Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisinin öncesinde ya da tedavi sırasında nasıl ki dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar varsa, transfer sonrasında da bazı önemli hususlar söz konusudur. Örneğin embriyo transferi gerçekleştikten sonra ağır bir program içeren sportif aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu zaten transfer öncesinde de pek tavsiye edilen bir durum değildir. Enfeksiyon kapma riskinden dolayı denize girmek pek önerilmez.

Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurşun maddesi barındıran boya gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte ağır şeyleri kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Tıpkı transfer öncesinde olduğu gibi sonrasında da alkol tüketimi ve sigara, kesinlikle yasaktır. Bu süreçte ilaç kullanılacaksa da muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bir süre süt ve peynir tüketiminden uzaklaşılmalıdır.  Kedilere ait dışkılarla ve toprakla pek yakın temas kurulmamalıdır.

Yaklaşık 15 gün boyunca cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi önerilir. Bu transfer sonrasında genelde luteal destek yapılmalıdır. Çünkü transfer sonrasında yumurtaların foliküller progesteron adında bir hormon salgıladığı bilinir. İlaçlardan dolay bu hormonlar baskı altındadır ve yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple dışarıdan ek destek söz konusudur. Bu süreçte progesteron desteği gerçekleşir. Bu vajinal bir jel formunda tercih edilebilir. Luteal destek hamileliğin 3. ayına kadar devam edebilir.  Tüp bebek tedavisinden sonra, yatmak ve dinlenmek çok önemlidir. Hastalar bu tip durumlarda stresli olabilir ve duygusallık ön plana çıkabilir. Bu İstirahat hastalarda stres duygusunu önemli ölçüde azaltır.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir