Embriyo Transferi Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranını en çok etkileyen embriyo transferi ve bunun sürecidir.Peki embriyo transferi nasıl yapılmaktadır?

Embriyo Transferi Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp bebek tedavilerinde embriyo transferi ne kadar başarılı geçerse o kadar başarı yakalanır. Tabi bu işlem ardından embriyonun iyi tutunabilmesi için gereken ortam da titizlikle sağlanmalıdır. Tedavinin kilit noktası olarak adlandırılan embriyo transferi için, kişiler bu işlemde gereken her şeyin kalitesini iyi araştırmalıdır. Öncelikle transfer yapılmadan, daha önce deneme transferi olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü başarının sağlanması için yapılması gereklidir. Kişinin rahim ağzı ve kanalı da belirlendikten sonra, ultrason altına girilerek, aday transfer işlemine hazır hale getirilir. Tüp bebek tedavilerinden en kısa süreli olan bu işlem, anne adayının özel bir durumu yoksa anestezi gerektirmez. Transfer işleminden 12 gün sonra test yapılmalıdır. Bu esnada verilen ilaçları düzenli olarak kullanmaya oldukça dikkat etmek gerekir. Eğer tedavi sonrası adet kanamasına rastlanırsa tedaviye son verilmelidir.

Embriyo Transferi Süreci Nasıldır?

Tüp bebek tedavisinin en son aşaması olarak bilinen embriyo transferinde, dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır.  Öncelikle transferin ne zaman yapılacağı belirlenmelidir. Bu zaman, yumurtaların gereken olgunluğa ulaştıktan sonraki andır. Olgun yumurtalar toplanması için toplamaya verilir. İşlem bu süreç tamamlandıktan sonra başlar. Daha sonra kişinin yaşı, tedavi boyutu,  embriyoların mevcut sayısı ve kalitesi gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Kişinin işlemden önce idrara sıkışık olması gerekir. Gelişmiş 1ya da 2 embriyo anne rahmine bırakılırken, kaliteli olmaları oldukça önemlidir. Bu embriyolar katater diye adlandırılan alet yardımıyla rahme bırakılır ve rahim içine tutunarak gebelik oluşması beklenir. Ayrıca çoğul gebelik istemeyen kişiler için bu ihtimale karşı, 35 yaşından küçükse bir embriyo verilmesi yeterlidir. Fakat büyükse birden fazla verilmektedir.

novafertil