embriyo-transferi

Embriyo Transferi Sonrasında Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Tüp bebek çalışmalarında sperm ve yumurtalıkların bir araya getirilmesinin ardından embriyolar oluşturulur ve rahme bu embriyolar yerleştirilir. Bu aşama ile birlikte tüp bebek tedavisi için en önemli döneme geçilmiş olur.

Çiftlerin bu aşamada doktoru ile iyi bir süreç izlemesi ve tüm uyarılara ve önerilere dikkat etmesi gerekir. Embriyo transferi sonrasında özellikle hastaların dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Özellikle ilk üç gün boyunca kişinin evinde istirahat etmesi önerilir. Böylece embriyoların rahme tutunması ve yaşanabilecek olumsuzlukların ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle ani hareketlerde bulunmak, ağır egzersiz yapmak, zorlayıcı ev işleri yapmak ve bunun gibi hareketlerden sakınılması gerekmektedir. Olabildiğince uzun yolculuklardan uzak durulmalıdır. 2-3 saatlik mesafelere doktor izni ile birlikte yolculuk yapılabilir. Fakat daha uzun mesafeler için kişilerin risk almaması gerekir.

Embriyo Transferi Sonrasında Beslenme

Sigara, alkol, ağır yağlı yiyecekler, baharatlar ya da çiğ et tüketilmemelidir. Kadınların özellikle hamilelik başlangıcı itibariyle dikkat etmesi gereken pek çok farklı detay embriyo transferi sonrasında da geçerlidir. Kişiler yapılacak çalışmalar neticesinde daha yüksek bir başarı oranı için mutlaka doktor önerilerine dikkat etmek durumundadır. Herhangi bir ihmalin yapılması halinde ise kişilerin yapılacak çalışmalardan olumlu bir sonuç alması çok mümkün olmayacaktır. Bu nedenle embriyo transferi sonrasında çiftlerin mutlaka önerilere uyması ve herhangi bir ihmale yer vermemesi gerekir. Doktor tarafından kullanılması gerektiği belirtilen ilaçların da aksatılmaması ve zamanında kullanılması önemlidir.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir