Embriyo Transferine Göre Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

Embriyo transferi ile birlikte hamileliğin başlama ihtimali vardır.Peki embriyo transferine göre hamilelik nasıl hesaplanır? Normal yollarla gebe kalan bir kadında olduğu gibi embriyoların rahme yerleştirilmesi ile birlikte hamilelik dönemi başlayabilir. Tüp bebek tedavilerinin devamı olan gebelik testinin yapılması ile birlikte bu konuda kesin tanı konmuş olacaktır. Bu aşamada ise özellikle hamile olduğu belirlenen kadın için hamilelik hesaplamasına geçilir.

Tüp Bebekte Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tüp bebek ile başlayan hamilelik sürecinde gebelik hesaplaması çok daha doğru bir şekilde yapılmaktadır. Zira embriyoların transferinin ne zaman yapıldığı bilindiğinden dolayı bu tarihe göre kişilerin doğum tarihi belirlenir. Normal yollar ile hamile kalan bir kadın için son adet tarihi gibi detaylar önem kazanırken tüp bebekte bu açıdan daha büyük bir kolaylık yaşanmaktadır. Tüp bebek için yapılacak hesaplamalarda embriyo transfer tarihinden 2 hafta önceki tarih esas alınır. Bu tarihe göre yapılacak hesaplamalarla bebeğin kaç haftalık ve günlük olduğu kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Çiftler dahi evlerinde yapacakları küçük hesaplamalarla bebeğin kaç günlük olduğunu öğrenebilmektedir.

Tüp Bebekte Neden 2 Hafta Geriden Hesaplama Yapılır?

Çoğu çift için tüp bebek tedavisinde gebelik hesaplamasının neden iki hafta önceden yapıldığı soru işareti oluşturur. Böyle bir hesaplama yapılmasının en önemli nedeni yumurtaların rahme yerleştirilmeden iki hafta önce oluşturulmasıdır. Kadınlardan alınan yumurtalıklarla babadan alınan spermler laboratuvar ortamında birleştirilir ve hazır hale getirilir.Yumurta gelişimini takip eden 2 hafta sonrasında ise oluşan embriyolar ana rahmine yerleştirilir. Bu nedenle de tüp bebek tedavilerinde bu şekilde bir hamilelik hesaplaması yapılır.

novafertil

1 thought on “Embriyo Transferine Göre Hamilelik Nasıl Hesaplanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir