektedir. Bunun için en sağlıklı yollar doğal yöntemlerle sağlanabiliyor. Bunların başlıcaları, sağlıklı besinler, gıdalar, vitaminler ve yiyecekler tüketilmesidir. Ayrıca gebeliği ve yumurta kalitesini zora sokacak cinsel hastalıklardan da korunmak gerekmektedir. Tamamen bitkisel yiyecek ve kürlerin kullanılması da sağlıklı yöntemlerin arasındadır. Yumurta kalitesini düşüren unsurlardan biri olan alkol ve sigara kullanımı da bu süreçte önemli oranda etki etmektedir. Bunların belirlenip kontrol altında tutulabilmesi için düzenli olarak belli dönemlerde tıbbi muayene olunması gereklidir. Bunlar gibi normal yollarla yumurta kalitesi arttırma işlevi yine de zor oluyorsa, kaliteyi arttıran ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı ve aksatılmadığı sürece yumurta kalitesini arttırmak mümkündür. Bu ilaçlardan en çok kullanılanı ise, Clomiphene adında bir ilaçtır. Bu ilaç, aromataz baskılayıcı hap tedavisi uygulanarak verilir. Bununla birlikte kesin bir çözüm olarak sayılmayan fakat etkisi olduğu düşünülen Akupunktur tedavisidir. Yanı sıra ilaçsız tedavi olarak adlandırılan Spontan Siklus gibi tedavi çeşidi de uygulanmaktadır.

" novafertil : ."